Firma Murena właśnie wprowadziła na europejski rynek nowy telefon Murena 2. Smartfon, który obiecuje pełną prywatność. Urządzenie to, określane mianem deGoogled, wyróżnia się na tle konkurencji, dzięki wbudowanemu fizycznemu przyciskowi prywatności. Taki przycisk pozwala użytkownikom na błyskawiczne wyłączenie mikrofonu i kamery. Aby ponownie włączyć te funkcje, na przykład na potrzeby wideorozmowy, wystarczy ponownie przesunąć przełącznik.

Ale to nie wszystko. Na drugiej stronie telefonu znajduje się kolejny przełącznik – przycisk odłączenia. Jego aktywacja wyłącza wszelką aktywność sieciową i wycisza urządzenie, oferując funkcję „nie przeszkadzać”. Jest to idealne dla osób, które szukają cyfrowego detoksu. Nie trzeba kupować dumbphona żeby odłączyć się od cyfrowego świata. Wystarczy jeden przycisk.

murena 2 tnw
Zdjęcie TNW

Sercem Murena 2 jest /e/OS, system operacyjny, w którym domyślnie usunięto każdy tracker. Android wysyła dane do Google szacunkowo 40 razy na godzinę, gdy urządzenie jest nieaktywne, i 90 razy, gdy jest aktywne. Natomiast, system /e/ OS skoncentrowany jest na prywatności. Zbudowano go na bazie open source, na podobnej zasadzie jak Lineage OS.

W telefonie Murena 2 użytkownicy mogą monitorować uprawnienia każdej aplikacji, a także ukryte trackery, które zbierają ich dane i śledzą ich aktywność. W systemie można całkowicie zablokować śledzenie.

„Posiadanie fizycznych przełączników prywatności i 'nie przeszkadzać’ na smartfonie to absolutna nowość,” powiedział w oświadczeniu Gaël Duval, CEO Mureny i założyciel /e/OS.

Moim zdaniem jest to bardzo dobre rozwiązania, bo fizyczny przycisk pozwala zabić wszystkie niepotrzebne funkcje, które mogą być wrażliwe w pewnych sytuacjach. Takie rozwiązanie działa na korzyść użytkowników, którzy nie potrzebują specjalistycznej wiedzy i mogę w łatwy sposób wyłączyć elementy potrafiące posłużyć do wyłudzania informacji.

Murena 2 oferuje 8GB RAM, 6,43-calowy wyświetlacz, 128GB pojemności na dane, ośmiordzeniowy procesor 2.1GHz oraz baterię 4000mAh. Smartfon wyposażony jest w przedni aparat selfie 25mp oraz potrójny aparat z tyłu (5mp, 13mp, 64mp). Został on już przetestowany przez serwis TNW. Telefon Murena 2 został wyceniony na 499 euro.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst