To może Cię zainteresować:
- Jak usunąć zbędne aplikacje z Androida.
- Stare mapy na Androidzie.
- Ładne aplikacje FOSS na Androida.
- Linux – od czego zacząć.
Wiem, że w pisaniu nie jest najważniejsze narzędzie, ale talent, doświadczenie i ciężka praca. Ja posiadam tylko dwie z tych trzech umiejętności i to jeszcze na amatorskim poziomie. Dlatego mogę pozwolić sobie na popełnianie takich wpisów, o ładnych i minimalistycznych aplikacjach do pisania. Można pójść inną drogą i korzystać z najprostszych środków, bo historia scenariusza Gry o tron i Diuny pokazała, że wystarczy talent. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby chociaż trochę podniecać się ładnym oprogramowaniem.
Żeby nie było nieporozumień powinienem napisać co rozumiem poprzez minimalistyczne. Nie chodzi mi o ubogie w funkcje, ale takie programy, które nie rozpraszają w trakcie pisania. Są mało inwazyjne i swoim jestestwem nie ograniczają pracy twórczej. Mają w ten sposób pomagać. Przy takim założeniu równocześnie ważne są także podstawowe funkcje programu, np. słownik, czcionki, motywy i formatowanie.
Jeśli chodzi o minimalistyczne programy do pisania, to najbardziej popularnym rozwiązaniem jest iA Writer i grzechem byłoby nie wspominać o nim w tym tekście. Szkoda tylko, że nie należy do najtańszych i nie ma go na Linuxa. Jeśli jednak cena wam nie przeszkadza, to śmiało mogę polecić iA Writer, bo jest to kawał dobrej i ładnej roboty. Pisanie w nim to czysta przyjemność. Nie jestem fanem tworzenia dłuższych tekstów na smartfonie, ale iA Writer pozwalał na chwile zapomnienia i dzięki niemu pisało się przyjemnie. Tutaj jednak trzeba liczyć się z ceną na poziomie 144 złotych za aplikację na Androida + kolejna taka suma w przypadku programu na WIndows. Można skorzystać, szczerze zalecam, do wypróbowania tego oprogramowania na Windowsie i Androidzie.
plusy:
piękne i funkcjonalne oprogramowanie, aplikacja na Androida i Windows
minusy:
drogie, brak programu na Linuxa
Już tutaj wspominałem o Pure writer. Produkcie, który ma prawie wszystko czego mi potrzeba. Prawie, bo brakuje normalnego programu na Linuxa i Windowsa. Napisałem „normalnego”, ponieważ obecna wersja jest lekkim żartem i służy tylko do synchronizacji obecnie edytowanego tekstu, na podstawie adresu IP. Ten stan nie zmieni się w najbliższym czasie, a szkoda, bo aplikacja na Androida jest naprawdę dobra.
Od razu zaznaczę, że Pure Writer jest wydawana w modelu freemium. W aplikacji jest możliwość wykupienia opcji premium za 38,99 zł. Trzeba jednak dodać, że darmowa wersja jest bardzo rozbudowana i w zupełności powinna wystarczyć większości użytkownikom. Niestety, brak aplikacji desktopowej dyskwalifikuje Pure Writer na dłuższą metę. Takie braki można obejść w pewien sposób. Wystarczy opłacić wersję PRO i ona pozwala na zapisywanie tekstów w formacie TXT lub MD. Dzięki temu otworzycie je w innych poppularnych aplikacjach na komputery, np. Typora. Kiedyś nadejdzie dzień, kiedy skuszę się na płatną wersję tej aplikacji.
plusy:
ładna i rozbudowana aplikacja, wersja PRO przystępna cenowo
minusy:
brak wersji komputerowej, wersja darmowa zapisuje pliki w swoim formacie
Dochodzimy do programu Simplenote. Tutaj mamy do czynienia z aplikacją na Androida, programem na Windowsa i Linuxa. Można napisać, że rozwiązanie totalne. Tak, ale jak sama nazwa wskazuje, jest to proste narzędzie. To nie jest wada w przypadku minimalistycznych programów do pisania. Jednak brakuje kilku funkcji, które są pożądane. Podstawą w takich programach jest słownik, a tutaj takiego brakuje. Mogę śmiało polecić, ale jest szansa, że po kilku tekstach będziecie szukać czegoś lepszego.
plusy:
w pełni darmowe i otwarte oprogramowanie, aplikacje praktycznie na każdy system operacyjny
minusy:
brak podstawowych funkcji
Przyszła pora na najlepszą aplikację na Androida, z której możecie korzystać również za darmo JotterPad. Nie będę rozpisywać się nad wszystkimi dodatkowymi i płatnymi funkcjami, bo te wypływają w trakcie korzystania z aplikacji. Wystarczy zainstalować, używać i będziecie wiedzieć czego wam brakuje. Ja korzystam z JotterPad w połączeniu z programem Typora (o nim na końcu). Wystarczy włączyć synchronizację katalogu Dropbox, w którym zapisujecie swoje teksty. Nie jest to duże utrudnienie, ale rozumiem, że komuś może to przeszkadzać i skorzysta z płatnych rozwiązań. Dla mnie i tak jest ona wysoko w rankingu, bo jej darmowe funkcje w zupełności mi wystarczają.
plusy:
ładna aplikacja na Androida, dużo funkcji w darmowej wersji
minusy:
brak programu na komputery (tylko wersja web)
Siłą rzeczy dochodzimy do najładniejszego i darmowego programu na komputery, którym jest Typora. Oczywiście chodzi mi o minimalistyczne oprogramowanie, które nie rozprasza i całą uwagę skupia na słowach. Nie znalazłem nic lepszego, ale może to być wyzwanie dla kogoś. Jest to aplikacja, którą widzę w połączeniu z Pure writer lub JotterPad na Androida. Ta pierwsza, w wersji PRO, pozwala na zapisywanie plików w formacie *.md. Natomiast JotterPad ma taką opcję w darmowej wersji. Z kolei Typora na komputery ma możliwość otwierania takich plików. Wystarczy tylko zrobić synchronizację plików za pomocą np. Dropbox i mamy tandem prawie idealny. Prawie, bo nie jest automatyczny, ale warto sprawdzić czy u was się sprawdzi.
plusy:
ładny program, wystarczająca funkcjonalność, darmowy i otwarty
minusy:
brak aplikacji na systemy mobilne