Z tej serii:

Początkujący użytkownicy nie zwracają uwagi na ten element. Szczerze mówiąc sam zlekceważyłem rodzaj aktualizacji proponowany przez konkretne dystrybucje. Później zdałem sobie sprawę z tego, że nikt mi na to nie zwrócił uwagi. Wszyscy skupili się na polecaniu nazw dystrybucji i środowiska graficznego. Jednak pominięto wybór aktualizacji wydania.

Obecnie królują praktycznie dwie metody. Wspomniane w tytule:

  • fixed
  • rolling

Można jeszcze trafić na dystrybucje w wydaniu semi-rolling. Jednak są one rzadzej spotykane.

Fixed – polecane dla początkującego.

Na początek preferowałbym ten rodzaj wydawania dystrybucji. Sam system będzie otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa i najważniejsze rzeczy. Jednak jego cała aktualizacja następuje w momencie stabilnego wydania, które pojawia się co kilka miesięcy. Wszystko zależy od dystrybucji.

Dzięki temu mamy praktycznie pewność, że wszystko będzie działać stabilnie. Przy taki wydaniu nie powinniśmy zwracać uwagi na elementy, które są aktualizowane. Oczywiście warto się tym interesować, ale taki tryb wydawania daje nam większe poczucie pewności.

Nie jest to rozwiązanie tylko dla początkujących. Chodzi o to, że jest najpewniejsze. Osobiście preferuję tego typu rozwiązanie pomimo przesiadki na Linuksa dawno temu.

Przykładowe dystrybucje w tym wydaniu:

  • Ubuntu
  • Fedora
  • Debian
  • KDE Neon

Rolling – dla reszty.

Jeśli lubisz nowości i nie chcesz czekać na aktualizacje kilka miesięcy, to poczujesz się jak w domu. System będzie w ciągłej aktualizacji, co ma swoje plusy i minusy. W przypadku Manjaro okazało się, że posypało mi pewne rzeczy.

Na pewno trzeba poświęcić więcej czasu i uwagi na listę aktualizacji. Tutaj nie klikałbym w ciemno przy każdej nowej paczce. Warto wziąć to pod uwagę.

Semi-rolling

Nie miałem przyjemnośći korzystania z takiego wydania, więc nie wypowiem się.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst