W tamtym roku miałem okazję testować świetny telefon Motorola Edge 40 Pro, którego mogę polecić nawet teraz. Byłem nim zachwycony, nawet jako fan płaskich ekranów. Nie jestem zwolennikiem zakrzywionych rogów w telefonach, ale w Edge 40 Pro ekran jest fenomenalny, więc mu to wybaczam.
Motorola Edge 40 Pro
- Flagowiec
- Fenomenalny ekran
- Rewelacyjne osiągi
Motorola Edge 50 Pro
- Świetny ekran
- Bardzo dobry czas na baterii
- Świetne wykonanie
Kilka tygodni temu w moje ręce trafił najnowszy telefon Motorola Edge 50 Pro i przyszedł czas na jego recenzję. Telefon otrzymałem ponad miesiąc temu. Miałem więc trochę czasu na sprawdzenie i napisanie recenzji Edge 50 Pro. Czy ten telefon można polecić? Jakie są różnice pomiędzy Edge 40 Pro a Edge 50 Pro? Zapraszam do lektury.
Czym się różni Edge 50 Pro od Edge 40 Pro?
Motorola Edge 50 Pro nie jest bezpośrednim następcą Motoroli Edge 40 Pro, ale raczej nowszym modelem w tej samej linii produktowej z inną ceną i pozycją na rynku. W porównaniu do Edge 40 Pro, który był flagowym modelem z najwyższej półki, Edge 50 Pro ma słabszy procesor, wolniejszą pamięć i gorsze aparaty.
Zamiast Snapdragona 8 Gen 2, który był używany w Edge 40 Pro, Edge 50 Pro ma Snapdragona 7 Gen 3. Pamięć masowa w Edge 50 Pro to UFS 2.2, podczas gdy Edge 40 Pro miał UFS 3.1. Pomimo tych różnic, Edge 50 Pro ma znacznie niższą cenę startową niż Edge 40 Pro.
Niestety, ale obecną odsłonę Edge w wersji Pro nie mogę nazwać flagową. Telefon Edge 50 Pro jest dobrze wyposażony, ale w porównaniu do poprzedniej wersji mocno odstaje od obecnych topowych telefonów. Motorola Edge 50 Pro jedną nogą stoi na półce z telefonami do 2000 tysięcy złotych, a drugą nogą chce być w gronie flagowców. Czy taki rozkrok mógł się udać?
Specyfikacja Motoroli Edge 50 Pro:
- Procesor: Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3
- Pamięć RAM: 12 GB LPDDR4X
- Pamięć wbudowana: 512 GB UFS 2.2 (dostępne opcje: 256 GB)
- Wyświetlacz: 6,7 cala, pOLED, rozdzielczość 2712 x 1220 pikseli (Super HD), odświeżanie 144 Hz, HDR10+, jasność szczytowa do 2000 nitów
- Aparaty fotograficzne:
- Główny: 50 Mpix, f/1.4, OIS
- Ultraszerokokątny: 13 Mpix, f/2.2, tryb makro
- Teleobiektyw: 10 Mpix, f/2.0, zoom optyczny 3x, OIS
- Przedni: 50 Mpix, f/1.9
- Bateria: 4500 mAh, szybkie ładowanie TurboPower 125 W, ładowanie bezprzewodowe
- System operacyjny: Android 14 z nakładką Hello UX
- Zabezpieczenia biometryczne: Czytnik linii papilarnych w ekranie, rozpoznawanie twarzy
- Łączność: 5G, Wi-Fi 6E, Bluetooth 5.4, NFC, GPS, eSIM
- Wymiary: 186 g, 8.19 mm grubości
- Inne: Wodoszczelność IP68, głośniki stereo Dolby Atmos
- Cena: 2999 zł (stan na 28.06.2024)
Wykonanie Edge 50 Pro
Motorola Edge 50 Pro to smukły i lekki smartfon o opływowych kształtach, który dobrze leży w dłoni. Wykonano go z połączenia szkła na froncie, aluminiowej ramy i tworzywa sztucznego na tylnym panelu. W zależności od wersji kolorystycznej, tył może być wykonany z tworzywa imitującego skórę (czarny i fioletowy) lub masy perłowej o unikatowym wzorze (srebrny).
Mimo że zastosowane materiały są wysokiej jakości, to tworzywo na tylnym panelu w wersji czarnej w dotyku jest dziwne. Nie przeszkadza, ale zbiera „paprochy” z otoczenia i cieżko się je czyści. Wolę trzymać telefon w etui, które jest dostarczone w zestawie.
Telefon jest wodoszczelny i spełnia normę IP68. Ramka jest aluminiowa, a na prawej krawędzi umieszczono przyciski regulacji głośności i zasilania. Na dolnej krawędzi znajduje się port USB-C, slot na kartę SIM oraz jeden z dwóch głośników stereo.
Plusy:
- Smukła i lekka konstrukcja
- Wodoszczelność IP68
- Elegancki design
Minusy:
- Tworzywo na tylnym panelu w wersji perłowej może sprawiać wrażenie tandetnego
Ekran w Edge 50 Pro jest świetny
Motorola Edge 50 Pro została wyposażona w zakrzywiony ekran pOLED o przekątnej 6,7 cala i niestandardowej rozdzielczości 2712 x 1220 pikseli, którą producent określa mianem Super HD. Ekran oferuje częstotliwość odświeżania 144 Hz, 10-bitową głębię kolorów, obsługę HDR10+ oraz jasność szczytową do 2000 nitów.
Panel zapewnia bardzo dobrą jakość obrazu – jest ostry, wyraźny, ma żywe kolory i wysoką jasność, co przekłada się na dobrą widoczność nawet w pełnym słońcu. Użytkownik ma możliwość wyboru między nasyconymi a bardziej naturalnymi barwami. Niestety, producent nadal nie zdecydował się na implementację funkcji Always On Display.
Plusy:
- Duży i jasny ekran o wysokiej rozdzielczości
- Płynne odświeżanie 144 Hz
- Doskonała jakość obrazu
Minusy:
- Brak Always On Display
- Zakrzywiony ekran może nie odpowiadać wszystkim użytkownikom
Aparaty mogłyby być lepsze
Motorola Edge 50 Pro posiada cztery aparaty fotograficzne: główny o rozdzielczości 50 Mpix z przysłoną f/1.4, optyczną stabilizacją obrazu i laserowym autofocusem, ultraszerokokątny 13 Mpix z przysłoną f/2.2 i polem widzenia 120°, teleobiektyw 10 Mpix z 3-krotnym zoomem optycznym i optyczną stabilizacją obrazu oraz przedni aparat 50 Mpix z przysłoną f/1.9.
W dobrych warunkach oświetleniowych zdjęcia z Edge 50 Pro są bardzo dobrej jakości – szczegółowe, ostre i charakteryzują się nasyconymi kolorami. Telefon radzi sobie również w nocy, choć zdjęcia nocne nie powalają na kolana. Dodatkowe obiektywy, tj. ultraszerokokątny i teleobiektyw, spisują się dobrze w dzień, ale w nocy ich jakość zauważalnie spada. Problemem Motoroli Edge 50 Pro jest wolniejszy interfejs aparatu – po zrobieniu zdjęcia telefon potrzebuje chwili na przetworzenie obrazu, co może być irytujące.
Moim zdaniem kolorystyka zdjęć jest niezła, ale brakuje jej spójności. Podczas przełączania się między obiektywem szerokokątnym a standardowym, kolory ulegają zauważalnej zmianie. Podobnie dzieje się przy korzystaniu z zoomu, jednak różnice są tam mniej widoczne.
Zainteresowanym mogę podesłać zdjęcia w lepszej jakości.
Plusy:
- Dobrej jakości zdjęcia w dzień
- Użyteczny tryb makro
- Wszechstronny zestaw obiektywów
Minusy:
- Słabej jakości zdjęcia nocne
- Problemy z oprogramowaniem aparatu
- Wolne działanie aparatu
Wydajność Edge 50 Pro
Sercem Motoroli Edge 50 Pro jest procesor Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3 wspierany przez 12 GB RAM-u LPDDR4X i 512 GB pamięci wewnętrznej typu UFS 2.2. Niestety, zastosowany procesor to jednostka ze średniej półki, podobnie jak pamięć UFS 2.2, co w tej cenie może być uznane za wadę.
W codziennym użytkowaniu smartfon działa płynnie i bezproblemowo – aplikacje uruchamiają się szybko, a animacje są płynne. Problemy pojawiają się jednak w przypadku bardziej wymagających zadań, takich jak granie w wymagające gry.
Zdarzyło mi się również, że telefon nie radził sobie dobrze z aplikacją aparatu. Było to sporadycznie, ale od takiego sprzętu wymagam więcej. Mogę zrozumieć, że mój Galaxy M34 ma takie problemy, ale on kosztuje praktycznie 3 razy mniej. Nie tylko ja zauważyłem ten problem. Tutaj, w recenzji wideo, również wskazane są problemy z aparatem.
Plusy:
- Dużo pamięci RAM i pamięci wewnętrznej
- Płynne działanie w codziennym użytkowaniu
Minusy:
- Średniej klasy procesor
- Wolna pamięć UFS 2.2
- Spowolnienia przy bardziej wymagających zadaniach
Czy Edge 50 Pro ma dobrą baterię?
Motorola Edge 50 Pro została wyposażona w baterię o pojemności 4500 mAh. Choć na papierze nie robi to wrażenia, to dzięki dobrej optymalizacji oprogramowania smartfon jest w stanie wytrzymać cały dzień na jednym ładowaniu.
W zestawie znajdziemy ładowarkę o mocy 125 W, która pozwala naładować baterię do pełna w zaledwie 18 minut. Oprócz tego telefon obsługuje ładowanie indukcyjne o mocy 50 W oraz zwrotne bezprzewodowe 10 W.
Plusy:
- Długi czas pracy na baterii
- Ekspresowe ładowanie 125 W
- Ładowanie bezprzewodowe i zwrotne
Minusy:
- Pojemność baterii mogłaby być większa
Czy warto kupić Motorolę Edge 50 Pro?
Moim zdaniem nie, bo producent źle wycenił ten telefon. Ogólnie jest to bardzo dobry sprzęt, bo mamy do czynienia ze świetnym ekranem, przyzwoitymi aparatami, dobrymi głośnikami i świetnym wykonaniem.
Jednak nie w tej cenie, bo w okolicach 3000 złotych można wybrać zdecydowanie lepszy telefon. Na ten moment można już kupić Samsunga Galaxy S23 w cenie poniżej 3000 złotych. A to już jest zdecydowanie lepsza opcja.
Na ten moment nie mogę polecić Motoroli Edge 50 Pro, ale tylko i wyłącznie ze względu na cenę telefonu. Jeśli będziesz czytać tę recenzję w momencie, kiedy telefon będzie kosztować w okolicach 2500 złotych, to śmiało go rozważ, ale nie w cenie 2999 złotych.