Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Dziś, dzięki niezawodnej stronie Mapsmania, możemy poznać kilka ciekawych narzędzi, które umożliwiają podgląd Marsa. Są to bardzo dobrej jakości mapy, które wykorzystywane są również w badaniach. Więc liczcie się z tym, że nie są one wolne, bo przeliczają bardzo dużą dawkę danych.

Tutaj znajdziecie więcej ciekawych map online.

Narodowe Obserwatoria Astronomiczne Chińskiej Akademii Nauk (NAOC) opublikowały przełomową interaktywną mapę Marsa w 3D, opartą na danych pozyskanych podczas misji Tianwen-1, która z powodzeniem umieściła na powierzchni planety orbiter, lądownik i łazik Zhurong.

Orbiter spędził kilka miesięcy na skanowaniu i obrazowaniu powierzchni Marsa, aby określić strefę lądowania łazika Zhurong1. Mapa Gras Mars oferuje użytkownikom możliwość wirtualnej eksploracji czerwonej planety, przemierzania jej kraterów, równin i gór, a wszystko to z poziomu przeglądarki internetowej.

Mars

Intuicyjny interfejs, wzorowany na Mapach Google, umożliwia łatwą nawigację, przybliżanie i obracanie widoku, a także wyszukiwanie konkretnych lokalizacji.

Równolegle, NASA zaprezentowała Global CTX Mosaic of Mars, największą w historii mozaikę zdjęć Marsa o wysokiej rozdzielczości. Składająca się z ponad 110 000 obrazów wykonanych przez kamerę Context Camera (CTX) na pokładzie sondy Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), mozaika oferuje niespotykaną dotąd szczegółowość powierzchni planety, z rozdzielczością około 25 metrów kwadratowych na piksel.

Niestety, ale ta mapa często nie działa. Być może są to problemy z serwerem, związane z koniecznością przetworzenia ogromnej ilości danych. Mowa tutaj o naprawdę dużej bazie danych, która wykorzystywana jest w celach naukowych. Więcej o tym projekcie możecie przeczytać również tutaj.

Dodatkowo, platforma AreoBrowser, rozwijana przez NASA i ESA, umożliwia eksplorację ponad 7000 miejsc na Marsie w pełnym 3D, wykorzystując dane z kamer HiRISE (MRO) oraz HRSC (Mars Express). Użytkownicy mogą swobodnie poruszać się po trójwymiarowych modelach terenu, takich jak krater Gale, gdzie łazik Curiosity prowadzi badania, czy krater Jezero, cel misji łazika Perseverance. AreoBrowser pozwala na szczegółowe badanie topografii planety, analizę warstw geologicznych, a nawet wirtualne spacery po powierzchni Marsa.

źródło

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst