Oto moja recenzja Edge 40 Neo. Choć w internecie znaleźć można wiele artykułów o tym urządzeniu, uważam, że zasługuje na uwagę, ponieważ ma wiele zalet. Nie jest to doskonały smartfon, ale z pewnością spełni oczekiwania wielu użytkowników i spokojnie można go polecać w kategorii „smartfony do 2000 złotych„. Smartfon Motorola Edge 40 Neo jest następcą Edge 30 Neo, ale tylko jeśli chodzi o nazwę. Poprzednik miał bardziej kompaktowe wymiary, ze względu na mniejszy ekran. Czy to źle, że Motorola postanowiła zwiększyć wyświetlacz w nowszym modelu? Przekonajmy się.
- Recenzja Motorola Edge 40 Neo – duża ewolucja względem Edge 30 Neo.
- Kilka tygodni z dużym flagowcem – recenzja OnePlus 12
- Recenzja routera Fritz!Box 4060 – sieć za ponad 1200 złotych.
- Recenzja Motoroli Edge 50 Pro – czy to ma sens?
Specyfikacja Edge 40 Neo.
Recenzja Edge 40 Neo musi rozpocząć się od specyfikacji.
- Wyświetlacz AMOLED 6,67”, 2400×1080 pikseli, częstotliwości odświeżania 144 Hz i jasności szczytowej 1300 nitów.
- Procesor MediaTek Dimensity 7030 z ARM Mali-C610 MC3.
- System Android 13.
- Pamięć 12 GB RAM.
- 256 GB pamięci wewnętrznej.
- Aparat główny 50 Mpix f/1.8 + ultraszeroki kąt 13 Mpix f/2.2 120°.
- Aparat przedni 32 Mpix f/2.4.
- 5G, eSIM, GPS, NFC, Bluetooth WiFi 6e, USB typu C.
- Głośniki stereo.
- Bateria 5000 mAh, ładowanie 68 W.
- Wymiary: 159,63 x 71,99 x 7,89 mm.
- Waga: 172 g.
- Norma IP68.
Na papierze specyfikacja Edge 40 Neo prezentuje się bardzo obiecująco. Moim zdaniem producent dobrze poradził sobie z wyważeniem wszystkich elementów. Mamy tu wszystko, co jest potrzebne w smartfonie tej klasy: dobre odświeżanie ekranu, przyzwoity procesor, głośniki stereo, przyzwoitą baterię, eSIM i normę IP68. Do tego dochodzi spora ilość pamięci RAM, która również wpływ na komfort pracy ze smartfonem. Na duży plus zaliczam wbudowaną pamięć na dane – 256 GB.
Edge 40 Neo, a Edge 30 Neo – czym się różnią?
Motorola Edge 40 Neo stanowi znaczący krok naprzód w porównaniu do swojego poprzednika, Edge 30 Neo, wprowadzając szereg ulepszeń, które zasługują na uwagę. Jedną z najbardziej zauważalnych różnic jest uaktualniony procesor – MediaTek Dimensity 7030, który zastępuje Snapdragona 695 znajdującego się w modelu Edge 30 Neo. Nowy chipset nie tylko zapewnia lepszą wydajność i efektywność energetyczną, ale także oferuje wsparcie dla najnowszych technologii łączności, w tym szybkiego 5G i Wi-Fi 6E, co stanowi znaczącą poprawę w zakresie szybkości i stabilności połączenia internetowego.
Kolejną istotną zmianą jest zwiększenie rozmiaru i jakości wyświetlacza. Edge 40 Neo oferuje większy, 6,67-calowy ekran AMOLED z częstotliwością odświeżania 144 Hz i jasnością szczytową 1300 nitów, co jest znaczną poprawą w porównaniu do mniejszego ekranu 6,28 cala w Edge 30 Neo.
W kwestii fotografii, Motorola Edge 40 Neo również wprowadza ulepszenia. Główny aparat o rozdzielczości 50 Mpix, wspierany przez ultraszerokokątny obiektyw 13 Mpix, oferuje lepszą jakość zdjęć i większą wszechstronność w porównaniu do konfiguracji aparatu w modelu Edge 30 Neo.
Podsumowując, Motorola Edge 40 Neo wyróżnia się na tle swojego poprzednika, oferując znacznie lepszą wydajność, ulepszone funkcje fotograficzne i bardziej zaawansowane technologie łączności. Te kluczowe ulepszenia nie tylko czynią Edge 40 Neo atrakcyjnym wyborem dla użytkowników szukających nowoczesnego smartfona, ale także jest dosyć sporą ewolucją.
Wykonanie Edge 40 Neo.
Jestem pozytywnie zaskoczony wykonaniem Edge 40 Neo. Smartfon sprawia wrażenie droższego niż jest w rzeczywistości. Recenzja Edge 40 Neo nie odda tego „feelingu”. Najlepiej podejść sobie do jakiegoś sklepu i pobawić się chwilę tym telefonem. Jest lekki, przyjemny, a tył obudowy rewelacyjny. Do tego dochodzi norma IP68, która nie jest tak oczywista w tym przedziale cenowym.
W przeciwieństwie do Motoroli, którą omawiam, Galaxy A54, który niedawno testowałem, jest smartfonem niezbyt zgrabnym. Samsung od razu rzuca się w oczy w tej parze, ale w negatywny sposób. Motorola jest znacznie smuklejsza i bardziej elegancka. Nieważne, czy spojrzycie na przód smartfona, czy na jego plecy.
Zagięty ekran, cienkie ramki i brak szklanego tyłu to cechy, które sprawiają, że Motorola 40 Edge wygląda jak smartfon z wyższej półki cenowej. Moja opinia jest taka, że to jeden z najładniejszych modeli w swoim segmencie. Podoba mi się, że producent nie poszedł za modą na szkło na pleckach telefonu.
Czy Motorola Edge 40 Neo jest wydajny?
Czy jest szybki? Tak. Czy system jest dobry? Tak.
Siła i możliwości Motorola Edge 40 Neo wynikają z zastosowania procesora MediaTek Dimensity 7030, który zawiera ośmiordzeniowy CPU z dwoma potężnymi rdzeniami (2x Cortex-A78 2,5 GHz + 6x Cortex-A55 2 GHz) oraz trójrdzeniową jednostkę graficzną Mali-G610 MC3. Ten chipset Dimensity jest wyposażony w modem 5G, zapewniając szybkie połączenie internetowe, a także oferuje zaawansowaną kartę Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4, NFC, choć port USB-C obsługuje niższą prędkość w standardzie 2.0.
Faktem jest, że Dimensity 7030 z ARM Mali-C610 MC3 w codziennym użytkowaniu działa znakomicie. Przyczynia się do tego 12 GB RAM i niemal czysty Android 13. Nie porównujcie tego z dawnymi czasami, kiedy procesory MediaTek znacznie odbiegały od tych produkowanych przez Qualcomm. O tamtych czasach musicie zapomnieć.
W typowych zastosowaniach, takich jak poczta, internet, serwisy społecznościowe czy multimedia, Edge 40 Neo radzi sobie dobrze. Nie ma też problemów z mniej wymagającymi lub dostosowującymi jakość grafiki do możliwości urządzenia grami. Chipset wykonany w litografii 6 nm nie ma tendencji do termicznego throttlingu, ponieważ jest dobrze wykorzystany i takie efekty napotkałem tylko w trakcie bardziej wymagających gier. W codziennym użytkowaniu kultura pracy Edge 40 Neo stoi na wysokim poziomie.
Recenzja Edge 40 Neo nie może pomijać benchmarków. Poniżej zobaczycie zrzuty ekranów z testów. W pierwszej kolejności z Geekbench 6:
Poniżej możecie zobaczyć wyniki testów Edge 40 Neo w 3DMark:
Według testów 3DMark Motorola Edge 40 Neo jest trochę wydajniejsza od wcześniej testowanego Samsunga Galaxy M34. Z kolei testy Geekbench pokazują coś innego. GPU w Samsungu wypada trochę lepiej od Motoroli Edge 40 Neo. Jednak testy CPU stoją troszeczkę wyżej w przypadku 40 Neo. Nie jest to jakiś specjalny wyczyn, bo Exynos w Galaxy M34 nie jest szczególnym demonem prędkości.
Wyświetlacz w Edge 40 Neo.
Smartfon ma 6,55-calowy ekran OLED o rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli, który może odświeżać obraz z częstotliwością do 144 Hz. Ekran jest zakrzywiony na bokach, pokryty szkłem Gorilla Glass 3 i ma otwór w górnej części, w którym znajduje się przedni aparat smartfonu. Edge 40 Neo wyświetla treści HDR w formatach HLG i HDR10+. To tyle z suchych faktów, a jak jest w rzeczywistości?
Jak dla mnie jest rewelacyjnie. Ciężko mi uwierzyć, że to smartfon poniżej 2000 złotych. Ekran jest fenomenalny i tutaj nie widzę żadnych minusów. Koniec, kropka.
Aparaty i jakość zdjęć.
Myślę, że Motorola zrobiła postęp i ulepszyła aparaty. Użytkownicy smartfonów tej marki dobrze wiedzą, że to była słaba strona prawie wszystkich modeli. Nie jest rewelacyjnie, ale zdjęcia Edge 40 Neo wypadają przyzwoicie. Jeśli mógłbym określić ich poziom porównując do innych smartfonów, to Motorola stanęłaby pomiędzy Galaxy M34, a Galaxy A54.
Bateria i cała reszta.
Wraz z wielkością ekranu i obudowy wzrosła również pojemność wbudowanego w Edge 40 Neo akumulatora w porównaniu do Edge 30 Neo – teraz wynosi ona 5000 mAh. Szybkość jego ładowania (68 W) pozostała na tym samym poziomie, ale trzeba zaznaczyć, że najnowszy model nie posiada ładowania bezprzewodowego.
Nie miałem na testach modelu Edge 30 Neo, ale czytając wiele opinii można dojść do wniosku, że wydajność betrii i czas pracy na jednym ładowaniu niewiele się zmieniły. Jednak ja doszedłem do wniosku, że bateria w Motoroli Edge 40 Neo jest przyzwoita. Nie będę porównywać jej do Galaxy M34, bo to nie ma sensu. Jednak jej wyniki można są troszkę gorsze od Samsunga Galaxy A54. Mogłoby być lepiej, bo pojemność 5000 mAh daje wiele nadziei, ale niestety smartfon średnio radzi sobie z rozdzielaniem energii.
Jeśli byłem podłączony tylko do sieci komórkowej, to Motorola Edge 40 Neo miała problem z wytrzymaniem do końca dnia. Tak było w momencie ustawienia ekranu na odświeżanie 144 Hz. Zmiana na adaptacyjne odświeżanie pomogła minimalnie, ale już zmiana na 60 Hz ma realny wpływ na długość działania smartfona. W przypadku odświeżania 144 Hz mowa o około 5:30 godz. SoT. Natomiast, zmniejszenie do 60 Hz daje już około 6:30 godz. SoT.
Motorola Edge 40 Neo doskonale radzi sobie z oszczędzaniem energii, gdy smartfon jest nieużywany. Podobne wrażenia miałem z Galaxy A54 i Galaxy M34. Nie jest to coś powszechnego, ponieważ smartfony niektórych producentów mają tendencję do szybkiego rozładowywania się w czasie, kiedy z nich nie korzystamy.
Recenzja Edge 40 Neo – podsumowanie.
Motorola Edge 40 Neo jest bardzo dobrym smartfonem w swoim przedziale cenowym. Jego jedyną wadą, którą zauważyłem, jest przeciętna bateria. Nie jest to dramat, ale przy pojemności 5000 mAh można by oczekiwać lepszej wydajności.
Recenzja Edge 40 Neo dobiegła końca, więc czas na szybkie podsumowanie. Jeśli szukacie smartfona do 2000 złotych i zależy wam na dobrym wykonaniu, świetnym ekranie, dobrych głośnikach i przyzwoitej wydajności, to jesteście w dobrym miejscu. Śmiało mogę polecić tego smartfona osobom, które nie stawiają na pierwszym miejscu baterii. Nie jest ona tragiczna, ale w tej cenie można znaleźć zdecydowanie lepsze rozwiązania. Tak samo jest w przypadku systemu. Motorola ma bardzo prostą nakładkę, którą można docenić. Jednak osoby, które miały kontakt z One UI będą raczej zawiedzione jej prostotą i ograniczeniami.
Konkurencja dla Motoroli Edge 40 Neo.
Tutaj zaproponowałbym Samsunga Galaxy A54, który będzie miał troszkę lepszy aparat, baterię i system. Jednak wypada gorzej pod względem wykonania i rozmiarów. Motorola Edge 40 Neo jest smukłym smartfonem. Natomiast Galaxy A54 można nazwać małą kobyłką, jeśli postawimy go obok konkurenta. Jeśli zależy wam na bardziej rozbudowanym systemie i lepszej baterii, to wybierzcie Galaxy A54. W innym przypadku sięgnijcie po Edge 40 Neo.
Moim zdaniem Motorola Edge 40 Neo jest świetnym wyborem i śmiało mogę go polecić jako jeden z najlepszych telefonów do 2000 złotych. Jego największą konkurencją jest Samsung, ale on wypada gorzej pod względem obudowy i wydajności.
Recenzja Motorola Edge 40 Neo
Jest to jeden z najbardziej opłacalnych telefonów do 2000 złotych. Ciężko znaleźć w nim minusy. Z czystym sumieniem mogę polecić Edge 40 Neo prawie każdemu.
Plusy
- Wyświetlacz
- Wykonanie
- Zarządzanie energią
- System
- Aparaty
Minusy
- W tej cenie brak
-
Wykonanie
-
Ekran
-
System i możliwości
-
Bateria
-
Aparaty