Czytelnicy tacy jak Ty pomagają wspierać Androidowy.pl. Gdy dokonujesz zakupu za pomocą linków na naszej stronie, tworzy się magia i możemy otrzymać prowizję partnerską. Dzięki temu pozostajemy niezależni i bezstronni. Dziękujemy.


Na głównym zdjęciu COROS Apex 42mm. Nie ma on związku z postmarketOS, oprócz tego, że jest zegarkiem.

PostmarketOS na rynek trafił około 4 lat temu i od tamtego czasu zyskał sporą popularność. Mowa oczywiście o środowisku, które interesuje się Linuxem, bo system nigdy nie trafił do szerszego grona odbiorców.

Tydzień temu zaprezentowano pierwszy oficjalny interfejs o nazwie Asteroid UI, który ma być dedykowany elektronice noszonej (np. smartwatch). Co prawda, już wcześniej pojawiały się jakieś projekty, ale należało je traktować jako jeszcze większe ciekawostki, a nie prawdziwe projekty. Obecne rozwiązanie również nie zawojuje rynku, ale pokazuje w jakim kierunku zmierzają twórcy.

Obecnie trwają prace nad systemem, który wspiera zegarki LG, Sony, Asus i Mobvoi. Między innymi dlatego należy traktować to jako ciekawostkę. Tak samo jak prawie wszystkie dystrybucje Linuxa na smartfony (nie liczę tu Androida). Osoby, które myślą, że postmarketOS na zegarki szturmem zdobędzie rynek, są po prostu w błędzie. Z drugiej strony, takie projekty są nam bardzo potrzebne, bo stymulują rozwój innych rozwiązań.

PostmarketOS i AsteroisOS testowane są na:

Zostaw odpowiedź