O tablecie OPPO Pad Air napisano już wiele. Niestety, ale miejsce mojego bloga jest bardzo daleko i muszę liczyć się z tym, że sprzęt do testów dostaję po większych serwisach internetowych. Ale ma to też jakieś plusy. W swoim tekście mogę odnieść się do ich opinii. Tak też zrobię w tej recenzji.
Na początku napiszę, że OPPO Pad Air w chwili pisania tej recenzji powinien kosztować około 899 złotych. I to z takiej perspektywy będę opisywać ten sprzęt.
Specyfikacja OPPO Pad Air.
- Wymiary tabletu wynoszą około 245,08 mm wysokości, 154,84 mm szerokości i 6,94 mm grubości.
- Waga tabletu wynosi około 440 g.
- Tablet jest wyposażony w 4 GB lub 6 GB pamięci RAM i 64 GB lub 128 GB pamięci wewnętrznej.
- Wyświetlacz tabletu ma przekątną 10,36 cala, rozdzielczość 2000 x 1200 pikseli, częstotliwość odświeżania 60 Hz i częstotliwość próbkowania 120 Hz.
- Tablet jest wyposażony w aparat tylny o rozdzielczości 8 MP i polu widzenia wynoszącym 80° oraz aparat przedni o rozdzielczości 5 MP i polu widzenia wynoszącym 77°. Tryb pracy aparatu tylnego obejmuje skanowanie filmów, zdjęć, portretów, panoram, filmów poklatkowych i tekstu. Tryb pracy aparatu przedniego obejmuje skanowanie filmów, zdjęć, portretów, panoram, filmów poklatkowych i tekstu.
- Tablet jest wyposażony w procesor Qualcomm Snapdragon 680 oraz GPU Adreno™ 610@1115MHz.
- Bateria tabletu ma pojemność 7100 mAh/27,47 Wh (wartość typowa) lub 7000 mAh/27,09 Wh (wartość znamionowa) i obsługuje szybkie ładowanie PD (9V/2A).
- Tablet obsługuje rozpoznawanie twarzy oraz czujniki geomagnetyczny, światła, akcelerometr, żyroskop, czujnik efektu Halla i krokomierz.
- Tablet obsługuje Wi-Fi 5 (802.11ac), Bluetooth® 5.1 i Bluetooth® Low Energy oraz USB Type-C.
Specyfikacja pochodzi ze strony OPPO.
Wykonanie i ekran OPPO Pad Air.
Ekran LCD IPS to jedna z największych zalet tego modelu, przynajmniej jeśli chodzi o jego przekątną. 10,36” to idealny rozmiar do oglądania filmów, zdjęć i gier, a wysoka rozdzielczość (1200×2000 px) i bogata paleta kolorów zapewniają dobrą jakość obrazu.
Nie oczekujmy jednak fajerwerków. Ekran nie obsługuje HDR10, a odświeżanie jest standardowe 60 Hz. Do tego dochodzą słabe kąty widzenia. Przy porannej prasówce tablet najlepiej o coś oprzeć, bo kładąc go „na płasko” ciężko czyta się teksty lub ogląda materiały wideo.
Jeśli chodzi o wykonanie, to już jest zdecydowanie lepiej. Napisałbym nawet, że jest bardzo, ale to bardzo dobrze. Tablet OPPO Pad Air sprawia wrażenie droższego sprzętu. Materiały, których użyto stoją na wysokim poziomie i tak samo jest z dopasowaniem wszystkich elementów.
Tutaj chciałbym odnieść się do recenzji udostępnionej na portalu Spidersweb. Autor twierdzi, że mógłby zamienić laptopa na ten tablet i pod każdym kątem zachwala ekran w OPPO Pad Air. Mam pewne wątpliwości, czy autor w ogóle miał w rękach ten model.
Do tego należy dodać niezbyt wysoką jasność. Tablet dobrze radzi sobie w pomieszczeniach, ale poza domem jest prawie nieczytelny. Jeśli mowa o słonecznych dniach, to zapomnijcie o używaniu tego sprzętu. W pochmurne dni jest jeszcze taka możliwość, ale wystarczy, że wyjdzie słońce i czytelność jest mocno ograniczona.
Dosyć dobrze zostało to zilustrowane na tym blogu.
Zobacz również:
Bateria – największy plus OPPO Pad Air.
Bateria tabletu ma pojemność 7100 mAh/27,47 Wh. Taki parametr pozwala osiągnąć bardzo dobre rezultaty. Na wstępie napiszę, że ładowanie do pełna trwa lekko ponad 2 godziny.
Czas pracy OPPO Pad Air należy liczyć w kilkunastu godzinach. Osobiście nie udało mi się uzyskać takiego czasu, jak to opisuje autor serwisu Tabletowo, ale jestem w stanie uwierzyć w taki wynik. Około 11 godzin pracy na jednym ładowaniu jest tutaj standardem. Jednak 14 godzin pracy również jest w zasięgu.
Domyślam się jednak, że takie wyniki można osiągnąć już raczej w trybie oszczędzania baterii. Tryb ten spowoduje, że wydajność OPPO Pad AIR będzie niższa.
Wydajność i system OPPO Pad Air.
Uważam, że system w urządzeniach OPPO zasługuje na uznanie. Tak twierdziłem w przypadku OPPO Reno8 T i tak też mogę stwierdzić tutaj. Oczywiście, niektórzy wolą zainstalować alternatywną nakładkę, ale wydaję mi się, że ColorOS jest dosyć dopracowanym oprogramowaniem.
To nie zmienia faktu, że dalej chciałbym pewnych zmian w tym systemie. Chciałbym zobaczyć więcej dedykowanych aplikacji, które będą przystosowane jednocześnie pod smartfony i tablety. Brakuje mi aplikacji Kalendarza, ale to tylko ze względu na moje prywatne przyzwyczajenia.
Tablet był wykorzystywany do przeglądania w sieci, oglądania filmów i sporadycznego czytania. W benchmarkach radzi sobie średnio, ale w rzeczywistości jest lepiej. Nie grałem na nim, bo graczem nie jestem. Jednak do codziennej konsumpcji treści nadaje się dobrze.
Tablet czasami dostawał czkawki, ale to tylko na sekundę lub dwie. Zdarzało się to w momencie, kiedy w tle miałem odpalonych kilka aplikacji i przełączałem się między innymi. Przełączanie się pomiędzy przeglądarką Edge, Kalendarzem Google, aplikacją Canal+ i Gmail potrafiło dosyć mocno obciążyć tablet.
Trzeba jednak pamiętać o cenie tego sprzętu i procesorze, który się w nim znajduje. Od takich urządzeń nie wymagam, że będą demonami prędkości, bo mają służyć tylko do podstawowych czynności. A w takich się sprawdza.
Podsumowanie.
Jeśli szukacie tabletu do podstawowych czynności (czytanie, oglądanie filmów itp.), to OPPO Pad Air sprawdzi się znakomicie. Musicie jednak pamiętać o tym, że sprawdzi się w domu, bo już na zewnątrz nie będzie tak dobrze. Tym bardziej jeśli pojawi się słońce.
Tablet OPPO Pad Air ma swoje wady, ale trzeba pamiętać, że kosztuje 899 złotych i w tej cenie mogę polecić ten sprzęt do domu. Szczególnie ze względu na wykonanie, oprogramowanie i pojemność baterii.