Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Mapy to nie tylko praktyczne narzędzie do poruszania się po mieście, ale także sposób na wyrażanie naszej kreatywności i pasji. Pretty map to generator map dzięki, któremu możemy w łatwy i przyjemny sposób tworzyć mapy, które zachwycają swoim wyglądem i stylem. Pretty map daje możliwość stworzenia mapy na ścianę, na stronę internetową, czy po prostu dla zabawy. Generator map pozwala na dostosowanie kolorów i kilku elementów mapy do naszych potrzeb i upodobań. Z „Pretty map” można wygenerować naprawdę ładnie wyglądające mapy.

Kiedyś pisałem o tym narzędziu, ale wymagało ono sporo wysiłku. Musieliśmy zainstalować odpowiednie biblioteki, przygotować odpowiednie środowisko i wprowadzać dane w skomplikowany sposób. Efekty były podobne, ale droga do nich była dłuższa i trudniejsza. Teraz wystarczy wejść na stronę internetową, podać nazwę miejscowości i kilka podstawowych parametrów dotyczących wyglądu.

Jeśli interesuje was ten temat i chcielibyście się w niego zatopić, to polecam dwa poprzednie teksty o mapach: część pierwsza i część druga. Uprzedzam jednak, że najnowszy sposób jest zdecydowanie prostszy i stworzony przez tych samych ludzi. Poprzednie wersje są skierowane do osób, które chciałyby mieć większą kontrolę nad tworzonymi mapami i są bardzo cierpliwe.

Zakończmy ten długi wstęp i przejdźmy do generatora map.

Mapy za darmo na ścianę. Plakat z mapą za darmo. Wygeneruj mapę za darmo za pomocą kilku kliknięć.

Co to jest 'Pretty map’?

Pretty map to generator map, który łączy w sobie funkcjonalność z estetyką. Narzędzie to zostało stworzone przez Marcelo Pratesa, programistę z pasją do kartografii i designu. Z założenia „Pretty map” ma umożliwiać każdemu tworzenie unikalnych map, które mogą służyć zarówno jako element dekoracyjny, jak i edukacyjny. To narzędzie jest łatwe w obsłudze dzięki prostemu interfejsowi użytkownika i nadaje się dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Pretty Map korzystają z OpenStreet Map, ale nie zawierają tak wielu szczegółów. Skupiają się bardziej na aspekcie wizualnym niż informacyjnym.

Jak działa Pretty map?

Od jakiegoś czasu proces tworzenia mapy z Pretty map jest zaskakująco prosty. Wystarczy wpisać nazwę miasta lub lokalizacji, a następnie wybrać jeden z dostępnych szablonów kolorystycznych. Użytkownik ma również do dyspozycji szereg dodatkowych opcji, takich jak regulacja promienia mapy, kontury, kolory poszczególnych elementów lub kształt mapy. To wszystko sprawia, że każda mapa może być ciekawa i dopasowana do indywidualnych potrzeb użytkownika. Osoby, które potrafią tworzyć ciekawe projekty w arcGIS, QGIS lub innych programach do mapowania, mogą się uśmiechać z pogardą. Jednak Pretty map nie są dla nich, lecz dla amatorów, którzy lubią ładne mapy.

Zrzut ekranu 26 1 2024 18513 prettymapp.streamlit.app

Wystarczy wejść na stronę: prettymapp · Streamlit. Na górze podano 4 przykładowe mapy, na które możecie kliknąć i pokaże wam wybrane projekty. Znajdują się tam nie bez przyczyny. Dzięki nim możecie zobaczyć jak prezentują się motywy kolorystyczne. Jeśli wybierzecie interesujący was motyw, to przechodzicie do pola, gdzie wpisujecie miejscowość. Klikacie Enter i to wszystko!

Zrzut ekranu 26 1 2024 181210 prettymapp.streamlit.app

Rozwijając ustawienia stylu mapy otrzymacie dostęp do prostych, ale przydatnych opcji. Dzięki nim możecie zmienić kształt mapy, kształt tła, wpływać na podpis mapy i zmieniać motywy kolorystyczne według swoich upodobań, a nie tylko na podstawie wybranych gotowców.

Dlaczego Pretty map jest świetne?

Wyróżnia się na tle innych narzędzi do tworzenia map przede wszystkim swoją prostotą i intuicyjnością. W przeciwieństwie do skomplikowanych programów arcGIS i QGIS, Pretty map oferuje szybki i bezproblemowy sposób na stworzenie mapy, która jest atrakcyjna wizualnie. Ponadto, wygenerowane mapy mają taką estetykę, że idealnie pasują do różnych projektów. Jeśli jednak chcesz stworzyć coś bardziej funkcjonalnego, to polecam QGIS lub ArcGIS. To narzędzie pozwala tworzyć bardziej zaawansowane i szczegółowe mapy, zawierające niezbędne informacje. Pretty map to prosty generator map, który skupia się tylko na wyglądzie, ale to może być wystarczające dla wielu osób.

10

Praktyczne zastosowania Pretty map

Mapy wygenerowane za pomocą „Pretty map” mogą znaleźć szerokie zastosowanie. Są idealne jako dekoracja ścian w domach czy biurach, dodając unikalnego charakteru wnętrzom. Mogą także służyć jako edukacyjne narzędzia w szkołach, pomagając w nauce geografii w atrakcyjny sposób. Ponadto, są doskonałym uzupełnieniem prezentacji, raportów czy stron internetowych, gdzie wizualny aspekt ma kluczowe znaczenie.

Niektórzy z was mogą się zapytać o aspekt edukacyjny. Wcześniej wspomniałem, że ten generator map nie oferuje zbyt wielu informacji i szczegółów. To prawda, ale może on służyć np. jako wzór. Wydrukowujemy odpowiednie mapy i sprawdzamy, czy ktoś potrafi rozpoznać miejsca, które oznaczymy na mapie. To tylko jeden z przykładów, bo możliwości jest mnóstwo.

Podsumowanie i wnioski

Pretty map to narzędzie, które łączy w sobie prostotę użytkowania z ciekawymi możliwościami. Niezależnie od tego, czy jesteś amatorem map, czy po prostu szukasz ciekawego sposobu na dekorację swojej przestrzeni, Pretty map oferuje rozwiązanie, które może sprostać Twoim oczekiwaniom. Zachęcam do wypróbowania tego narzędzia i odkrycia nowych możliwości w tworzeniu personalizowanych map. Generator map jest dosyć prosty, ale mam nadzieję, że twórca będzie rozwijał ten projekt. Możecie śledzić go na Github. Tam znajdziecie również pełną instrukcję do tworzenia map na komputerze, bez użycia strony internetowej.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst