Nocne pociągi w Europie to obszerny i skomplikowany temat, który nie mieści się w ramach tego krótkiego tekstu. Wiele krajów stara się zwiększyć liczbę nocnych połączeń, w tym także Polska. Jedną z teorii, która może tłumaczyć spadek liczby nocnych pociągów, jest rozwój tanich linii lotniczych. Wiele osób zastanawia się też, czy nocne połączenia są opłacalne tylko na długich trasach międzynarodowych, czy też warto je utrzymywać na krótszych odcinkach. Mam swoją opinię na ten temat, ale akurat to nie jest miejsce na jej wyrażanie.

Chciałbym jednak wspomnieć tutaj o dwóch ciekawych mapach, które prezentują nocne pociągi w Europie:

  1. https://nachtzugkarte.de/en/
  2. https://www.night-trains.com/files/night-trains-europe-map.png

Pierwsza z nich jest mapą interaktywną, która pozwala na podgląd wybranego połączenia. Dzięki niej poznacie numery pociągów, daty odjazdów, częstotliwość kursowania, a nawet link do zakupu biletów. Z tym ostatnim mam pewien problem, bo w przypadku połączenia polskiego kieruje do strony Polrail zamiast bezpośrednio do strony przewoźnika. W innych przypadkach (np. Francja) strona przekierowuje bezpośrednio do głównego przewoźnika.

Druga mapa jest w formie obrazu, ale w bardzo wysokiej rozdzielczości. Niestety, oglądanie jej na mniejszym ekranie jest mało komfortowe. Jednak uruchomienie tego obrazu na komputerze daje już ciekawy podgląd. Mapa jest ładna, przejrzysta i posiada najważniejsze informacje.

Poniżej możecie zobaczyć mapę w średniej jakości. Nie wklejam jej w pełnych rozmiarach ze względu na wagę pliku ponad 4 MB. Tutaj możecie zobaczyć plik w pełnej rozdzielczości.

mapa pociagow nocnych w Europie androidowy

Obydwie mapy są w miarę aktualne. Piszę, że w miarę, bo brakuje na nich (stan na 11.12.2023) nocnego połączenia Berlin – Paryż. Jest to jednak detal, który powinien zostać zaktualizowany w kolejnej wersji map.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst