Nie będzie nic o Mapach Google. Jednak nie będę trzymał was w napięciu i przyznam się, że dla mnie najlepszą opcją jest Mapa-turystyczna.pl

Polecane treści:

Każdy powie, że w górach ważne są dobre buty, odzież i plecak. Jednak mało kto wspomina o mapach. Dobre mapy potrafią zaoszczędzić wiele kłopotów, nie tylko zimą. Dobre mapy dobrze pokierują otwartymi szlakami, pominą zamknięte odcinki i będą Cię trzymać bezpiecznej trasy. Warto mieć na uwadze fakt, że źle dobrana trasa to kłopoty. W lecie ryzykowanie pójściem na skróty może nie brzmi strasznie. Chociaż nie polecam schodzenia ze szlaków, nawet jeśli masz zaoszczędzić godzinę marszu. Raz się opłaci, drugi raz się uda, ale za którymś razem pożałujesz.

Zimą chodź tylko z pewnymi i sprawdzonymi mapami!

Oczywiście, czasami zdarza mi się korzystać z Mapy.cz lub Locus Map, ale jeśli mam zaplanować dłuższą wędrówkę po górach, to pod uwagę biorę tylko i wyłącznie Mapa-turystyczna.pl. Nie pomijam wtedy papierowej wersji mapy, ale najwygodniej mi jest wędrować ze wspomnianą aplikacją. Już tłumaczę dlaczego.

W górach najlepiej trzymać się wyznaczonych szlaków i być na bieżąco z ostrzeżeniami. Te ostatnie można sprawdzać na stronach narodowych parków itp. Jednak można mieć wszystko w jednym miejscu. Wyznaczając trasę w Mapach Turystycznych mamy to wszystko w zaplanowanej trasie. Aplikacja i strona internetowa informuje mnie o ewentualnie zamkniętym odcinku lub sugeruje żeby dany odcinek obejść inaczej. Przydaje się to szczególnie zimą.

Trasy najlepiej planować poprzez stronę internetową. Jeśli ktoś się nie orientuje w nazwach punktów, które przebiegają na trasie, to wtedy ostrzeżenia są bardziej czytelne i łatwiej je odnaleźć na mapie. Wystarczy kliknąć w dany komunikat i zostaniemy przeniesieni do wybranego miejsca na trasie. Wtedy będziecie wiedzieć, którego miejsca dotyczy ostrzeżenie. W aplikacji to nie działa, ale śledząc wszystkie punkty na trasie można dojść do danego ostrzeżenia.

Dodatkowo, w aplikacji i na stronie internetowej, przy każdym ostrzeżeniu/komunikacie jest odnośnik do strony internetowej. Takie utrudnienia są nanoszone na podstawie komunikatów parków narodowych i innych instytucji. Dlatego Mapa-turystyczna podaje źródło takich informacji.

2023 04 29

Żeby nie było tak miło, to muszę przyznać, że Mapa Turystyczna ma też swoje błędy. Wyznaczając powyższą trasę, ale w drugą stronę mapa nie podała wszystkich ostrzeżeń. Oczywiście, każdy rozsądny turysta nie będzie szedł jak owca wpatrzony w ekran smartfona. Zwróci uwagę na to, że w zimie szlak wyznaczają tyczki i tego będzie się trzymać.

Mapy.cz także prowadzą po szlakach, ale…

Mapy.cz także mają możliwość wyznaczania tylko po szlakach turystycznych. Wystarczy trzymać się opcji planowania, która nazywa się „turystyczna” i omijać najszybszych tras. Jednak w przypadku Mapy.cz nie ma mowy o szczegółowych informacjach na temat utrudnień w górach. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek utrudnienia, to są oznaczone komunikatem, który nic nie mówi: „Ograniczony wstęp ze względu na ochronę przyrody”.
Zauważyłem, że szczegółowe komunikaty występują w przypadku szlaków już po czeskiej stronie. Są one napisane w języku czeskim, ale aplikacja ma wbudowany dobry silnik do tłumaczenia.

Dalej twierdzę, że Mapy.cz są jedną z najlepszych aplikacji turystycznych na smartfona. Bo jeśli planujecie trasy piesze i rowerowe, to jest to najlepsze rozwiązanie. Jednak w przypadku pieszych wędrówek po górach Mapa-turystyczna wygrywa. Jest ona także przydatna w wielu parkach narodowych.

Screenshot 20230429 215650

Mapy.cz zasługują na oddzielny wpis. Tutaj tylko zaznaczę, że mają ogromny potencjał i są w pełni darmowe. Polecam je trzymać na smartfonie jako alternatywę, a czasami nawet jako główne narzędzie do nawigacji w niektórych rejonach naszego kraju. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku gdy nie ma wyznaczonych szlaków Mapy.cz będą wyznaczały trasę na podstawie ścieżek pobranych z OSM. Ma to swoje plusy i minusy. Plusy są takie, że jest ich dużo. Minusy są takie, że czasami ścieżka jest nie do przejścia.

Mapa-turystyczna jest tania.

Trzeba tutaj dodać, że Mapa-turystyczna kosztuje 34,99 na rok. Mowa oczywiście o funkcjach premium. Najważniejszą z nich jest dostęp do map offline. Jest też opcja płatności miesięcznej, ale jest to koszt około 7 zł/m-c. Warto sprawdzić te wszystkie możliwości, bo mapa ma opcję darmowego okresu próbnego. Można też korzystać z map za darmo, ale tylko w wersji online.

Dla fanów map papierowych jest też pewien smaczek. Mapa-turystyczna w wersji internetowej ma możliwość włączenia widoku map Sygnatury.

2023 04 29 1

Jeszcze coś.

Tutaj mogę polecić coś dla fanów Karkonoszy. Dwie książki, z czego jedna miała premierą przed chwilą, a druga pochodzi od świetnego wydawnictwa Wielka Izera:

  1. Schronisko, które przetrwało – Sławomir Gortych
  2. Baudy i ich mieszkańcy : historia schronisk zachodnich Karkonoszy – Heinrich Rohkam

Schronisko, które przetrwało.

Jest to druga część kryminału. Pierwsza część była troszkę powyżej średniej. Jako kryminał średnia. Jako połączenie kryminału, historii i turystyki już bardzo dobrze. Druga część zapowiada się już zdecydowanie lepiej. Już pierwsze strony pokazują, że autor przeszedł długą drogę i jego warsztat jest zdecydowanie lepszy.

Baudy.

To już typowo dla fanów Karkonoszy. Historia i jeszcze raz historia. Polecam zabrać ją w góry. Nie warto czytać prze urlopem, bo ciężko usiedzieć przy tej książce. Nogi same chcą wyjść w góry. Po wypadzie w góry także nie warto, bo będziecie żałować, że dopiero wróciliście. Najlepiej smakuje w górach i tak samo twierdzą osoby odpowiedzialne za wydanie tej książki.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst