Już jakiś czas temu popełniłem wpis o starych i ciekawych mapach online. Dzięki stronom internetowym i aplikacjom na smartfony można odkryć coś ciekawego w swojej okolicy. To nie są puste słowa, to się zdarza. Zacznijmy jednak od przypomnienia. Warto zapoznać się z takimi mapami jak:
- Old Maps (aplikacja) – Dużym plusem aplikacji jest to, że wyszukuje stare mapy na bazie lokalizacji. To tyle. Dodaję ją jako ciekawostkę, bo kilka osób poleca ją w sieci. Nie wiem czemu, bo zbiór jest mały.
- Vetus Maps (aplikacja) – najwygodniejszy sposób na zwiedzanie starych miejsc w swojej okolicy. Można trafić na ciekawe perełki i warto mieć tę aplikację w smartfonie. Czasami mapy nie są dobrej jakości, ale można to zignorować jeśli weźmie się pod uwagę kilka rzeczy.
- Locus Map (aplikacja) – najwygodniejszy sposób na zwiedzanie starych miejsc w swojej okolicy. Można trafić na ciekawe perełki i warto mieć tę aplikację w smartfonie. Czasami mapy nie są dobrej jakości, ale można to zignorować jeśli weźmie się pod uwagę kilka rzeczy.
- Stare plany miast – ciekawy zbiór starych map z polskimi miastami. Są odnośniki, które pozwalają podejrzeć stare mapy w Mapach Google. Na podobnej zasadzie co w przypadku Vetus Map i Mapire.
- Archiwum map WIG – baza pod Mapstera. Warto znać tę stronę.
- Baza kolejowa – stare mapy i atlasy kolejowe.
- Repozytorium cyfrowe instytutów naukowych – ogromna baza, w której znajdziecie stare mapy, ale nie tylko. Jeśli interesuje was konkretna miejscowość, to wystarczy wpisać ją w wyszukiwarce. Gwarantuję, że znajdziecie ciekawe odpowiedzi na temat swojej miejscowości.
- Old maps – aplikacja Old maps, ale w formie serwisu internetowego. Działa zdecydowanie lepiej niż aplikacja i tutaj śmiało mogę ją polecić. Wyszukiwanie starych map jest o wiele wygodniejsze.
- Polona – zbrodnią by było nie wspominanie o największej bibliotece cyfrowej.
- Kolekcja map Davida Rumseya – jest też możliwość podglądu starych map na nowej warstwie, tak jak w Mapire. Wystarczy, że przy wybranej mapie klikniecie w przycisk View in georeferencer.
- Library of congress – niewielki, ale jakże ciekawy zbiór map Polski.
Jednak, postanowiłem dodać do tego kilka ciekawych zbiorów:
Fani map online znają ten serwis doskonale, ale bez niego nie można zaczynać zestawienia. Jest to strona, która prezentuje mapy z XVIII i XIX wieku. Mapy rozciągają się na całą Polskę. Dlatego też każdy z nas może przekonać się co znajdowało się przed domem kilkaset lat temu. Podejrzewam, że wasze osiedle było wtedy wioską lub jeszcze nie istniało nawet.
Powyższe mapy dotyczą (jak nazwy wskazują) odpowiednio Warszawy i Krakowa.
Geoportal i Lidar
To jest chyba najciekawsza sprawa. Daje dużo zabawy i potrafi poczuć się jak odkrywca bez wychodzenia z domu. Wystarczy jedna strona internetowa i odrobina chęci popatrzenia na mapy. Geoportal i technologia Lidar uruchamiają wyobraźnię. Pisząc na początku, że dzięki mapom można odkryć coś ciekawe w swoich okolicach nie rzucałem słów na wiatr. Wystarczy przeczytać o kilku odkryciach na Antyweb lub na stronie Eloblog. Jednak od początku.
Czym jest LIDAR?
Technologia LIDAR (ang. Light Detection and Ranging) to popularna technika zdalnego pomiaru odległości obiektów od powierzchni Ziemi. Polega ona na wysyłaniu impulsów świetlnych z źródła laserowego i mierzeniu czasu powrotu odbitego światła do odbiornika. Dzięki temu można określić dokładną odległość i charakterystyki optyczne obiektu, takie jak odbijalność i absorpcja. Dane te są następnie wykorzystywane do tworzenia trójwymiarowych modeli i map obiektów i środowisk.
Technologia LIDAR ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach, takich jak geodezja, geografia, archeologia, geologia, leśnictwo, fizyka atmosferyczna czy samochody autonomiczne. W szczególności technologia LIDAR jest używana do tworzenia wysokiej rozdzielczości map terenu, zarówno na lądzie, jak i na dnie oceanu. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu różnych długości fal światła, które mogą przenikać przez różne warstwy atmosfery i wody. Technologia LIDAR jest również używana do bezpiecznego lądowania pojazdów załogowych i bezzałogowych, a nawet do eksploracji Marsa przez helikopter Ingenuity.
Jak uruchomić LIDAR w mapach Geoportal?
Udajcie się na stronę z mapą w Geoportalu. Tam musicie wejść w wyszukiwarkę warstw i wpisać „Cieniowanie”. zaczną pojawiać się warstwy. Musicie je zaznaczyć i wtedy pojawią się one na mapie. Żeby powrócić do ortomapy musicie odznaczyć katalog „Rzeźba terenu” (po prawej stronie).
Teraz wystarczy zacząć poszukiwania. Nawet jeśli nie traficie na nic historycznego, to i tak gwarantuję, że zabawa jest dobra. Szczególnie polecam skanowanie lasów, parków i innych zalesionych terenów. One kryją najwięcej zagadek. Warto też sprawdzić popularne lokalizacje, które już dawno zostały odkryte, bo dzięki technologii LIDAR odkrywanie tych samych miejsc może być ciekawsze.