Jeśli producent Linuksa zaczyna w ten sposób wpis na blogu, to znaczy, że coś się dzieje. Poniżej krótki wstęp ze strony Linux Mint:
TLDR
- Aktualizacje zabezpieczeń są bardzo ważne.
- Statystyki mówią nam, że nie są stosowane przez wszystkich użytkowników.
- Zastosuj aktualizacje już teraz!
- Nie uruchamiaj wersji EOL (End Of Life) Linux Mint.
Oczywiście, nie ma co podnosić alarmu i straszyć użytkowników. Sam wpis ma na celu zachęcanie użytkowników do zadbania o aktualizacje. Według różnych statystyk od 5 d0 30% użytkowników korzysta jeszcze z systemu Linux Mint 17.1. Wersji, która nie jest aktualizowana od kwietnia 2019 roku. Jest to tzw. wersja EOF, którą należałoby zaktualizować.
Historia pokazuje, że Linux jest bezpiecznym systemem i zagrożeń jest mniej w porównaniu z Windowsem. Jednak historia pokazuje również, że tutaj również występują pewne pułapki. W ubiegłym miesiącu mogliśmy przeczytać o luce Sudo. Błąd ten miał około 10 lat i to jest bardzo zaskakujące. Aktualizacja załatwiła problem, ale negatywne komentarze poszły w świat. Wcale się nie dziwię, bo dziesięcioletnia luka w systemie, to poważne zagrożenie, niezależnie od renomy systemu.
Tylko, że mowa o Linuksie i tutaj przeciwnicy mocno wykorzystali sytuację. Obrzucenie wszystkim co najgorszym było im wtedy na rękę. Jedna luka sprawiła, że Linux przestał być dobrym systemem dla wielu osób. Co jest kompletną bzdurą.
Abstrahując już od tej wpadki, ważne jest dbanie o aktualizacje. Ważne jest też tworzenie kopii zapasowej. Ta jest na wyciągnięcie ręki w Linux Mint dzięki oprogramowaniu Timeshift. To ono jest odpowiedzialne za tzw. migawki i dzięki nim, w razie niepowodzenia aktualizacji, można cofnąć się do stanu systemu sprzed awarii. Warto o tym wiedzieć i warto korzystać z podobnych rozwiązań również w innych dystrybucjach.
Szczerze, nie rozumiem jak można nie zaktualizować najważniejszych elementów systemu przez tak długi czas.