W sieci zawrzało. Sony udostępniło grafikę, która zaprasza na premierę nowego produktu. Odbędzie się już 26 października i w sieci zaczęły się spekulacje. Jedne bardziej, inne mniej poważne.

Wymieńmy te najbardziej prawdopodobne:

 • Smartfon Xperia Ultra.
 • Składany smartfon.
 • Smartfon Xperia Pro 2 z płynnym obiektywem.
 • Tablet Xperia.

Nie ukrywam, że chciałbym zobaczyć wszystkie te projekty, a szczególnie Tablet Xperia. Poprzednie generacje były bardzo dobre i to byłby idealny moment na powrót tabletów Sony. Na rynku wraca moda na tego typu urządzenia.

sony premiera

Jednak najpewniej zobaczymy płynny obiektyw, który jest chyba bardziej interesujący z punktu widzenia większości użytkowników. Jest to niemała rewolucja. Tutaj należy jednak zaznaczyć, że Sony nie będzie pierwszym producentem z taką technologią. Płynny obiektyw pojawił się już smartfonie Xiaomi Mi Mix Fold. Jednak warto czekać, bo Sony jest jednym z najważniejszych graczy jeśli chodzi o fotografię w urządzeniach mobilnych i nie tylko.

Tutaj wytłumaczono funkcje płynnych soczewek1:

Soczewki płynne szybko dostosowują ostrość do obiektów znajdujących się w różnych odległościach roboczych (Workink Distance). 

Soczewki płynne to małe, sterowane mechanicznie lub elektrycznie ogniwa, zawierające ciecz o jakości optycznej. 

Po przyłożeniu prądu lub napięcia do ciekłej komórki soczewki zmienia się kształt komórki. 

Zmiana ta następuje w ciągu milisekund i powoduje przesunięcie mocy optycznej, a tym samym ogniskowej i WD.

Prawdopodobnie płynny obiektyw miałby pojawić się w Sony Xperia Pro II. Miałby on wyróżniać się na tle poprzedniej wersji (Pro I), która posiada ten sam aparat c w przypadku Xperia 1 III. Jeśli jeszcze nie pogubiliście się w nazewnictwie smartfonów Sony, to gratuluję. Sam jestem fanem ich rozwiązań, ale czasami mam z tym problem. Najprościej rozpisać sobie tę klasyfikację, od najlepszych do niższej półki:

 1. Xperia Pro
 2. Xperia 1
 3. Xperia 5
 4. Xperia 10

Po oznaczeniu mamy informację o generacji I, II lub III. I tutaj im wyższe oznaczenie, tym nowszy model. Sam jestem w posiadaniu Xperii 5 I i mogę śmiało polecić tę serię.

Dziękuję za uwagę. Na co liczycie?

[1]https://www.edmundoptics.com/knowledge-center/application-notes/imaging/liquid-lenses-in-imaging/

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

2 komentarze

 1. Przy opisie instalacji ADB, zamiast polecać ściągnięcie tego z jakieś strony, powinieneś odesłać do systemowego menedżera paczek. W artykule opisującym jakiego linuxa wybrać dla początkującego, polecasz Manjaro, a tam wręcz nie wolno nic instalować ze stron internetowych, tylko użyć menedżera pakietów. Witki opadają. Jak możesz próbować uczyć kogoś czegokolwiek, jeśli nie ma o tym zielonego pojęcia?!

  • Ręce opadają, że nie czytasz całości i komentujesz i jeszcze wprowadzasz w błąd.
   1. Odnośnie Adb, bo chyba o tym mowa. Jest odnośnik bezpośrednio do strony Google. Więc nie wiem jakiego źródła jeszcze potrzebujesz. Jeszcze jakiego bardziej wiarygodnego?
   2. Co do Manjaro. Przeczytaj dokładnie co napisałem:
   „W sieci jest wielu ekspertów mówiących o Manjaro KDE jako o systemie out of box, ale nie dajcie się nabrać. Sprawdźcie go najpierw na jakimś zastępczym komputerze.”

Skomentuj mój tekst