Zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany. Microsoft co chwilę raczy nas nowościami. Nie są to zaskakujące decyzje, bo słyszeliśmy o nich już od dawna. Jednak, dopiero teraz aktualizacje trafiają do użytkowników z kanału Windows Insider Beta. Co tym razem dostajemy?

Aktualizacja Windows 11 KB5028256 (OS Build 22631.2050) dla testerów w kanale Beta:

  • Zmodernizowany Eksplorator plików z nowym wyglądem, paskiem adresu i panelu szczegółów.
  • Dynamiczne oświetlenie, które pozwala na natywną kontrolę urządzeń oświetleniowych zgodnych ze standardem HID LampArray.
  • Użytkownicy korzystający z Windows Ink otrzymują możliwość bezpośredniego pisania odręcznego w polach edycji. Dodatkowo, technologia rozpoznawania gestów i zamazywania została znacząco ulepszona, co pozwala na precyzyjne wykonywanie edycji wtedy, gdy jest to potrzebne.
  • Udoskonalony mikser głośności, który umożliwia szybką personalizację dźwięku na poziomie poszczególnych aplikacji i zmianę urządzeń dźwiękowych w locie.
  • Poprawki w funkcji Windows Spotlight, która pokazuje ciekawe zdjęcia i informacje na ekranie blokady.
  • Wsparcie dla kluczy zamiast haseł przy logowaniu się do stron i aplikacji obsługujących tę funkcję.
  • Nowe naturalne głosy w Narratorze dla kilku języków, w tym polskiego.
  • Ulepszenia w udostępnianiu plików lokalnych z komputera za pomocą wbudowanego okna udostępniania i funkcji nearby sharing.
  • Nowe emoji zgodne ze standardem Unicode Emoji 15.

Największe zmiany dotknęły eksplorator plików. Wprowadzono nowy pasek adresu i pole wyszukiwania do Eksploratora plików. Pasek adresu będzie rozpoznawał foldery lokalne oraz foldery w chmurze, w tym OneDrive, z wbudowanym stanem synchronizacji usługi. Dzięki temu teraz w oknie, na pasku będzie widoczny stan synchronizacji plików z usługą OneDrive. Dla mnie bomba, bo korzystam z chmury Windows i moim zdaniem jest to najlepsze rozwiązanie w przypadku korzystania z Windows 11. Jeśli się mylę, to mnie poprawcie, ale OneDrive najlepiej integruje się z systemem Microsoftu. Nie ma co się dziwić, że to najlepsza chmura dla Windows 11.

Zrzut ekranu 2023 07 25 230848

Dla mnie ważnymi zmianami są również te z opcją udostępniania plików i zarządzaniem dźwiękiem. Dzięki zmianom mogę szybciej udostępniać pliki z chmury, a także w bardziej wygodny sposób decydować czy plik ma być tylko do podglądu, czy może do edycji. Niby to było już wcześniej, ale teraz zdecydowanie lepiej to wszystko działa i jest bardziej zintegrowane z OneDrive i Outlookiem. Za to nie działa Udostępnianie w pobliżu. Tak jak aplikacja od Google, tak Microsoft nie może sobie z tym poradzić. Przynajmniej u mnie to kuleje.

Działa za to usprawniona kontrola nad dźwiękiem w systemie. Coś, co zabrali dawno temu teraz z łaską udostępniają ponownie.

Zrzut ekranu 2023 07 25 230952

Sami widzicie, że są to wersje testowe i część rzeczy nie jest przetłumaczona na język polski. Dodatkowo, część z funkcji dalej się „wysypuje”. Tak jest w przypadku niektórych ustawień w Eksploratorze plików. Czasami zawiesi się przy próbie udostępniania plików lub podczas wczytywania jego informacji. Zdarza się to rzadko, ale tak bywa.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst