Brzmi to trochę jak chwyt reklamowy, ale dla wielu osób jest to naprawdę duża zmiana – nie tylko dla pracowników Microsoftu. Szczególnie zainteresuje to tych, którzy są perfekcjonistami i zwracają uwagę na najdrobniejsze detale, takie jak czcionki. W pakiecie Office, po 15 latach gigant postanawia zmienić swoją domyślną czcionkę na Aptos.

office aptos

Microsoft zaczęło ten cały proces w 2021 roku. Wtedy też zaprezentowali pięć możliwości, które mogłyby zastąpić starą czcionkę Calibri. Od tamtego czasu Microsoft zbierał opinie od użytkowników, żeby sobie to wszystko przemyśleć. Okazuje się, że większość klientów Office uznała Aptos za najlepszą czcionkę. Teraz będzie ona domyślną czcionką dla aplikacji takich jak Word, Excel itd.

Na swoim blogu Microsoft wyjaśnia dlaczego zdecydował się na zmianę domyślnej czcionki po 15 latach. Firma chce odświeżyć swoją tożsamość wizualną i dostosować się do zmieniających się potrzeb i preferencji użytkowników. Firma postanowiła przeprowadzić ankietę wśród klientów, aby wybrać nową czcionkę spośród pięciu opcji: Aptos, Bierstadt, Grandview, Seaford i Skeena. Okazuje się, że większość osób najbardziej preferuje i uważa Aptos za uniwersalną i popularną opcję.

Jest to nowa czcionka bezszeryfowa stworzona przez znanego projektanta czcionek, Steve’a Mattesona, który jest też odpowiedzialny za stworzenie Calibri. Aptos ma prosty i czytelny design, który czerpie inspirację ze szwajcarskiej typografii z lat 50-tych XX wieku. Została wybrana spośród pięciu propozycji, które Microsoft przedstawił w 2021 roku, zbierając opinie od swoich klientów.

Microsoft planuje wprowadzić zmiany w domyślnej czcionce w ramach ich większego planu mającego na celu uczynienie platformy Microsoft 365 bardziej wyrazistą i dostępną dla wszystkich. Wkrótce czcionka Aptos będzie dostępna we wszystkich ważnych aplikacjach, takich jak Word, Outlook, PowerPoint i Excel. Ma to nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Stara czcionka domyślna, Calibri, nie zniknie całkowicie. Znajdzie się teraz na górze menu wyboru czcionek obok Times Roman i Arial.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst