W oparciu o satelitarne obrazy i dowody ze źródeł otwartych, „The Guardian” przedstawia szokującą skalę zniszczeń infrastruktury cywilnej w Gazie, wykonanych przez Izrael w ramach działań wojennych przeciwko Hamasowi. Przeprowadzone dochodzenie ujawnia masową destrukcję budynków i ziemi w trzech dzielnicach: Beit Hanoun, al-Zahra oraz Khan Younis, dokumentując zniszczenie szkół, meczetów, szpitali oraz domów mieszkalnych.

Satelitarne obrazy, użyte w badaniu „The Guardian”, pokolorowane na czerwono, ilustrują zniszczone budynki, jednak szybko staje się jasne, że łatwiej byłoby zaznaczyć te nieliczne, które przetrwały ataki. Całe budynki zostały zrównane z ziemią, pola spłaszczone, a miejsca kultu zniknęły z mapy w wyniku działań Izraela, który uruchomił swoją ofensywę po ataku Hamasu na Izrael 7 października.

the guardian strafa gazy mapa

Według „The Guardian”, zniszczenia zmusiły 1,9 miliona ludzi do opuszczenia swoich domów, a wielu z nich nie ma możliwości powrotu. Eksperci, odnosząc się do skali zniszczeń, używają terminu „domicide” (z ang. „domicyd”), opisującego masową, celową destrukcję domów w celu uczynienia ich nienadającymi się do zamieszkania i uniemożliwienia powrotu wysiedlonych osób. Pojęcie to nie jest jednak uznane w prawie.

Zobacz również: Ciekawe mapy online.

Izraelskie siły wojskowe zapewniają, że ich działania skierowane są przeciwko Hamasowi, a nie przeciwko ludności cywilnej Gazy. Twierdzą, że bombardowania są proporcjonalne do zagrożenia, jakie stanowi Hamas, i że dokładają wszelkich starań, aby ostrzegać obywateli przed nadchodzącymi atakami.

Rzecznik IDF (Izraelskich Sił Obronnych) powiedział „The Guardian”: „Hamas rutynowo operuje w gęsto zaludnionych obszarach, zarówno w pobliżu, jak i pod nimi. W ramach operacji IDF przeprowadza uderzenia na cele wojskowe, a także lokalizuje i niszczy infrastrukturę, gdy jest to bezwzględnie konieczne do osiągnięcia celów wojennych”.

To dochodzenie rzuca światło na tragiczne konsekwencje konfliktu dla ludności cywilnej Gazy, podkreślając skutki działań wojennych na codzienne życie i infrastrukturę miejską.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst