Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Dzisiaj natknąłem się na interesujący projekt o nazwie Timemap Timelines, który pokazuje, jak na przestrzeni lat rozwijała się infrastruktura transportowa w wybranych regionach Europy. Projekt ten przedstawiony jest za pomocą animowanych map, które umożliwiają interakcję z linią czasu. Na przykład, możemy na nich obserwować rozwój niemieckiej sieci kolejowej od 1830 do 2024 roku.

Dzięki osi czasu na mapach możemy wybrać dowolny rok i zobaczyć, jak w danym czasie wyglądała sieć transportowa miasta, włączając w to pociągi, tramwaje, metro i inne środki komunikacji. Jednak dla mnie najciekawszą mapą jest ta, która ukazuje rozwój całej niemieckiej sieci kolejowej na przestrzeni lat.

Autor map zaznacza, że nie wszystkie informacje na mapach mogą być dokładne. Przy tworzeniu mapy londyńskiego metra z pierwszych 50 lat jego istnienia napotkał problemy z ustaleniem dokładnych dat otwarcia linii. W dużym stopniu bazował na danych z Wikipedii, co wymagało późniejszych poprawek po tym, jak internauci wychwycili pewne błędy. Martin przyznaje, że jego mapa może nadal zawierać niedokładności.

Do tego dochodzi ciekawy serwis Citylines, który zawiera mapy systemów transportu publicznego setek miast. Pozwala nie tylko przeglądać te mapy, ale też śledzić, jak na przestrzeni czasu rozwijały się lokalne sieci transportowe.

Na stronie Citylines jest też ciekawa funkcja porównywania miast i ich transportu publicznego. Możecie spojrzeć, jak pod tym względem różni się Warszawa od Pragi. Nie ma sensu porównywać naszej stolicy do Londyny, ale do stolicy Czech jest już nam bliżej.

rozwoj komunikacji miejskiej
Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst