Jakiś czas temu opisywałem najlepsze chmury na rynku. Koniecznie zobaczcie tamtą listę – na pewno znajdziecie dysk online dla siebie. Dziś postanowiłem skupić się na jednym konkretnym dysku. Chodzi o Onedrive od Microsoft. 

Przyjrzymy się bliżej tej chmurze i zobaczycie, dlaczego warto wziąć ją pod uwagę na komputerze. W tytule napisałem, że może to być najlepszy dysk online dla Windows. Jeśli jednak korzystacie głównie ze smartfonów, to jest dużo innych opcji. 

To nie jest wpis sponsorowany i dobrze rozumiem, że nie każdemu to rozwiązanie może przypaść do gustu. Jeśli szukacie dobrej alternatywy, bo sparzyliście się na Dysku Google lub OneDrive, to polecam dysk pCloud.

OneDrive i integracja z systemem Windows.  

Jedną z zalet Onedrive jest jej integracja z systemem Windows. To jest normalne, że usługa od tego samego producenta lepiej dopasuje się do systemu. Tak samo jest w przypadku Dysku Google i Androida. Jest to logiczne. 

image

Onedrive jest domyślną usługą do robienia kopii zapasowej w Windows 11. Czy warto zmieniać ten stan rzeczy? Moim zdaniem nie. Oczywiście, w sieci znajdziecie chmury, które bardziej szanują prywatność. Jednak Onedrive, przynajmniej dla mnie, leży gdzieś pośrodku. 

Dysk Microsoft to narzędzie, które jest dostępne od razu po uruchomieniu systemu Windows. Można łatwo włączyć synchronizację folderów. To bardzo proste.  

Niemal natychmiast mamy dostęp do wszystkich potrzebnych funkcji. Dysk online sugeruje synchronizację z najważniejszymi katalogami na dysku. Dzięki temu w prosty sposób utworzycie kopię zapasową Dokumentów, Zdjęć, Muzyki, Filmów, a nawet Pulipitu.

Oczywiście, całą synchronizację możecie mieć pod kontrolą. To wy decydujecie, które katalogi mają być synchronizowane. Jednak OneDrive daje wiele rzeczy od razu „z pudełka”.

Trzeba też dodać, że OneDrive jest jednym z elementów ekosystemu Samsunga. To właśnie ta chmura jest wykorzystywana do kopii zapasowej plików w smartfonach Galaxy.

Udostępnianie plików dysku online.

Funkcja ta nawiązuje również do poprzedniego wątku. Udostępnianie plików z poziomu systemu Windows jest wręcz dziecinnie proste. Wystarczy wybrać plik i wybrać odpowiednią opcję.

onedrive udostepnianie

Chyba nie da się tego zrobić prościej. Oczywiście, opcje udostępniania mamy również w aplikacji mobilnej i przez stronę internetową. Jednak zwracam uwagę na prostotę tej funkcji w systemie Windows.

Współpraca ze Zdjęciami Windows, a raczej jej brak.

OneDrive integruje się również z aplikacją Zdjęcia, ale tutaj jest kilka rzeczy do poprawy. Sama aplikacja Zdjęcia w systemie Windows jest bardzo przydatna i ma wiele ciekawych funkcji. Jednak te rzeczy opiszę w innym artykule.

Skupmy się teraz na współpracy na linii OnDrive – aplikacja Zdjęcia. Wszystko wyświetla dobrze i tutaj nie mam zastrzeżeń. Jednak brakuje pewnej spójności. W mobilnej aplikacji OneDrive zdjęcia można oznaczać jako „Ulubione”. Taka czynność jest również dostępna w aplikacji Zdjęcia. Co z tego, skoro nie jest to synchronizowane.

Ulubione zdjęcia żyją swoim życiem. Nie ma tutaj żadnej współpracy, a szkoda, bo to powoduje, że tą samą czynność trzeba wykonać podwójnie. W obecnym stanie trzeba dwa razy zaznaczać ulubione zdjęcia. Raz w aplikacji mobilnej i drugi raz w systemie Windows.

Microsoft, podobnie jak Google, lubi chaos w swoich usługach. Nie wiem dlaczego, ale programiści lubią komplikować proste czynności. Microsoft stworzył mobilną aplikację OneDrive, która ma zakładkę Zdjęcia, która nie komunikuje się z aplikacją Zdjęcia w Windows.

Osobiście oddzieliłbym tę zakładkę i stworzył osobną aplikację do zarządzania zdjęciami. Tutaj wzorem może być aplikacja do zdjęć w Samsung Galaxy i tam to działa rewelacyjnie. OneDrive synchronizuje się z Galerią Galaxy i taka współpraca wypada bardzo dobrze.

Aplikacja mobilna OneDrive.

Aplikacja mobilna OneDrive budzi we mnie mieszane uczucia. Z jednej strony działa sprawnie i spełnia swoją rolę. Z drugiej strony jest zbyt rozbudowana i zatłoczona. Podobnie jak aplikacja Outlook na Androida.

Jest zbyt wiele zakładek i informacji, które wprowadzają chaos. Spójrzmy na główną stronę aplikacji OneDrive.

Screenshot 2023 10 03 22 14 16 79 ab7988c7b00b15bc78ec5a428c58236f

Na górze mamy wspomniane, które dublowane są w zakładce Zdjęcia. Poniżej są ostatnio otwarte pliki, które powinny być przeniesione do zakładki Pliki. Następnie mamy zakładkę Udostępnione. Jest to bardzo przydatna rzecz, ale nie wymagająca oddzielnej pozycji.

Tak prezentują się poszczególne zakładki: Pliki, Udostępnione, Zdjęcia.

Screenshot 2023 10 03 22 14 21 82 ab7988c7b00b15bc78ec5a428c58236f
Screenshot 2023 10 03 22 14 26 83 ab7988c7b00b15bc78ec5a428c58236f
Screenshot 2023 10 03 22 15 49 34 ab7988c7b00b15bc78ec5a428c58236f

Jest to mało intuicyjne rozwiązanie. Lepszym pomysłem byłaby możliwość wyboru ekranu domyślnego. Niestety, taka opcja nie istnieje. Dlatego uważam, że odseparowanie zakładki Zdjęcia byłoby dobrym rozwiązaniem.

Dysk OneDrive – czy warto?

Warto korzystać z dysku OneDrive? To zależy od tego, jakiego systemu operacyjnego używacie. Jeśli korzystacie z Windows i chcecie mieć kopię zapasową swoich danych, to OneDrive jest dobrym rozwiązaniem.

Jeśli natomiast preferujecie Android i nie macie smartfona Samsunga Galaxy, to OneDrive nie jest najlepszym wyborem. W takim przypadku lepiej sprawdzą się Dysk Google lub pCloud.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst