Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Nothing Phone 2a trafił na polskie półki sklepowe i od razu umieściłem go na podium w zestawieniu najlepszy telefon do 2000 złotych. Smartfon nie jest jeszcze dostępny na całym świecie, jednak dyrektor generalny Nothing ogłasza jego globalne wprowadzenie i przy tej okazji informuje o interesującej funkcji.

Carl Pei, dyrektor generalny Nothing, zapowiedział nową funkcję dla swoich smartfonów – „dyskretny” widget nagrywania rozmów, który ma być dostępny na wszystkich trzech modelach: Phone 1, Phone 2 i Phone 2a.

Nothing OS 2.5.3 to nowa aktualizacja oprogramowania dla tych urządzeń, wprowadzająca wspomniany widget Rejestratora oraz kilka innych drobnych poprawek. To właśnie ta aktualizacja przynosi użytkownikom Nothing Phone 2a możliwość dyskretnego nagrywania rozmów. Podobną aktualizację otrzymał już model Phone 1, co oznacza, że aktualizacja dla Phone 2 również nie powinna być daleko.

Carl Pei na platformie X ujawnił, że „wielu” użytkowników wyraziło potrzebę dyskretnej możliwości nagrywania rozmów telefonicznych. Dodanie tej funkcji tłumaczone jest chęcią ochrony użytkowników przed złymi graczami (against bad players).

Zrzut ekranu 2024 03 12 142325

Jednak użytkownicy powinni być świadomi, że w wielu regionach świata istnieją przepisy ograniczające lub zakazujące nagrywania rozmów bez wyraźnej zgody wszystkich uczestników. A jak to wygląda w Polsce?

W praktyce w Polsce jednostronne nagrywanie rozmowy przez jednego z jej uczestników jest dozwolone. Innymi słowy, jeśli bierzesz udział w rozmowie, możesz ją nagrywać bez informowania o tym drugiej strony. 

źródło

Na podstawie powyższego jednomyślnie możemy stwierdzić, że nagrywanie rozmów bez zgody rozmówcy, może co do zasady wyczerpać znamiona przestępstwa wskazanego w przepisie, pod warunkiem, że nagrywający nie uczestniczy w rozmowie.

Jeśli zatem osoba, która daną rozmowę rejestruje, sama w niej uczestniczy, to uznać należy, że jest to treść dla niej przeznaczona. Innymi słowy, w ujęciu prawa karnego, nagrywanie rozmów jest legalne i nie stanowi to wówczas przestępstwa.

źródło

Nie jestem pewien, czy funkcja nagrywania rozmów telefonicznych w Nothing Phone zostanie udostępniona w Polsce. Na razie brak jest informacji wskazujących na to, że miałoby to być niemożliwe. Osobiście uważam, że byłoby to korzystne, ponieważ większość aplikacji do nagrywania rozmów jest przeładowana spamem lub nachalnymi reklamami.

W Stanach Zjednoczonych, gdzie obowiązują różne prawa w zależności od stanu, w 11 z nich wymagana jest zgoda obu stron na nagrywanie rozmów. W większości pozostałych stanów wystarczy zgoda jednej strony.

W Europie sytuacja wygląda podobnie, z tym że kraje takie jak Francja, Niemcy i Hiszpania wymagają zgody obu stron, podczas gdy Belgia, Szwecja i Holandia pozwalają na nagrywanie z wiedzą tylko jednej strony.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst