Google wprowadza poprawki w przeglądarce Chrome. Dla jednych będzie to tylko kosmetyka, ale trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych zmian, szczególnie w kwestii bezpieczeństwa. Oczywiście, doszło też do zmian wizualnych i są one dosyć ciekawe.

Wczoraj opisywałem ciekawe funkcje AI, które niebawem mogą pojawić się w przeglądarce Chrome i wyszukiwarce Google. A dziś możemy skorzystać z odświeżonego wyglądu Chrome na komputerach.

W sieci pojawiła się nowa wersja Chrome 117 Beta i wprowadza dużo nowych rzeczy, ale nie trzeba od razu jej instalować, żeby podejrzeć nowości od Google. Wystarczy włączyć je w stabilnej wersji Chrome 116. Należy to zrobić z poziomu „flag”. W pasek wyszukiwarki musicie wpisać (lub wkleić) ten adres: chrome://flags/#chrome-refresh-2023. Tam musicie wybrać poniższą flagę.

Dzięki temu uzyskać dostęp do nowego wyglądu przeglądarki Chrome. Google bardzo często eksperymentuje z nowymi elementami przeglądarki, ale teraz uznało, że najwyższy czas na udostępnienie większości z nich. Nowy wygląd zastąpi obecny projekt i warto się do niego przyzwyaczajać.

Zmieni się wygląd rozwijanego menu. Teraz będzie wyświetlany w myśl zasady Material You. Muszę przyznać, że wygląda to zdecydowanie lepiej i nawiązuje do prawie spójnej filozofii Google.

nowy pasek chrome

Dodatkowo postanowiono zlikwidować ikonę kłódki przy adresie strony internetowej. Google twierdzi, że ta ikona była myląca dla wielu użytkowników. Część z nich uważała, że kłódka informuje o tym, że strona jest zaufana i bezpieczna dla użytkownika. Nie zdawali sobie sprawy z tego, że chodzi o bezpieczne połączenie https.

W nowej wersji kłódka znika i pojawia się ikona ustawień danej witryny.

Zrzut ekranu 2023 08 17 073428

Dodatkowo Chrome będzie wymuszał wyświetlanie stron w trybie HTTPS, nawet gdy właściciel strony ustawi ją domyślnie na HTTP. Przeglądarka z automatu przekieruje do bezpiecznego połączenia.

Więcej zmian możecie zobaczyć jeśli pobierzecie przeglądarkę Chrome 117 Beta. Jest to dosyć dobre rozwiązanie, ale nie korzystałbym z tej wersji jako głównej przeglądarki. Lepiej poczekać na wprowadzenie nowości w stabilnym kanale Chrome. Ewentualnie skorzystać z udostępnionych „flag” i włączyć je w celu sprawdzenia nowych funkcji.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst