Przystawki do telewizorów przydają się w wielu przypadkach. Jednak najczęściej sięgamy po nie gdy nasz telewizor jest już „stary”, a przynajmniej uważa tak sam producent i przestaje aktualizować w nim oprogramowanie. A to dla sporej grupy odbiorców jest problemem, bo dla nich telewizor może stać się bezużyteczny. Nie oszukujmy się, większość z nas telewizor wykorzystuje do oglądania materiałów w sieci. Zakładam, że tak jest z większością osób odwiedzających mojego bloga, ale poprawcie mnie jeśli się mylę. Wydaję mi się, że mały procent użytkowników konsumuje treści tylko za pomocą klasycznej telewizji.

Oczywiście, przystawki do telewizorów mogą przydać się również w podróży. Zabierając takie urządzenie przenosimy swoje centrum multimedialne. Nie musimy logować się w hotelowej przystawce, nie musimy strumieniować swoich danych na obce urządzenia. Wystarczy zabrać swoje.

Jest wiele przykładów na to jak przydatne są to urządzenia. Ale jakie wybrać?

  • Apple TV 4K 3 generacji
  • NVIDIA SHIELD TV
  • Google Chromecast z Google TV
  • Xiaomi Mi Box S
  • Amazon Fire
  • Amazon Fire TV Stick 4K Max
  • Amazon Fire TV Stick Lite

Apple TV 4K 3 generacji – ponad 800 złotych

apple tv 4k

To jedna z droższych przystawek do telewizora. Nie ukrywajmy, jest ona skierowana raczej do fanów produktów Apple. Raczej, ale nie tylko.

Od strony technicznej Apple TV 4K może przesyłać strumieniowo treści 4K i obsługuje Dolby Vision, HDR10 i Dolby Atmos. Niestety, nie ma obsługi HDR10+. Dodatkowo użytkownik może sterować inteligentnymi urządzeniami domowymi.

Moim zdaniem Apple TV ma najładniejszy interfejs i oferuje bardzo ciekawą rozrywkę – Apple Arcade. Jest to zbiór ponad 200 prostych gier, które dają dużo frajdy. Przypominają mi zabawę z pierwszymi konsolami na rynku. Prosta rozgrywka przy telewizorze, najlepiej z drugą osobą.

Nvidia Shield TV – około 800 złotych (raczej tylko używane)

NVIDIA SHIELD TV 2017ver console

Nie jest to pierwszy wybór ze względu na cenę i target. Jeśli chcesz połączyć oglądanie telewizji, filmów i seriali z bardziej intensywnym graniem, to jest produkt dla Ciebie. Jeśli jednak nie myślisz o graniu na telewizorze, to odpuść sobie Nvidia Shield TV. Jest to bardzo dobry produkt, ale zdecydowanie za drogi, jeśli nie będziesz wykorzystywać do gier. Warto zainteresować się czymś tańszym.

Trzeba też pamiętać, że jest to produkt bodajże z 2019 roku. Więc swoje lata świetności ma już za sobą. Urządzenie ciężko dostać w sklepie. Wydaję mi się, że już nikt nie sprzedaje tego oficjalnie. Pozostaje tylko Allegro lub eBay.

Google Chromecast 4.0 z Google TV – poniżej 300 złotych

google chromecast 4

W końcu przechodzimy do czegoś bardziej przystępnego cenowo. Jest to jedna z najbardziej opłacalnych opcji. Tego produktu nie trzeba szerzej przedstawiać. Ma on swoje ogromne plusy, ale też może odrzucać osoby, które nie lubią polityki Google. Więc zakładam, że w większości przypadków będzie to wybór fanów Androida i Google. Tak samo jak Apple TV 4K będzie wyborem fanów iOS.

Xiaomi Mi Box S – około 350 złotych

mi box s 4k tv

Nie jestem fanem produktów Xiaomi, szczególnie smartfonów. Ale mam sentyment do przystawek TV z Androidem na pokładzie. Mam jeszcze w posiadaniu jedno z pierwszych urządzeń Xiaomi Mi Box i muszę przyznać, że jeszcze działa na starym telewizorze. Nie jest demonem prędkości, ale potrafi uruchomić Netflix, HBO Max, Disney, a nawet Canal+.

Dlatego z chęcią polecam Xiaomi Mi Box S. Co prawda, nie żyjemy w czasach, kiedy przystawkę Xiaomi można kupić za około 200 złotych, ale na szczęście nie jest tak źle. Xiaomi Mi Box S nie ma zaporowej ceny, a starczy na kilka lat pracy. Jest to zdecydowanie tańsza opcja niż wymiana telewizora na nowy. W ogóle nie ma co porównywać.

Amazon Fire Stick 4K Max i Stick Lite – około 300 złotych i około 140 złotych

fire tx stick 4k max amazon

Amazon Fire Stick 4K Max – to moim zdaniem najlepszy wybór w tym momencie. Przystawka jest szybka, obsługuje 4K z HDR i nie jest droga. Trzeba pamiętać, że działa w oparciu Amazon Fire OS. Fani Google TV raczej nie spojrzą w tym kierunku, ale moim zdaniem ten system działa zdecydowanie lepiej.

Amazon ma jeszcze w ofercie Fire Stick 4K (bez dopiski Max). Jest to też ciekawa opcja, ale mniej wydajna. Na ten moment możecie nie zauważyć różnicy, szczególnie gdy nowe urządzenia wyjmiecie z pudełka. Ale z czasem te 40% (około) więcej mocy obliczeniowej w 4K Max może zrobić różnicę.

Osoby z chudszym portfelem mogą rozważyć zakup wersji Lite. Otrzymujecie te same usługi jak w przypadku droższych urządzeń. Jednak musicie pogodzić się z mniejszą wydajnością, brakiem 4K (jest tylko Full HD) i brakiem Dolby Vision.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst