Czytelnicy tacy jak Ty pomagają wspierać Androidowy.pl. Gdy dokonujesz zakupu za pomocą linków na naszej stronie, tworzy się magia i możemy otrzymać prowizję partnerską. Dzięki temu pozostajemy niezależni i bezstronni. Dziękujemy.
Jeśli szukasz smartfona z dobrą baterią, wydajnym procesorem i atrakcyjnym wyglądem, to Motorola Moto G73 może być dla ciebie idealnym wyborem. Ten model oferuje wiele zalet w stosunku do swojej ceny, a także kilka nowości w porównaniu z poprzednimi generacjami. W tej recenzji przyjrzymy się bliżej temu urządzeniu i sprawdzimy, czy spełnia nasze oczekiwania. Warto jednak zaznaczyć, że Motorola Moto G73 zaliczył spadek jakości w pewnych elementach porównując do poprzednich generacji.
Zacznijmy jednak od parametrów Motorola Moto G73.
Jednym z wyróżniających się elementów Moto G73 jest jego wyświetlacz. Kolorowy ekran IPS TFT o przekątnej 6,50 cala prezentuje obraz w rozdzielczości 1080 x 2400 pikseli, co daje ostre i szczegółowe wyświetlanie treści. Zastosowanie technologii 120 Hz zapewnia płynne i responsywne działanie, a 16M kolorów sprawia, że obraz jest pełen życia. Ponadto, ekran zajmuje około 85,6% powierzchni przedniego panelu, co daje imponujące wrażenie pełnego ekranu.
Tutaj pojawia się pierwszy minus – kąty widzenia, o których wspomnę w dalszej części recenzji.
Moto G73 wyposażono w baterię o pojemności 5000 mAh, która zapewnia długotrwałe użytkowanie bez konieczności częstego ładowania. Dodatkowo, telefon obsługuje szybkie ładowanie TurboPower, co pozwala na szybkie naładowanie baterii w krótkim czasie.
W zakresie pamięci, Moto G73 oferuje duże możliwości przechowywania danych. Dostępne są warianty z pamięcią wbudowaną o pojemności 128 GB lub 256 GB, a także pamięć RAM o pojemności 6 GB lub 8 GB. Dodatkowo, istnieje możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą kart microSD o pojemności do 1 TB.
Pod względem wydajności, Moto G73 jest napędzany przez procesor MediaTek Dimensity 930 MT6855 z 8 rdzeniami o taktowaniu 2,20 GHz. Procesor ten zapewnia szybką i płynną pracę telefonu, umożliwiając obsługę nawet najbardziej wymagających zadań i aplikacji. GPU IMG BXM-8-256 gwarantuje wydajne działanie w grach i graficznie intensywnych aplikacjach.
Jeśli chodzi o fotografie i nagrania wideo, Moto G73 posiada rozbudowany system aparatu. Pierwszy aparat o matrycy 50 Mpx, z lampa błyskową LED i autofokusem, umożliwia wykonanie wyraźnych i bogatych w detale fotografii. Drugi aparat to moduł makro o matrycy 8 Mpx, idealny do robienia zbliżonych ujęć. Trzeci aparat to aparat portretowy o matrycy 16 Mpx, który pozwala na tworzenie dobrych portretów. Telefon oferuje również możliwość nagrywania wideo w rozdzielczości 1920×1080 pikseli.
Motorola Moto G73 5G – specyfikacja techniczna testowanego egzemplarza:
- Model: Moto G73 5G
- Ekran: 6,5 cala, LCD, Full HD+, 120 Hz
- CPU: MediaTek Dimensity 930
- GPU: IMG BXM-8-256
- RAM: 8 GB
- Pamięć wewnętrzna: 256 GB
- System operacyjny: Android 13
- Aparaty z tyłu: główny – 50 Mpix, PDAF f/1,8; ultraszerokokątny/makro – 8 Mpix, 118°, AF, f/2,2
- Aparat z przodu: 16 Mpix, f/2,4
- Bateria: 5000 mAh, ładowanie przewodowe max. 30 W
- 5G: tak
- NFC: tak
- Gniazdo ładowania: USB Typ-C, 2.0
- Slot na karty microSD: tak, do 1TB
- DualSIM: tak, hybrydowy
- 3,5 mm jack audio: tak
- Głośniki: stereo, Dolby Atmos
- Wymiary: 161,4 x 73,8 x 8,3 milimetrów
- Waga: 181 gramów
- Wodoszczelność: hydrofobowa powłoka
- Sugerowana cena detaliczna: 1499 złotych
Pudełko i obudowa
W opakowaniu Motorola zdecydowała się umieścić, obok smartfona, gumowe etui i ładowarkę z przewodem. Nie jest to częsty zabieg w obecnych czasach i to trzeba docenić. Nie będę tutaj wchodził na pole ekologii, bo sam korzystam z ładowarki Sony, która była jeszcze dostarczana do Xperii 5 (MK1). Mi w zupełności wystarcza, ale rozumiem osoby, którym zależy na nowych ładowarkach. Podsumowując, w małym, granatowym pudełku otrzymujesz ładowarkę TurboPower 30 W, kabel USB-C do ładowania, oraz przezroczyste etui.
Tył urządzenia wykonany jest z matowego plastiku, z błyszczącym logo firmy umieszczonym na środku. Powierzchnia ma delikatnie chropowatą fakturę i niestety dosyć szybko zbiera odciski palców. Dlatego zalecam korzystanie z etui, które znajduje się w zestawie. Nie wiem jakiego materiału tutaj użyto, ale nawet czyste ręce zostawiają ślady na tylnym panelu. Tak jakby przed chwilą były zanurzone w tłuszczu.
Do tego dochodzi wątpliwa jakość wykonania tylnej części smartfona. Pamiętacie starsze telefony, w których można było wymieniać baterie? Pamiętacie tylne klapki, które były wykonane z taniego plastiku. Tutaj wrażenie jest podobne. Nie twierdzę, że użyto złych materiałów. Twierdzę, że jest takie wrażenie i dlatego piszę o wątpliwej jakości. Wystarczy lekko stuknąć palcem w tył obudowy i odezwie się taki „głuchy” dźwięk taniego rozwiązania. A może ja się tylko czepiam?
Wysepka na aparaty jest dość subtelna, ponieważ smartfon posiada tylko dwa obiektywy. Podoba mi się jednak powtórzenie stylistyki obudowy – ramka wokół aparatów jest srebrna, a krawędzie wysepki są zaokrąglone tak samo jak tył urządzenia.
Patrząc na front telefonu, po prawej stronie znajduje się przycisk zasilania z wbudowanym czytnikiem linii papilarnych oraz dwa guziki do regulacji głośności. Po drugiej stronie znajduje się tacka na karty, która może pomieścić dwie karty SIM i jedną kartę microSD. Jest to tzw. tryb hybrydowy, więc można zdecydować, czy wolisz korzystać z dwóch kart SIM, czy zwiększyć przestrzeń na dane.
Dla miłośników tradycyjnych słuchawek cieszy obecność gniazda audio 3,5 mm obok standardowego portu USB-C. Brak kratki na górze oznacza, że Moto G73 5G posiada asymetryczne głośniki stereo. Z przodu telefonu znajduje się wcięcie na aparat, “mydełkowate” zaokrąglenia w rogach i minimalne podbródek pod ekranem.
Ogólnie rzecz biorąc, projekt obudowy można określić jako umiarkowanie interesujący. Przypomina on kombinację różnych zabiegów stylistycznych i kształtów, które można zobaczyć w innych modelach Motoroli, takich jak Moto G42 (wysepka na aparaty) czy Moto G52 (kolor i wygodne trzymanie w dłoni). W końcu w tej kategorii cenowej nie ma potrzeby eksperymentowania z wyglądem urządzeń co roku.
Wyświetlacz
Motorola Moto G73 posiada 6,5-calowy ekran LCD o rozdzielczości 2400 x 1080 pikseli. Nie jest to ekran OLED i tutaj należy się minus za ten zabieg. Motorola moto G73 zaliczyła regres względem poprzedniej generacji.
Jakość wyświetlacza jest dobra, jeśli patrzycie na niego na wprost. Kąty widzenia są tak słabe, że oglądanie filmów przez dwie osoby jest nie do zaakceptowania. Ktoś powinien stracić premię za ten ekran, że przepuścił go w fazie produkcji/planowania.
Warto też zaznaczyć, że osoby, które noszą okulary z polaryzacją będą miały problemy z tym telefonem. Widoczność obrazu na smartfonie trzymanym w pionie jest dobra. Jedna, gdy obrócicie go w poziomie i będziecie mieć na nosie okulary z polaryzacją, to zobaczycie czarny ekran. Niby nie jest to jakaś tragedia, ale w słoneczny dzień nie mogłem robić nim zdjęć. Przyciemniany okulary na nosie, smartfon do zdjęć w poziomie i tutaj moje zdzwienie.
Kolorystyka jest żywa, a szczegóły są bardzo wyraźne. Dzięki odświeżaniu 120 Hz, filmy i gry wyglądają płynnie i zadowolą większość użytkowników.
Jakość wyświetlacza jest wystarczająca i tutaj nie ma zastrzeżeń. Niektóre serwisy internetowe zachwycają się nad jasnością w tym smartfonie, ale ja nie widzę tutaj nic szczególnego. Jest dobrze, ale nawet w takim Google Pixel 6a jest minimalnie lepiej. Jednak, bez względu na to, czy korzystasz z aplikacji, przeglądasz internet czy oglądasz filmy, ekran Moto G73 zapewnia dobrą jakość.
Aparat fotograficzny
Motorola Moto G73 5G jest wyposażona w przyzwoity aparat fotograficzny. Na tyle smartfona znajduje się podwójny aparat, który składa się z głównego aparatu 50 MP z przysłoną f/1.8 i 8 MP aparatu szerokokątnego z przysłoną f/2.2. Dzięki temu, można robić akceptowalne zdjęcia z dużą ilością szczegółów i w miarę dobrym odwzorowaniem kolorów. Producent nie chwali się rozmiarem matrycy, ale nie będę tutaj ganił za to. Większość producentów unika tego, jeśli chodzi o smartfony ze średniej i niższej półki.
Niezależnie od warunków oświetleniowych, Moto G73 radzi sobie dobrze z fotografowaniem. Dzięki trybowi nocnemu, można robić dosyć wyraźne i jasne zdjęcia nawet w słabym oświetleniu. Smartfon posiada również aparat selfie o rozdzielczości 16 MP, który wykonuje przyzwoite zdjęcia.
Poniżej galeria przykładowych zdjęć wykonanych moto G73:
Nie jest to najlepszy aparat z jakim miałem do czynienia w smartfonach, ale w tej cenie spisuje się dobrze. Jestem miło zaskoczony trybem makro, bo daje dużo świetnej zabawy. Nie ma mowy żebym mógł cokolwiek zarzucić aparatowi w tej cenie. Mogę mieć jednak nadzieję, że w kolejnej odsłonie producent zmieni trochę ogniskową. Kąty widzenia są trochę za szerokie. Wiem, że to daje ciekawe efekty, ale przydałoby się lekkie domknięcie. To takie moje życzenie.
Jeśli chodzi o nagrywanie filmów, to nie jestem specjalistą i powiem tylko, że dla mnie jest poprawnie. Mikrofony są do zaakceptowania, ale nie ma szału. Natomiast stabilizacja jest bardzo przyzwoita. Poniżej kilka przykładów.
Wydajność i bateria
Dzięki procesorowi MediaTek Dimensity 930 i 8 GB pamięci RAM, Moto G73 oferuje bardzo dobrą wydajność. Codzienne zadania, takie jak przeglądanie internetu, korzystanie z mediów społecznościowych czy granie w gry, są wykonywane płynnie i bez zacięć. Tutaj same plusy w tej cenie. Oczywiście, znajdą się fani Snapdragonów i będą dyskredytować procesory MediaTek. Nie dajcie sobie wmówić, że jest tylko jeden dobry producent. MediaTek Dimensity w Motorola moto G73 jest godny polecenia i nie zauważycie różnicy pomiędzy nim, a smartfonem ze średniej półki, w którym zastosowano Snapdragona. Co więcej, jeśli zauważycie różnice, to może być ona na korzyść procesora MediaTek.
Bateria o pojemności 5000 mAh zapewnia długi czas pracy bez konieczności ładowania. Nawet przy intensywnym użytkowaniu, Moto G73 utrzymuje się przez cały dzień. Dodatkowo, smartfon obsługuje szybkie ładowanie TurboPower 30 W, dzięki czemu można szybko naładować baterię i wrócić do korzystania z urządzenia.
Mam bardzo intensywne dni, jeśli chodzi o wykorzystywanie smartfona. Większość czasu przebywam poza domem i najczęściej w podróży. Mój Google Pixel 6a nie wytrzymuje całego dnia i często muszę go podłączać do ładowarki już około godziny 16 – 17. Zaznaczę, że to dzieje się gdy mój dzień pracy zaczyna się o 6 rano. W przypadku Motoroli moto G73 nie było takiej konieczności i zawsze dojeżdżałem z nią do końca dnia, do godziny 21 – 22.
System i nakładka.
Motorola moto G73 pracuje na prawie czystym Androidzie. Dodano do niej kilka elementów, które ułatwiają personalizację. Muszę przyznać, że podoba mi się to bardziej niż doświadczenie z nakładką Pixel. Tam są dużo większe ograniczenie, włącznie z tym, że nie można z ekranu głównego usunąć zegarka. W moto G73 wszystko wygląda ładnie i przyjemnie. Działa płynnie i widać, że ludzie za to odpowiedzialni włożyli dużo pracy w nakładkę. Poniżej zrzuty ekranu z systemu.
Podsumowanie.
Motorola Moto G73 5G to smartfon, który oferuje wiele za swoją cenę. Dzięki swojej bardzo dobrej specyfikacji, solidnej jakości wykonania (pomijając tylną klapkę), dobremu aparatowi, bardzo dobrej baterii, Moto G73 jest godnym uwagi wyborem dla osób poszukujących smartfona średniej klasy.
Smartfon nie jest pozbawiony wad, bo do nich należy zaliczyć wyświetlacz i jego kąty widzenia, a także wykonanie tylnej obudowy. Jednak są to minusy, które można zaakceptować, a plusy wychodzą na pierwszy plan. Do nich zaliczyć trzeba baterię, aparat i ogólne wykonanie. Jestem też zachwycony wydajnością smartfona, bo stoi ona na wysokim poziomie. Oczywiście, cały czas mowa o smartfonie ze średniej półki, ale warto wziąć pod uwagę ten model.
Osobiście nie jestem fanem smartfonów większych niż 6,2”, ale jeśli byłoby inaczej, to na pewno byłbym w „team Motorola moto G73”.
Jeden komentarz
Trochę szkoda ze bie dali oled ale i tak chyba fajny sredniak