Qualcomm musi czuć oddech konkurentów na swoich plecach. Najnowszy Snapdragon 8 Gen 3 może mieć potężnych konkurentów w postaci MediaTek Dimensity 9300 i Exynos 2400. Do tego doszedł już procesor od Apple, ale on raczej nie będzie brany pod uwagę w świecie Androida.

Czas na porównania z konkurencją jeszcze przyjdzie. Dziś skupimy się na głównym bohaterze wątku – Snapdragonie 8 Gen 3. Jego premiera jest już przed nami, a na horyzoncie są już nowe smartfony pod jego rządami. Zapowiada się ciekawa końcówka roku i będziemy świadkami kilku ciekawych rozwiązań. Zobaczcie co wiemy na temat najnowszego procesora Qualcomm.

Snapdragon 8 Gen 3: data premiery.

Tu akurat nie ma żadnych spekulacji. Qualcomm ogłosiło datę konferencji Snapdragon Summit. W trakcie wydarzenia zaprezentuje również procesor Snapdragon X, który trafi na komputery. Premiera Snapdragon 8 Gen 3 odbędzie się w dniach 24 – 26 października 2023 roku. Zaraz po tej konferencji powinna odbyć się prezentacja smartfona Xiaomi 14, który będzie napędzany najnowszym procesorem Qualcomm. Do tego zobaczymy najnowszy system HyperOS, który zastąpi „wiekową” nakładkę MIUI.

Snapdragon 8 Gen 3 1

Snapdragon 8 Gen 3: wydajność i architektura.

Procesor ma być oparty na architekturze 4nm i ma układ 1+3+2+2, w którym jeden rdzeń główny działa z częstotliwością 3,3 GHz, trzy rdzenie wydajnościowe z częstotliwością 3,15 GHz, dwa rdzenie wydajnościowe z częstotliwością 2,96 GHz i dwa rdzenie energooszczędne z częstotliwością 2,27 GHz.

snapdragon 8 gen 3 specyfikacja

Snapdragon 8 Gen 3 ma również nowy układ graficzny Adreno 760, który zapewnia o 30% większą wydajność niż jego poprzednik. Procesor obsługuje również nowe technologie, takie jak Wi-Fi 7, Bluetooth 6.3 i szybkie ładowanie 200 W. Oprócz tego, że Snapdragon 8 Gen 3 zapewnia o 30% większą wydajność niż Snapdragon 8 Gen 2, to procesor ma być bardziej energooszczędny.

Jeśli chodzi o wydajność, to już mogliśmy poznać pierwsze wyniki. Testy zostały przeprowadzone na smartfonie Samsung Galaxy S24 Ultra. Wyniki benchmarków mówią jasno, że mamy do czynienia z wydajną jednostką. Jednak pozostaje jeszcze kwestia oszczędności energii, a to dopiero sprawdzą pierwsi recenzenci.

Qualcomm mocno stawia na sztuczną inteligencję!

Właśnie otrzymaliśmy potężną dawkę informacji na temat najnowszego procesora Snapdragon 8 Gen 3. W zasadzie, to na światło dzienne wyszły chyba wszystkie najważniejsze dane dotyczące tego czipsetu. Jednak w tym akapicie interesuje nas sztuczna inteligencja. Dzięki blogowi Mspoweruser wiemy, że gigant mocno stawia na takie rozwiązania. Dzięki AI i procesorowi będzie można łatwo:

  • zmieniać tło w filmach i na zdjęciach,
  • usuwać obiekty z filmów i zdjęć,
  • powiększać wybrane obszary zdjęcia.

Ta ostatnia opcja ma mocno przypominać tą zaprezentowaną przy okazji premiery Google Pixel 8 Pro. Z możliwościami takiej techniki możecie zapoznać się tutaj.

Dodatkowe informacje o procesorze.

  • Procesor będzie wytwarzany w 4-nanometrowym procesie technologicznym TSMC.
  • Procesor będzie wspierał technologię LPDDR5X do pamięci RAM.
  • Procesor będzie wspierał technologię UFS 4.0 do pamięci wewnętrznej.
  • Procesor będzie wspierał technologię DisplayPort 2.0 do wyświetlaczy.
Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst