Microsoft robi wszystko żeby przeglądarka Edge była napakowania narzędziami AI. Jest tego całe mnóstwo, ale ja najczęściej zwracam uwagę na elementy, które przydają mi się w codziennej pracy. Jednym z nich jest pasek boczny z Czatem Bing.

Czym jest funkcja Compose w Czacie Bing?

Czat Bing jest przydatnym narzędziem. Nie jest idealny, ale czasami przydaje się przy tworzeniu tekstów. Szczególnie w momencie, kiedy nie macie pomysłu na tekst lub wydaje wam się, że wasze zdania nie mają ładu. Czat Bing działa w pasku bocznym przeglądarki Edge. Jest to dosyć wygodne rozwiązanie, ale Microsoft postanowił pójść krok dalej.

Asystent pisania od Microsoft bazuje dokładnie na funkcji Compose z Czatu Bing. Dzięki temu może tworzyć różnego rodzaju teksty, w zależności od zapotrzebowania. Możecie wybrać krótszy, średni lub dłuższy tekst do stworzenia. Możecie poprosić o stworzenie artykułu na bloga lub prosić o zaprojektowanie maila. Opcji jest wiele.

Asystent pisania AI, który bazuje na Czacie Bing, został przeniesiony do pola tekstowego przeglądarki Edge. Działa to na podobnej zasadzie jak niektóre wtyczki AI wspierające pisanie. Na końcu tekstu porównuję tę funkcję do Asystenta pisania AI od Jetpack.

Jak działa Asystent pisania AI w przeglądarce Edge.

ai asysteng edge

Jego zasada działania jest banalnie prosta. Wystarczy zaznaczyć tekst myszą/touchpadem i pojawi się przycisk z kiepsko przetłumaczoną akcją „Zapisz ponownie”. Można też, po zaznaczeniu tekstu za pomocą CTRL+A, wywołać akcję skrótem ALT+I.

Po chwili pojawi się poniższe okienko.

ai asysteng 1

Tutaj potrzebujemy kilku sekund na załadowanie się proponowanego tekstu. Po wykonaniu tej czynności możemy zmienić tekst według tych samych procedur, co w przypadku Czatu Bing na pasku bocznym Edge.

Można wybrać ton tekstu:

  • Profesjonalny,
  • nieformalny,
  • entuzjastyczny,
  • informacyjny.

Na pasku bocznym Czata Bing można dodać jeszcze swoje tony, ale nie ma takiej opcji w wymienionej nowości. Być może pojawi się w przyszłości. Możemy również wybrać format tekstu i jego długość.

Zrzut ekranu 2023 09 13 120328

Jak włączyć Asystenta pisania AI w Edge.

Nowa funkcja dokładnie nazywa się narzędzie Compose (pisanie za pomocą SI) w Internecie. Można ją włączyć w przeglądarce Edge (Canary).

Wystarczy wejść do Ustawień i wybrać zakładkę Język.

compose edge canary

Asystent pisania AI – czy warto?

Jakiś czas temu sprawdziłem jak działają płatne narzędzia AI do pisania tekstów. Nie jest to jeszcze taki poziom żebym stwierdził, że warto za nie płacić. Jednak narzędzie od Microsoftu jest darmowe, więc nic nie stoi na przeszkodzie żebyście je wypróbowali.

Nie jest to poziom tych najpopularniejszych rozwiązań, ale moim zdaniem jest dobrze. Czasami zdarzyło mi się korzystać z Asystenta pisania od Jetpack, ale obecnie dam szansę narzędziu Microsoft. Poniżej przykład działania Asystenta pisania Jetpack w porównaniu do Asystenta pisania Microsoft.

Przykład działania Asystenta AI.

Przechwytywanie zawartosci sieci Web 13 9 2023 123231 www.androidowy.pl
Jetpack
Zrzut ekranu 2023 09 13 123505
Microsoft

Asystent pisania z wykorzystaniem wtyczki Jetpack jest zdecydowanie szybszym rozwiązaniem. Jednak czasami potrafi się pogubić i proponuje tekst w języku angielskim. Jest to rewelacyjne narzędzie AI, które pomaga w pisaniu. Pamiętajcie, że żadne narzędzie AI nie zastąpi człowieka w pisaniu. Przynajmniej na ten moment.

Ale narzędzia AI pomagają i wspierają nas w pisaniu.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst