Kto z nas nie szukał kiedyś informacji o tym, jak oglądać YouTube bez reklam za darmo? Ostatnio takie poszukiwania nasilają się jeszcze bardziej. Google zaczyna ograniczać dostęp do YouTube osobom, które używają mechanizmów blokujących reklamy. Na to wszystko nakłada się jeszcze wzrost cen wszystkich subskrypcji Youtube Premium, co stanowi duży cios dla lojalnych klientów usługi Google.

Czy blokowanie reklam jest legalne?

Czy blokowanie reklam jest zgodne z prawem? Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i polecam zapoznać się z innymi artykułami. One wyraźnie stwierdzają, że nie ma tu żadnego naruszenia prawa, ponieważ nie dochodzi do ingerencji w prawa autorskie. Oczywiście, ta kwestia może ulec zmianie, ale na razie obowiązuje taki a nie inny stan.

Co więcej, blokowanie niektórych reklam może wpływać na nasze bezpieczeństwo. Natomiast blokowanie dostępu do tzw. adblocków może otwierać kolejne furtki dla cyberprzestępców. Eksperci zwracają uwagę, że próby Youtube, mające na celu zatrzymanie blokowania reklam, mogą spowodować rozwój bardziej zaawansowanych metod ich omijania. To z kolei może stworzyć nieprzewidziane luki w zabezpieczeniach.

Przechwytywanie zawartosci sieci Web 3 11 2023 10523 www.youtube.com

I pozostaje jeszcze jedno pytanie. Czy Google może ograniczać dostęp do blokerów reklam w serwisie YouTube? Na pierwszy rzut oka wydaje się to logiczne, bo zarabiają na nich. Z drugiej strony mamy też prawo, które może działać na korzyść użytkownika. Tutaj kolejny raz muszę odesłać do strony internetowej, która ma trochę więcej pojęcia na ten temat, ale jest on na tyle ciekawy, że warto tam zajrzeć.

Youtube za darmo i bez reklam.

Jestem zwolennikiem dostępu do narzędzi, które blokują reklamy. Zawsze polecam przeglądarkę, która ma taką wbudowaną możliwość lub można w niej zainstalować dodatki. Nie, nie będę krzyczał żeby wszędzie blokować reklamy, ale jestem zwolennikiem tego, że każdy ma prawo do blokowania niechcianych treści. Za takie należy uznać dużą część reklam w internecie.

Niestety, ale „przez” takie narzędzia YouTube dostaje rykoszetem. Są one bardzo pomocne w odtwarzaniu filmów w tle i bez reklam. Jednak Google powinno stosować inne metody przyciągania potencjalnych użytkowników do swojej subskrypcji, zamiast podwyższać ceny i blokować dostęp do narzędzi. Każda dobra usługa powinna przekonywać funkcjami i treściami, które oferuje.

Użytkownicy znają sposoby na darmowy Youtube i bez reklam. Najpopularniejszą aplikacją jest Newpipe na smartfony z Androidem. Oczywiście, nie jest ona wyposażona we wszystkie funkcje aplikacji YouTube. Brak w niej możliwości logowania i synchronizacji, brak możliwości komentowania i lajkowania. Jednak aplikacja staje się bardziej popularna wraz ze wzrostem ilości reklam w serwisie YouTube i wraz ze wzrostem ceny subskrypcji Premium.

Do tego dochodzi jeszcze aplikacja FreeTube, która dostępna jest na system Windows i Linux. Tutaj tak samo brak podobnych funkcji, ale podstawowym zadaniem tych aplikacji jest odtwarzanie filmów bez reklam i to się sprawdza znakomicie. Newpipe umożliwia również pobieranie filmów do oglądania offline i odtwarzanie materiałów przy wyłączonym ekranie smartfona.

Podsumowanie.

Przez długi czas korzystałem z FreeTube, kiedy używałem systemu Fedora. Jednak brakowało mi synchronizacji ze smartfonem. To samo jest w przypadku aplikacji Newpipe. Jednak rozumiem ludzi korzystających z takich rozwiązań i wątpię by firmie Google kiedykolwiek udało się całkowicie zwalczyć te metody.

Tak, zdarza mi się czasami korzystać z przeglądarki Samsung na smartfonie Galaxy. Ma ona opcję odtwarzania w tle, z której skorzystam, jeśli chcę posłuchać jakiegoś wywiadu. Nie jest to jednak coś, co robię na co dzień. Kiedyś byłem klientem subskrypcji Youtube Premium, ale stwierdziłem, że nie będę płacić za abonament żeby oglądać filmiki w internecie.

Decyzja, czy blokować reklamy na tych stronach, powinna należeć do Ciebie. Możesz używać alternatywnych aplikacji lub wesprzeć twórców treści. Niektórzy youtuberzy mają swoich sponsorów, więc nie tylko reklamy, ale także same odtworzenia filmów im pomagają. Jednak to nie zmienia faktu, że każdy ma swój powód, by blokować reklamy lub tego nie robić. Rozumiem też, że w wielu przypadkach warto płacić za subskrypcję.

Jakie jest wasze zdanie? Blokujecie? Płacicie? Czy „męczycie” się z reklamami?

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst