Większość producentów smartfonów konkurujących dziś o uwagę i portfele klientów to Chińczycy. Obok niezbyt znanych marek, zorientowanych głównie na segment budżetowy, wyróżnia się kilku prawdziwych technologicznych gigantów. Jednym z nich jest OPPO.

Jak marka smartfonów dała początek dwóm innym markom

Firma OPPO została założona w 2004 roku jako spółka zależna BBK Electronics Corporation. W tym czasie sama korporacja produkowała odtwarzacze CD i DVD oraz odtwarzacze mp3, a OPPO zaczęło wytwarzać te same produkty. Następnie dodano odtwarzacze Blu-ray, sprzęt audio i telefon z przyciskami, który pojawił się w 2008 roku. Nie odniósł on sukcesu i przez kilka lat próby wejścia na rynek urządzeń mobilnych były odkładane.

W 2011 roku firma rozpoczęła produkcję smartfonów. Pierwszym modelem, który przyciągnął powszechną uwagę, był telefon Finder X907, rekordowo cienki jak na standardy 2012 roku – tylko 6,65 mm. Stopniowo telefony oppo zaczęły podbijać rynki wielu krajów. Niemal każdego roku firma wprowadzała nowe funkcje własnego projektu – od różnych ulepszeń aparatu po technologię VOOC Flash Charging. Firma stworzyła również własne oprogramowanie Color OS.

Co ciekawe, w procesie rozwoju ze struktury OPPO wyodrębniły się dwie niezależne marki, które dziś również należą do czołowych producentów smartfonów. W 2013 roku uruchomiono markę OnePlus, pod którą produkowano droższe telefony. A w 2018 roku linia Real ewoluowała w samodzielną markę Realme. Wszystkie te marki (plus marka Vivo) są częścią BBK Electronics Corporation.

OPPO dzisiaj

W 2008 roku firma całkowicie zrezygnowała z produkcji odtwarzaczy płyt i skupiła się na urządzeniach mobilnych i urządzeniach do noszenia. Dziś asortyment marki obejmuje słuchawki TWS, bransoletki fitness, tablety i oczywiście smartfony.

W przeciwieństwie do wielu chińskich marek, które dezorientują konsumentów dużą liczbą serii, OPPO ma wszystko proste i logiczne: seria A – budżet, Reno – „prawie flagowce”, Find – topowe smartfony z naciskiem na zaawansowane aparaty. Nazwa ostatniej serii wyraźnie nawiązuje do telefonów Finder, od których firma rozpoczęła podbój globalnego rynku smartfonów. Gama ta obejmuje również składane telefony z elastycznym ekranem, które obecnie produkuje bardzo niewielu producentów.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst