Czytelnicy tacy jak Ty pomagają wspierać Androidowy.pl. Gdy dokonujesz zakupu za pomocą linków na naszej stronie, tworzy się magia i możemy otrzymać prowizję partnerską. Dzięki temu pozostajemy niezależni i bezstronni. Dziękujemy.


8.2 Świetny wybór w tej cenie

Galaxy A54 to połączenie bardzo dobrego ekranu, dobrego wykonania i świetnego oprogramowania. Jest to smartfon, którego można polecić prawie każdemu.

  • Wykonanie 8
  • Ekran 9
  • System i możliwości 8
  • Bateria 8
  • Aparaty 8


Recenzja Galaxy A54 nie była na szczycie listy z moimi planami. Początkowo chciałem poprosić o możliwość przetestowania flagowego modelu Samsunga, ale w końcu stwierdziłem, że ciekawszy będzie tańszy telefon. To właśnie średniopółkowe smartfony są najczęściej wybierane przez użytkowników.

W smartfonach z niższej półki cenowej trzeba liczyć się z pewnymi kompromisami i Samsung Galaxy A54 nie jest tu wyjątkiem. Jednak czy producent zdołał stworzyć urządzenie o optymalnym stosunku jakości do ceny? Moim zdaniem tak i bez wahania mogę polecić ten model, jako jeden z najlepszych w swojej kategorii. Jednak trzeba mieć na uwadze, że nie spełni on oczekiwań wszystkich użytkowników, ponieważ w niektórych kwestiach można znaleźć ciekawsze propozycje, ale w wielu innych to Galaxy A54 wyróżnia się na tle konkurencji.

Recenzja Galaxy A54 skupia się na codziennym użytkowaniu, a nie hejtowaniu lub głębszym opisywaniu systemu One UI.

Specyfikacja Galaxy A54

  • Wyświetlacz: 6,4-calowy Super AMOLED, rozdzielczość Full HD+ (2340×1080), częstotliwość odświeżania 120 Hz.
  • Procesor: Samsung Exynos 1380 (4x 2,4 GHz, A78 + 4x 2,0 GHz, A55).
  • Pamięć RAM: 8 GB.
  • Pamięć wbudowana: 128 GB lub 256GB.
  • Aparat główny: 50 Mpix (f/1,8, AF, OIS), 12 Mpix (f/2,2, ultraszerokokątny), 5 Mpix (f/2,4, makro).
  • Aparat do selfie: 32 Mpix (f/2,2).
  • Bateria: 5000 mAh.
  • Łączność: 5G, Wi-Fi 6, Bluetooth 5.2, NFC.
  • System operacyjny: Android 13 z nakładką One UI.
  • Wymiary: 158,2 x 76,7 x 8,2 mm
  • Waga: 202 g
  • Odporność na wodę i pył IP67
  • Czytnik linii papilarnych w ekranie
  • Dual SIM
  • Głośniki stereo

Największym zarzutem pod adresem Galaxy S54, jak i większości smartfonów z tej serii, jest to, że został wyposażony w procesor Exynos. Jednak, w większości są to opinie przypadkowych osób, które nie miały w rękach Galaxy A54. O tego smartfona najlepiej pytać osoby, które miały z nim do czynienia przynajmniej kilka dni. Z procesorem Exynos 1380 nie ma żadnych problemów w codziennej i standardowej pracy. Jest to dobra jednostka w smartfonie poniżej 2000 złotych.


Warto jeszcze dodać, że Galaxy A54 spełnia normę IP67, co nie jest standardem w telefonach na tej półce cenowej. Warto zwrócić na to uwagę zastanawiając się nad zakupem tego modelu. Warto rónież zwrócić uwagę na system operacyjny i nakładkę, którą Samsung rozwija z powodzenie. To jest jedna z kluczowych rzeczy w momencie wybierania smartfona. Oprogramowanie omówimy dalej, ale pamiętajcie o tym, że smartfony Galaxy pracują pod kontrolą One UI – nakładki/systemu, który różni się od czystego Androida. Jest całkiem odmienny od MIUI i nakładek znanych z OPPO, czy nawet Motoroli. Ma to swoje plusy i minusy.

Wykonanie Galaxy A54.

Siadając do napisania recenzji Galaxy A54 wróciłem sobie do kilku materiałów na Youtube, w których vlogerzy opowiadali o tym modelu. Jednak nie podzielam ich opinii, że ten smartfon trudno odróżnić od flagowego Galaxy S23. Owszem, tył może bardzo przypominać topowy smartfon, ale to jedyne podobieństwo. Widać wyraźnie różnicę między nimi, zarówno na żywo, jak i na zdjęciach.

Recenzja Galaxy A54 tyl telefonu

Osoby, które “nie siedzą” w technologiach faktycznie mogą pomylić Galaxy A54 z Galaxy S23, ale tylko gdy spojrzą na jego tył. Z przodu różnice między tymi smartfonami są oczywiste. Tańszy smartfon ma zdecydowanie grubsze ramki, ogólnie jest grubszy, no i oczywiście większy. Po wzięciu do ręki również czuć różnice, bo Galaxy A54 jest zauważalnie cięższy.

    Czuć, że Galaxy A54 jest gorzej wykonany, ale na szczęście i tak trzyma poziom. Smartfon, w mojej opinii, jest dobrej jakości i ciężko zarzucić mu coś poważnego. Warto jednak wspomnieć, że ramki dookoła smartfona są z plastiku, a ogólna waga może być odczuwalna. Galaxy A54 nie należy do najlżejszych smartfonów. Nie jest to jakiś wielki minus, ale czuć różnicę, jeśli weźmiecie do ręki Galaxy A54 i pierwszą z brzegu Motorolę.

    Recenzja Galaxy A54 bok

    Czy Samsung Galaxy A54 jest szybki?

    Czy jest szybki? Nie. Czy jest wolny? Nie. Czy system jest dobry? Tak.

    Tak w skrócie można opisać wydajność Galaxy A54. Jeśli szukacie smartfona do wymagających gier lub bardziej zaawansowanych zadań, to pewnie spojrzałbym w innym kierunku. Nie jest to najszybszy telefon w swojej klasie. Da się pograć w klasyczne gry lub bardziej zaawansowane tytuły, ale czasami trzeba to robić na niższych detalach. Jest to raczej telefon dla normalnego zjadacza chleba i osób, które docenią system One UI. Smartfon nie działa specjalnie wolno, ale też nie jest okupuje wysokich miejsc w rankingu na wydajność.


    Tutaj warto zatrzymać się na dłużej. Smartfon pracuje pod kontrolą One UI 5.1, przynajmniej na ten moment. Wiemy, że Galaxy A54 otrzyma aktualizację do Android 14 i One UI 6. System Samsunga jest zbyt rozbudowany, żeby opisywać go w recenzji Galaxy A54, więc nie będę tego robić. Warto jednak spojrzeć na najważniejsze funkcje w One UI 6 i omówić kilka najważniejszych rzeczy, które znajdują się w systemie.

    System One UI jest bardzo rozbudowany i ma praktycznie wszystko, czego potrzebuję w smartfonie. W sieci na pewno traficie na osoby, które będą przeklinać to rozwiązanie, ale tak samo można trafić na użytkowników, którzy toczą wojny Android vs iOS. Nie ma sensu się spierać, bo ilu użytkowników, tyle opinii. System One UI jest najbardziej dopracowanym rozwiązaniem w świecie Androida, ale przeskakując z czystego Androida lub prostej nakładki (np. z OPPO lub Motoroli) możecie się pogubić na początku. Wymaga on zmiany przyzwyczajeń, przynajmniej na starcie.

    Jeśli cenisz sobie czystego Androida, to nie wybieraj Samsunga Galaxy. System w tych smartfonach już na starcie ma zainstalowanych wiele dedykowanych aplikacji, a nakładka zmienia trochę podejście do obsługi. Czy lepiej? Dla mnie One UI jest systemem prawie idealnym, który śmiało może konkurować z iOS. Nie bez powodu wielu użytkowników i recenzentów określa to rozwiązanie jako “androidowy iOS”. Samsung stworzył bardzo ciekawy i udany ekosystem, którego docenią przede wszystkim użytkownicy posiadający więcej niż jedno urządzenie tej firmy.

    Ja posiadam tylko smartfona Samsung Galaxy, ale i tak bardzo doceniam One UI za wiele rozwiązań. Szczególnie za domyślne aplikacje i integrację z OneDrive od Microsoftu. Oczywiście, na Galaxy A54 można korzystać z dowolnej chmury, ale najlepiej integruje się ze wspomnianą usługą OneDrive. One UI posiada zainstalowane ciekawe aplikacje, takiej jak:

    • Galeria zdjęć
    • Notatki Samsung
    • Kalendarz
    • Reminder
    • Health
    • Przeglądarka Samsung
    • Galaxy Store (Internet)

    Najlepsze w tym wszystkim jest to, że większość aplikacji Samsunga można śmiało polecić. Są to dobre rozwiązania dla wielu użytkowników, co powoduje, że smartfon jest gotowy do używania od razu po wyjęciu z pudełka. Nie trzeba szukać i wgrywać dodatkowych aplikacji, przynajmniej do codziennego użytku. Jest to prawie gotowe rozwiązanie.

    Galeria jest dobrze zorganizowana i rozbudowana. Integruje się z chmurą OneDrive, ale niestety tylko w jedną stronę. Można robić kopię zapasową ze smartfona do chmury, ale w Galerii nie widać zdjęć z innych urządzeń.

    Kalendarz jest bardziej czytelny niż aplikacja od Google. Wyświetla zdecydowanie lepiej wszystkie wydarzenia. W przejrzysty sposób wyświetla spotkania i plany w wybranym dniu. Nie trzeba klikać tyle razy, jak w przypadku Kalendarza Google. Ale co najważniejsze, Kalendarz Samsunga idealnie synchronizuje się z Kalendarzem Google. Tutaj nie ma żadnych problemów. Więc na komputerze możecie korzystać ze świetnej strony Google, a na smartfonie ze świetnej aplikacji Samsunga.


    Notatki Samsunga również są bardzo użyteczne i świetnie integrują się z całym systemem. Docenią to osoby, które na szybko muszą sobie coś zapisać, a wcześniej wkurzały się na zbyt archaiczną aplikację Google Keep lub zbyt chaotyczną OneNote. Tę ostatnią bardzo doceniam, ale wtopienie Notatek Samsunga w One UI wygrywa.

    Reminder również jest bardzo pomocnym narzędziem, które także idealnie integruje się z Kalendarzem Samsunga. Działa to na takiej samej zasadzie jak Zadania Google (Tasks) lub Microsoft ToDo. Jednak tutaj nie ma możliwości synchronizacji z Kalendarzem Google, co bardzo mnie dziwi. Wszystkie zadania widoczne są w Kalendarzu Samsunga, ale nie w Google. Jednak jest dobra wiadomość, bo zdarzenia z aplikacji Reminder są synchronizowane z usługą Microsoft ToDo. Jednak nie musicie tego robić, bo bez tego wszystko działa idealnie.

    Recenzja Galaxy A54 nie może być opisem możliwości One UI. Mógłbym tak opisywać aplikacje cały dzień, ale tak jak wspomniałem, to nie ma sensu. Dodam tylko, że aplikacja Health działa świetnie, ale brakuje jej synchronizacji z Polar Flow. Przeglądarka Internet od Samsunga również się sprawdza i ma wbudowaną opcję blokowania reklam i odtwarzania Youtube w tle. Jeśli chodzi o klawiaturę Samsunga, to ogólnie jest bardzo dobra, ale nie korzystam z niej tylko ze względu na to, że dla mnie jest zbyt wolna. Mam wrażenie, że wszystko działa ociężale. Jednak znam osoby, którym to właśnie bardzo odpowiada.

    Recenzja Galaxy A54 – wyświetlacz.

    To będzie chyba najkrótszy punkt recenzji Galaxy A54. Ekran jest świetny i w tej cenie może się bardzo podobać. Ma dobre adaptacyjne odświeżanie 120Hz, ale jeśli chcecie oszczędzić na baterii, to możecie wybrać odświeżanie 60Hz. Sprawdzałem i nie odczułem większej różnicy w czasie pracy na jednym ładowaniu, więc osobiście wolę pozostać przy lepszym rozwiązaniu.

    Recenzja Galaxy A54 dol smartfona

    Recenzja Galaxy A54 pisana była w momencie, kiedy na zewnątrz nie było dużo słońca, więc mogę tylko wierzyć innym, że dobrze radzi sobie w takie dni.

    Aparaty i jakość zdjęć.

    Jakość zdjęć i filmów są na bardzo dobrym poziomie. Galaxy A54 ma się czym pochwalić i za to daję wielki plus. W cenie do 2000 złotych jest to jeden z najlepszych wyborów pod tym względem. Oczywiście, musicie przyzwyczaić się do tego, że Samsung dodaje coś od siebie i zdjęcia ostatecznie są trochę “podkręcone” przez oprogramowanie. W większości przypadków to się sprawdza, ale czasami soft przesadzi z rozjaśnieniem.

    Tylko w jednym momencie zauważyłem, że aparat źle radzi sobie w trudnych warunkach. Było to w momencie dużego smogu i sporej mgły w nocy. Wtedy aparat Galaxy A54 zrobił średniej jakości zdjęcia. Jednak trzeba uznać, że panowały wtedy bardzo wymagające warunki, z którymi niewiele smartfonów poradziłoby sobie dobrze.

    Jeśli chodzi o filmowanie, to w mojej ocenie jest dobrze. Stabilizacja działa sprawnie, autofocus radzi sobie bardzo dobrze i jakość filmów jest na bardzo dobrym poziomie. Jeśli chcecie żebym sprawdził kamery w innych warunkach, to napiszcie w komentarzach, póki jeszcze mam Galaxy A54 na testach.

    Bateria i cała reszta.

    Jestem pod wrażeniem zarządzania energią w Galaxy A54. Czas pracy na jednym ładowaniu jest dosyć standardowy i wynosi od 6 do 8 godzin SoT. Można wycisnąć z tego coś więcej, ale czasami może się zdarzyć, że osiągi będą niższe. Szczególnie w pociągu, przy oglądaniu Youtube poprzez sieć komórkową.


    Recenzja Galaxy A54 przod

    Samsung Galaxy A54 to świetny telefon w przystępnej cenie, który oferuje wiele zalet. Jedną z nich jest doskonałe zarządzanie energią. Nie musisz się martwić o to, że Galaxy A54 rozładuje się, gdy go nie używasz. Smartfon ma inteligentny tryb uśpienia, dzięki któremu nie bałem się, że rozładuje się w nocy. Nie stresowałem się zostawiając go naładowanego w okolicach 25%. Wstając rano bateria była na podobnym poziomie i był to standard. To samo działo się w ciągu dnia, kiedy nie potrzebowałem smartfona. Zarządzanie energią jest na niesamowicie wysokim poziomie.

    Jednak na minus należy zaliczyć wolne ładowanie. Ja nie mam z tym problemu, bo nie potrzebuję szybkiego ładowania. Jednak w obecnych czasach takie rozwiązanie trzeba zaliczyć już do minusów i to bez dwóch zdań. Nawet tańsze rozwiązania konkurencji mogą pochwalić się lepszymi osiągami. Tutaj nie ma czego usprawiedliwiać. Powinno być lepiej. Na pocieszenie można tylko dodać, że od 0% do około 80% Galaxy A54 można naładować w niecałą godzinę.

    Głośniki w Samsungu Galaxy A54 grają poprawnie. Nie jest to jakaś wysoka półka, ale w tej cenie są one akceptowalne. Tak samo jak czytnik linii papilarnych. Chociaż on mógłby być troszkę szybszy. Rozpoznawanie odcisków jest niemal bezbłędne i za to plus.

    Wspominałem o normie IP67 i to jest ogromna zaleta względem konkurencji. Tak samo jak obsługa eSIM + microSIM + microSD. Tak, Galaxy A54 ma slot na karty pamięci, więc wariant z 128GB pamięci nie jest taki straszny.

    Recenzja Galaxy A54 – podsumowanie.

    Samsung Galaxy A54 skierowany jest raczej do fanów marki. Przeciwnicy serii Galaxy w prosty sposób wypunktują mu Exynosa, grube ramki, system One UI i wolne ładowanie baterii. Z wieloma rzeczami mógłbym się zgodzić. Jednak muszę też obronić wydajność procesora i przede wszystkim system One UI, który w dłuższej perspektywie czasu wypada rewelacyjnie. A do tego niebawem doczeka się aktualizacji do One UI 6.

    Recenzja Galaxy A54 dobiegła końca, ale chciałbym jeszcze raz przypomnieć o promocji Samsunga, w której producent gwarantuje zwrot 300 złotych za zakup Galaxy A54. Ostatecznie więc smartfon wypada bardzo dobrze cenowo i może śmiało konkurować ze smartfonami innych marek.

    Pełne informacje o zwrocie Samsunga.

    Dlaczego warto wybrać Galaxy A54:

    • dobre zarządzanie energią
    • świetny One UI
    • norma IP67
    • bardzo dobry wyświetlacz
    • obsługa eSIM i kart microSD

    Co może przeszkadzać w Galaxy A54:

    • grube ramki i waga
    • Exynos
    • wolne ładowanie

    Recenzja Galaxy A54 nie może być bez wzmianki o dobrym wsparciu producenta. Gwarantuje on 4 lata aktualizacji systemu i 5 lat poprawek bezpieczeństwa. Smartfon wystartował z systemem Android 14, a więc mamy pewność, że doczeka się systemu Android 17. Jest to dobra wiadomość dla osób, które planują zakup na lata.

    Pamiętajcie jednak, że Galaxy A54 bliżej do średniaków niż do flagowców. Brakuje tutaj również obsługi Samsung Dex, co zawsze będzie mnie dziwić w polityce firmy. Motorola potrafi wprowadzić obsługę Ready for nawet w tańszych smartfonach, a Samsung pomija Dex’a w najdroższym modelu serii Galaxy A.

    Moim zdaniem jest to bardzo dobry wybór, jeśli chodzi o tę półkę cenową. Jeśli podobała Ci się recenzja Galaxy A54, to proszę o komentarz. Jeśli masz jakieś pytania, chętnie na nie odpowiem.

    Galaxy A54 czy Galaxy A34 – co wybrać?

    Na koniec warto poruszyć jeszcze kwestię wyboru pomiędzy omawianym smartfonem, a Galaxy A34. Recenzja Galaxy A54 musi zawierać wzmiankę o jego tańszym odpowiedniku, bo wiele osób docenia również ten model. Jest to smartfon, który w wielu elementach będzie podobny do droższej wersji, a w kilku miejscach można znaleźć różnice.

    Tutaj zaznaczę, że smartfon Galaxy A34 również znajduje się w promocji i jeszcze przez jakiś czas można go kupić za kilkaset złotych mniej.

    Jeśli nie przeszkadza wam “starszy wygląd”, troszeczkę gorsze aparaty, to śmiało możecie wybierać Galaxy A34. Jest jeszcze jedna rzecz, która nie jest wymieniana podczas porównywania tych smartfonów. Galaxy A54 posiada ekran z adaptacyjnym odświeżaniem 120Hz. Natomiast Galaxy A34 posiada ekran z odświeżaniem 120Hz, ale tam można to włączyć na stałe, bez adaptacji. Ma to minimalny wpływ na czas pracy na baterii. Jednak warto o tym wspomnieć, bo to odróżnia te dwa ekrany.

    Droższy ze smartfonów ma wydajniejszy procesor, przynajmniej teoretycznie. W praktyce jednak ich wyniki są podobne i w wielu testach różnica między nim a tańszym Galaxy A34 jest niewielka. W niektórych testach Galaxy A54 wypada lepiej jeśli brane pod uwagę były gry. Jeśli na tym wam nie zależy, to kolejny raz spójrzcie w stronę tańszego modelu.

    Podsumowując. Galaxy A54 cechuje się nowszym wyglądem, bardziej kompaktowymi wymiarami, teoretycznie lepszym procesorem, minimalnie lepszym ekranem i zdecydowanie lepszymi aparatami. Dla wielu osób ta przewaga jest niewielka i nie warto dopłacać do niej kilkuset złotych. Jednak ja bym dopłacił ze względu na aparaty i wielkość modelu Galaxy A54.

    2 komentarze

    Zostaw odpowiedź