Rich Communication Services (RCS) – SMS nowej generacji, wiadomości na sterydach. Czym właściwie jest RCS?

RCS – co to jest?

RCS zmienia oblicze komunikacji, naszej komunikacji. Jeszcze chwilę i nowa forma przesyłania informacji uśmierci wiadomości SMS. Nie sądzę żeby ktokolwiek ubolewał nad tym stanem.

Screenshot 2020 12 17 12 19 43 046 com.google.android.apps .messaging

Wiadomości SMS są archaiczne, ale trzeba im oddać, że mają też swoje plusy. W odróżnieniu od komunikatorów działają niezależnie od modelu telefonu, sieci, systemu itp. Dzięki takim rozwiązaniom mają ogromną przewagę nad komunikatorami pokroju Messenger, Signal, Whatsapp itd.  Jednak RCS mają działać na podobnej zasadzie, ale bez potrzeby instalowania masywnych aplikacji. Na rynku mamy do wyboru wiele komunikatorów, ale dzięki RCS nie będziemy musieli się nad tym zastanawiać. RCS to wbudowana funkcja w telefonie. Wystarczy tylko mieć połączenie z internetem.

Screenshot 2020 12 17 12 19 52 153 com.google.android.apps .messaging

SMS ma swoje zalety, ale więcej ich znajdziesz w RCS. Dzięki niemu masz możliwość przesyłać pliki do 105 MB, tworzyć grupowe konwersacje i wyposażony jest funkcje znane z komunikatorów społecznych. Nie mówimy tutaj tylko o wysyłaniu gifów, ale o współdzieleniu plików z większą ilością osób i udostępnianiu sobie nawzajem lokalizacji. Czujecie teraz różnicę?

Niektórzy już pewnie ją odczuli, bo od kilku lat RCS dostępne jest za pomocą aplikacji Wiadomości od Google. Oczywiście, taką możliwość musi również udostępniać operator i producent telefonu.

RCS – dostępność.

Chociaż standard jest już od wielu lat, to operatorzy nie są zbyt chojni w obdarowywaniu nim swoich klientów. Tak samo jest w przypadku producentów smartfonów. Na pewno doczekamy się czasów kiedy będzie na wszystkich urządzeniach i niezależnie od sieci. Teraz jednak trzeba uzbroić się w cierpliwość.

Żeby sprawdzić dostępność RCS (funkcja czatu) należy pobrać aplikację Wiadomości z Google Play. Wejść do ustawień i włączyć funkcję czatu. W przypadku Orange i Xiaomi Mi 9 jest ona udostępniona od ponad roku.

Ciężko wymienić wszystkie modele i wszystkich operatorów obsługujących RCS w Polsce. Lista wygląda dosyć dziwnie, bo w Play większość Samsungów ma funkcję czatu, natomiast w T-Mobile tylko flagowe S20.

Samsung Messages z obsługą RCS.

Po bardzo długim ale potrzebnym wstępie dochodzimy do wiadomości, która ucieszy posiadaczy smartfonów Samsunga. Dzięki wsparciu RCS dla Wiadomości Samsunga klienci nie muszą instalować oddzielnej aplikacji od Google. To dla niektórych ma znaczenie.

W sieci pojawiają się też wątki mówiące, że Google globalnie startuje z implementacją RCS. Ma to duże znaczenie dla komunikacji. Dzięki temu będzie można korzystać z bardziej zaawansowanych funkcji w jednym oknie z SMS.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Jeden komentarz

  1. Do dzisiaj w Play na telefonie Samsung nie mam rcs a ten przez aplikację wiadomości Samsunga nie jest kompatybilny z aplikacją wiadomości Google

Skomentuj mój tekst