Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Już od pięciu lat Google pracuje nad nowym systemem operacyjnym Fuchsia. Jest to bardzo ciekawy projekt, bo już od dawna nikt nie próbował opracować nowego systemu od totalnych podstaw. Wydawać by się mogło, że temat trochę ucichł i Google może odpuszczać ten projekt. Jednak już wiemy, że jest inaczej i gigant zaprasza programistów do udziału w projekcie.

Na stronie Google Open Source oficjalnie zapowiada istnienie systemu operacyjnego Fuchsia. Jest to spory krok, bo wcześniej unikano jakiś deklaracji i tylko krążono wokół tematu. Aura tajemniczości otaczała system Fuchsia – tak można to śmiało określić. Od kilku dni wszystkiego można dowiedzieć się na stronie https://fuchsia.dev/. Google umożliwiło w końcu zapisywanie się do publicznych list mailingowych, dzięki którym programiści mogą być na bieżąco. Dodatkowo można śledzić błędy w systemie. Na stronie pojawił się również poradni do korzystania z emulatora w systemie Mac i Linux.

fuchsia os demo 1

Miejmy teraz nadzieję, że projekt posunie się do przodu, bo w tym momencie ciężko pisać coś więcej o nim. W międzyczasie pojawiały się jakieś informacje, ale były one szczątkowe. Ostatni raz pisałem o Fuchsia w 2018 roku na blogu Fandroid. Muszę przyznać, że od tamtego czasu nie trafiłem na jakieś spektakularne efekty. Przyznam się, że mogłem coś pominąć, ale Google mogło też unikać udostępniania informacji.

Czy Fuchsia OS zastąpi Chrome OS i Androida? Dwa lata temu ciężko było odpowiedzieć na to pytanie. Wydaję mi się, że do tej pory nikt się nie odważy zająć konkretne stanowisko w tej sprawie. Jest to otwarta kwestia. Dlatego jest to bardzo ciekawa sprawa.

Według mnie, w dalszej przyszłości, Fuchsia mógłby zastąpić cały ekosystem Google. Ekosystem, który nie jest w ogóle spójny, bo mówimy o Androidzie, Chrome OS i usługach bez żadnego ładu. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest to, żeby powstał stabilny i bezpieczny system, który może konkurować np. z Windowsem i Ubuntu.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst