Czekacie na Galaxy A55? Zobaczcie co już o nim wiemy i dlaczego jestem przekonany, że będzie hitem w Polsce. Jeśli jednak jesteście zainteresowani tegoroczną wersją, to zapraszam, bo na blogu pojawiła się recenzja Galaxy A54.
Spis treści:
W sieci pojawiło się już wiele informacji na temat nadchodzącego smartfona, więc warto wszystko zebrać w jedno miejsce. Jakiś czas temu otrzymaliśmy pierwsze grafiki, które potwierdziły, że Samsung ma dokonać lekkiej ewolucji w tej serii. Do tego dostaliśmy informacje o procesorze i niektórych podzespołach. Jednak w ostatnich „godzinach” zaprezentowano nam oficjalne zdjęcia Galaxy A55 i podtrzymuję to, co napisałem wcześniej – smartfon prezentuje się bardzo dobrze.
Wygląd i wykonanie Galaxy A55.
Na pierwszy rzut oka myślałem, że Samsung niewiele zmienił w wyglądzie Galaxy A55 i najnowsza odsłona będzie nieodróżnienia od Galaxy A54. Jednak poprzednie i obecne zdjęcia pokazały, że zmieniły się boki smartfona. Oczywiście, że wszystko teraz musi mieć nazwę i nie wystarczy napisać, że doszło do pewnych zmian w konstrukcji. Na zdjęciach możecie zobaczyć tzw. Key Island – jest to zwykłe „pogrubienie” w miejscu przycisków. Zmiana, która nie wymagała nadawania jej nazwy. Jednak moim zdaniem jest na plus i prezentuje się bardzo fajnie. Zdjęcia zostały pokazane na tym blogu.
Galaxy A55 zaprojektowano w podobny sposób, co Galaxy A15 i Galaxy A25, które Samsung wprowadził na rynek w poprzednim miesiącu. Fizyczne przyciski są po prawej stronie telefonu, a na ramce widać linie antenowe. To może sugerować, że Galaxy A55 będzie mieć metalową obudowę. Wcześniejsze plotki mówiły o aluminiowej ramce, ale zapewne będzie inaczej.
Wydaje się, że Samsung Galaxy A55 będzie posiadał podobną grubość ramek i dla niektórych może to być minus. Trzeba jednak pamiętać, że seria Galaxy A nawiązuje do serii Galaxy S, a nie jest identyczna. Nawet smartfon, który czerpie bardzo wiele z flagowej serii – Galaxy S23 FE nie posiada symetrycznych i cienkich ramek.
Specyfikacja Galaxy A55.
Galaxy A55 będzie wyposażony w autorski procesor Samsunga – Exynos 1480. Nowy układ ma być wykonany w technologii 4 nm z czterema rdzeniami o wysokiej wydajności, taktowanymi z częstotliwością 2,75 GHz i czterema rdzeniami o niskim zużyciu energii, taktowanymi z częstotliwością 2,05 GHz. W smartfonie Galaxy A55 ma się znaleźć karta graficzna Xclipse 530. To ma być tak zwany „game changer”. Podobno układ graficzny jest zdecydowanie wydajniejszy od wcześniej zastosowanych, ale prawdę poznamy po premierze. Samsung stworzył go we współpracy z AMD na bazie technologii Radeon, stosowanej w grafice komputerowej i flagowych procesorach Exynos.
Według doniesień, Samsung planuje zaprezentować Galaxy A55 z 8 GB pamięci RAM i prawdopodobnie 256 GB pamięci wewnętrznej. Nie wiadomo jednak, czy będą dostępne inne opcje pamięci masowej. Urządzenie będzie miało zainstalowany system Android 14 z nakładką One UI 6.1 od samego początku. Poniżej wstępne parametry Galaxy A55, które pojawiły się w sieci:
- Wyświetlacz: 6,5″ ekran Super AMOLED, 120Hz, Full HD+, Corning Gorilla Glass 5
- Procesor: Exynos 1480, GPU od AMD
- Pamięć: 8 GB RAM
- Pamięć wewnętrzna: 256 GB (?)
- Aparat tylny: Główny aparat 50 MP, OIS, obiektyw ultraszerokokątny 12 MP, makro 5 MP
- Aparat przedni: 32 MP
- Bateria: 5000 mAh, szybkie ładowanie 25W (szybkie w znaczeniu Samsunga).
Data premiery i cena Galaxy A55?
Premiera smartfona ma się odbyć w okolicach marca tego roku, ale dokładnej daty jeszcze nie znamy. Jednak nie liczyłbym na premierę w trakcie pokazu smartfonów Galaxy S24. To jest normalna kolej rzeczy, że Samsung najpierw prezentuje swoje flagowce, a na „budżetowego flagowca” każe nam czekać parę miesięcy.
Nie znamy jeszcze cen Galaxy A55. Oczywiście, w sieci pojawiają się plotki, ale są one podawane przez tak wątpliwe źródła, że nie warto się nad nimi pochylać. Gdy pojawią się „sprawdzone” informacje (jak w przypadku cen Galaxy S24), to od razu was o tym poinformuję.