Jakiś czas temu zespół tworzący program pocztowy Thunderbird wydał komunikat, że nawiązano współpracę z programistami popularnej aplikacji na Androida – K-9 Mail. Dzięki temu porozumieniu oprogramowanie ma być solidnym fundamentem pod aplikację Thunderbird na Androida.

Aplikacja Thunderbird na Androida.

Kiedy zaczęły się pierwsze wzmianki dotyczące aplikacji Thunderbird na Androida? Tego już nawet nie da się sprawdzić, ale mi się wydaję, że pierwszy raz czytałem o nich w okolicach 2017 lub 2018 roku. Jednak, od tamtej pory niewiele się zmieniło, przynajmniej do ostatnich ruchów w zespole odpowiedzialnym za tworzenie tego klienta pocztowego. Stwierdzono, że zamiast tworzenia od podstaw nowej aplikacji Thunderbird na Androida wykorzysta się istniejące oprogramowanie i moim zdaniem jest to dobry pomysł.

Aplikacja K-9 Mail na Androida jest bardzo dobrym produktem, który wymaga tylko większej opieki i wsparcia. Jest ona przyjazna użytkownikowi pod względem prywatności i bezpieczeństwa. Potrzebna jest tylko dobra ręka, która poprowadzi w kierunku funkcjonalności i dodatkowo wprowadzi nowe elementy. Mam tutaj na myśli kalendarz i listę zadań.

Twórcy klienta pocztowego twierdzą, że aplikacja Thunderbird na Androida ma być spójna z tym co dostajemy na Windowsa. Jeśli tak będzie w rzeczywistości, to będę całkowicie zadowolony. Nowa wersja Thunderbird na Windows 11 prezentuje się bardzo dobrze i dzięki takim zabiegom wprowadzi niemałe zamieszanie wśród aplikacji Google Play. Według mnie potrzebny jest taki gracz na rynku, bo Microsoft wykonuje dziwne ruchy ze swoją aplikacją Outlook.

Osoby, które szukają dobrego i przyjaznego klienta pocztowego na Windows 11 tak naprawdę są „skazani” na kilka propozycji ze strony producentów. Nie oszukujmy się, większość użytkowników stoi przed znakiem – Thunderbird czy Outlook? Co wybrać na Windows 11? Są jeszcze inne propozycje, ale są one mniej ciekawe lub wymagają dodatkowych opłat. A jeśli chcecie do tego używać ciekawej aplikacji na Windowsie i Androidzie, to wybór jest już ograniczony. Chodzi mi o spójność. Thunderbird na Windowsa i Androida może rozwiązać ten problem.

Kiedy będzie Thunderbird na Androida?

W ostatnim czasie doszło do szeroko zakrojonego audytu bezpieczeństwa aplikacji K-9 Mail. Dzięki temu wiemy, że przemalowanie barw może nastąpić niebawem. Thunderbird otrzymał zielone światło na wchłonięcie aplikacji. Jak podaje Jason Evangelho z zespołu Thunderbird – ​​sześciu audytorów 7ASecurity przeanalizowało pocztę K-9 w celu wydania oceny pod kątem bezpieczeństwa i stabilności. Szukano potencjalnych problemów, zagrożeń i szczegółowo przebadano elementy oprogramowania, czy nie zawierają kodów, które w przyszłości mogłyby stwarzać problemy przy aktualizacjach. 

Poinformowano, że nie znaleziono luk wysokiego ryzyka. Audyt bezpieczeństwa ujawnił kilka luk o niskim lub średnim ryzyku, z których większość zespół K-9 Mail już rozwiązał lub jest w trakcie usuwania. Jeśli ktoś lubi takie raporty i chce się wczytywać w szczegóły, to jest on dostępny pod tym adresem. Znajdziecie tam wszystkie szczegóły dotyczące audytu bezpieczeństwa.

Zrzut ekranu 2023 07 31 201358

Dzięki stronie dla programistów Thunderbird możemy dowiedzieć się, że wydanie aplikacji Thunderbird na Androida planowane jest ostatni kwartał 2023 roku. Jest to już bardzo bliski termin. Niestety, ale w planach nie ma rozpisanych dodatkowych funkcji dotyczących aplikacji Thunderbird. Wcześniej mogliśmy przeczytać o planach wydania klienta pocztowego wraz z kalendarzem i mam nadzieję, że tak będzie. Jednak na stronie dla programistów nie widziałem jeszcze takiej informacji.

Jeśli Thunderbird na Androida będzie wyglądać tak, jak zaczyna wyglądać interfejs K-9 Mail, to ja „kupuję” tę wizję projektantów. Thunderbird ma być projektem, który jest zgodny z zasadami Atomic Design. Można to zobaczyć na przykładzie nowego interfejsu konfiguracji konta aplikacji K-9 Mail. Niby niewiele, ale jednak zmiana bardzo duża. Atomic Design jest systemem projektowania, który wprowadza spójność w aplikacjach. Podobnym przykładem systemu projektowania w aplikacjach jest Material Design, który znamy z aplikacji na Androida.

 

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst