W światowym rankingu 10 najlepiej sprzedających się smartfonów w 2023 roku, Apple zajął czołowe siedem miejsc, według najnowszych danych z Counterpoint Research. Samsung znalazł się na trzech ostatnich pozycjach tej globalnej listy, choć żaden z jego modeli z wyższej klasy nie został wyróżniony w rankingu.

Zobacz również: Najlepszy telefon do 2000 zł – ranking 2024

Nie jest zaskoczeniem, że Apple co roku dominuje w takich rankingach i również nie dziwi fakt, że na tej liście znajdują się najtańsze telefony Samsung Galaxy. Jednak, może zaskoczyć aż zabójcza przewaga firmy Apple.

To może być pierwszy przypadek, gdy Apple zajęło siedem pierwszych miejsc w rankingu najlepiej sprzedających się telefonów na świecie w ciągu jednego roku, co przesunęło modele Samsung Galaxy na niższe pozycje w zestawieniu.

iPhone 14 okazał się najlepiej sprzedającym się telefonem roku, zdobywając 3,9% całkowitej sprzedaży. Galaxy A14 4G zajął dziesiąte miejsce z 1,3% udziałem w rynku.

Na ósmym i dziewiątym miejscu uplasowały się inne budżetowe modele Samsunga: Galaxy A14 5G z 1,4% udziałem w rynku oraz Galaxy A04e z 1,3% udziałem.

Brak telefonów Galaxy z wyższej i średniej półki w pierwszej dziesiątce może być lekkim zaskoczeniem, ale w ostatnich latach to właśnie tańsze modele Galaxy cieszyły się większą popularnością niż flagowce. Wiele osób może zastanawiać się, dlaczego Apple tak dobrze sobie radzi ze sprzedażą drogich telefonów, a Samsung bazuje na tańszych?

W poprzednich latach modele Galaxy A13 i A03 również były wśród najlepiej sprzedających się telefonów, a Galaxy A12 był na szczycie listy w 2021 roku, będąc jedynym modelem Samsunga w pierwszej dziesiątce. To pokazuje, jakie telefony utrzymują tę firmę i co jest jeszcze do poprawy.

Według Counterpoint Research, dziesięć najlepiej sprzedających się telefonów w 2023 roku miało łącznie o 1% wyższy udział w rynku niż rok wcześniej, osiągając 20% w porównaniu z 19% w 2022 roku.

Największy wkład w sprzedaż iPhone’ów miał rynek USA i Chin, które wspólnie odpowiadały za połowę światowej sprzedaży smartfonów Apple w 2023 roku. Sprzedaż Apple pozostała stabilna, w przeciwieństwie do spadków zanotowanych przez konkurentów.

Modele Samsunga, które znalazły się na 8., 9. i 10. miejscu, zawdzięczają swoje pozycje popularności serii Galaxy A i jej dostępności na różnorodnych rynkach. Galaxy A14 5G był szczególnie popularny w Indiach i USA, podczas gdy wersja LTE oraz bardziej przystępny cenowo Galaxy A04e cieszyły się dużym zainteresowaniem w krajach takich jak Indie, Indonezja, Brazylia i Meksyk.

Moim zdaniem, Apple wygrywa zdecydowanie lepszym ekosystemem i lepiej zoptymalizowanymi aplikacjami. Do tego dochodzi większa prywatność i dłuższe wsparcie. To ostatnie zostało naprawiane, gdy Samsung wprowadził siedmioletnie wsparcie w serii Galaxy S24. Jednak, jak pokazują statystyki, drogie telefony Samsunga nie łapią się do rankingu.

Jestem ciekawy, co was kusi w telefonach. Na co zwracacie uwagę? Kierujecie się ceną, czy może kierujecie się ekosystemem albo wsparciem producenta?

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst