Smartfony Google Pixel 8 wywołały niemałe zamieszanie swoją premierą. Nie chodzi o ich procesory, wygląd, a nawet możliwości aparatów. Zaskoczyły wszystkich tym, że ich oprogramowanie będzie wspierane przez 7 lat! W tym czasie Google będzie udostępniać na te modele najnowsze wersje systemu Android. Właśnie takim podejściem goni się konkurencję, a w tym przypadku mowa oczywiście o Apple, bo to oni są wyznacznikiem w tej kwestii.

Jednak, dzięki takim zabiegom zyskują również użytkownicy innych marek. Chodzi oczywiście o Samsunga i ich smartfony Galaxy. Jeszcze przed premierą serii Pixel 8 królowały, jeśli chodzi o politykę aktualizacji. Samsung obiecywał, że smartfony Galaxy przez 4 lata będą otrzymywać najnowsze wersje systemu Android, a przez 5 lat poprawki bezpieczeństwa. Wiem, że jest jeszcze Fairphone, ale mowa tutaj o urządzeniach ogólnodostępnych i popularnych.

Ponad 5 lat aktualizacji dla smartfonów Samsung Galaxy.

Na konferencji Samsung Developers Conference 2023 w San Francisco autorzy z Sammobile poruszyli temat aktualizacji. Rozmawiali z głównym inżynierem i kierownikiem programu technicznego zespołu ds. bezpieczeństwa. W trakcie wywiadu z Shin-Chul Baikiem zapytano o tę kwestię i uzyskano bardzo ciekawą informację. Dowiedzieliśmy się, że firma ciągle dyskutuje o wydłużeniu czasu aktualizacji i jest to w planach.

Jednak zaznaczają również, że warto wziąć pod uwagę liczę urządzeń, które muszą aktualizować za każdym razem. Samsung inwestuje niemałe pieniądze, żeby użytkownicy dostawali terminowo poprawki bezpieczeństwa. Pamiętajmy też, że firma ma w swoim portfolio ponad 150+ urządzeń Galaxy na całym świecie, które aktywnie jeszcze wspiera. Koreański gigant aktualizuje obecnie ponad miliard urządzeń miesięcznie i ponad 10 miliardów urządzeń rocznie.

Samsung Galaxy one ui 6

Liczby robią wrażenie, tym bardziej, że mowa o dosyć skomplikowanym zabiegu. W końcu aktualizują smartfony ze swoim autorskim oprogramowaniem One UI. Inaczej byłoby w przypadku czystego systemu lub Androida, który ma kilka prostych funkcji dodanych przez producenta. Natomiast One UI jest bardzo rozbudowaną nakładką na smartfony i tablety Samsung Galaxy, która dodaje mnóstwo dodatkowych opcji w Androidzie.

Samsung pokazuje, że dba o aktualizacje.

Samsung Galaxy S23 zaczyna otrzymywać szóstą aktualizację One UI 6. To właśnie dzięki takim programom gigant pokazuje, że ma doświadczenie w udostępnianiu aktualizacji. Dla mnie jest to bardzo dobre podejście do użytkowników, bo mowa o szybkich aktualizacjach dla bardzo skomplikowanego systemu.

Smartfony z tej listy powinny otrzymać One UI 6, który bazuje na systemie Android 14, jeszcze w tym roku. Wystarczy spojrzeć na listę i wyobrazić sobie, że wsparcie dla smartfonów Samsung Galaxy wydłuży się w przyszłości. Dzięki takiemu podejściu zmiana smartfona może być rozważana znacznie rzadziej.

Inni też dobrze to robią.

Nie zapominajmy też o innych. Wspomniałem już o Fairphone, ale oni są trochę outsiderami. Mają swoich fanów, tylko ciężko im będzie się przebić do świadomości większej rzeszy odbiorców. Niestety, wszystko przez średniej jakości parametry smartfonów, które oferują. Jednak trzeba ich mocno chwalić za politykę aktualizacji.

Do tego mamy jeszcze Xiaomi i OnePlus. Obydwie firmy dbają o swoich użytkowników. Pod tym względem trochę lepiej wypada ten pierwszy. No i tutaj warto też dodać, że Xiaomi jako pierwszy (Google nie liczymy) wydało aktualizację Android 14 na swoje smartfony. Trzeba przyznać, że mają bardzo dobre tempo. Zobaczymy, czy za tym wszystkim poszła też jakość.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Jeden komentarz

Skomentuj mój tekst