Shenzen Zhipu Technology Co. Ltd., spółka zależna Gionee instalowała konie trojańskie na smartfonach swoich klientów. Dokonywano tego dzięki aktualizacjom smartfonów i dzięki takim zabiegom firma zarabiała na reklamach wyświetlanych na smartfonach. „Story Lock Screen” instalowano na smartfonie. Aplikacja wykonywała różne czynności w tle, bez wiedzy użytkowników. Dodatkowo generowała wspomniane reklamy, dzięki którym spółka czerpała zyski. Skazano za to cztery osoby ze spółki powiązanej z Gionee.

Gionee, produkuje smartfony na chiński rynek. Niby nic, niby nas nie dotyczy, ale trzeba też zaznaczyć, że Gionee dostarcza smartfony innym firmom, które sprzedają je pod swoją marką. Taką firmą jest rumuńska Allview. A smartfony tej marki zdobyły już popularność w naszym kraju.

Nie ma żadnych informacji, by Allview było w jakikolwiek zamieszane w cały proceder i wątpię żeby tak było. Rumuńska firma sama dostarcza oprogramowanie do zakupionych smartfonów od Gionee. Jednak całe zamieszanie może mieć jakiś wpływ na wizerunek ich marki. Osobiście testowałem kilka smartfonów z logo Allview i za każdym razem byłem zadowolony z ich podejścia.

Jednak całe zamieszanie pokazuje jak łańcuch dostaw może wszystko popsuć. A chodzi o naprawdę krótki łańcuch, bo dotyczy relacji prawdopodobnie dwóch firm, które bezpośrednio ze sobą współpracowały. Dostawca sprzętu i marka, która tę sprzęt pod sobą sprzedawała. Wystarczy jedna wpadka i być może zaufanie klientów przepada. Mam nadzieję, że tak nie będzie, bo Allview włożyło dużo pracy żeby ludzie im zaufali.

Czterech przedstawicieli Shenzen Zhipu Technology skazano na 3 do 3,5 roku więzienia. Nie ma sensu wymieniania nazwisk, bo dla nas i tak są anonimowi. Warto jednak dodać, że dzięki reklamom firmie udało się zarobić około 4,2 miliona dolarów. To wszystko przy użyciu „tylko” nieco ponad 20 milionów urządzeń. Trzeba przyznać, że jest to „dobry” wynik.

Gionee ładnie sobie szaleje i nieważne, czy chodzi bezpośrednio o nich czy ich spółkę. Według mnie to taki klasyczny przejaw tzw. bycia du… na dwóch weselach. Zarobić na sprzedaży smartfonów i zarobić na kliencie dzięki jego smartfonowi.

źródło gsmarena

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst