Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak długo świeci słońce w różnych częściach świata? Jeśli tak, to ta mapa może być dla Ciebie  interesująca. Mapa światowego nasłonecznienia pokazuje, ile godzin dziennie świeci słońce w każdym miejscu na Ziemi.

Zastanawiasz się nad fotowoltaiką, jesteś fotografem, chcesz kupić dom lub po prostu lubisz mapy? To ta mapa również jest dla Ciebie. Dla wielu osób informacja o nasłonecznieniu jest bardzo ważna. Z tej mapy można dowiedzieć się, w którym miejscu o danej godzinie i porze roku będzie cień.

cienie na mapie

Mowa o ShadeMap: Direct sunlight chart. W przeciwieństwie do tradycyjnych map słonecznych, ta mapa faktycznie uwzględnia cienie rzucane przez budynki i teren. Jeśli wysoki budynek lub góra blokuje słońce przez część dnia, jest to brane pod uwagę na wykresie nasłonecznienia dla tej lokalizacji.

Można też zobaczyć, że niektóre obszary mają bardzo stałe nasłonecznienie przez cały rok, np. równik i pustynie. Inne obszary mają bardzo duże zmiany nasłonecznienia w zależności od pory roku, np. obszary podbiegunowe i górzyste.

Mapa światowego nasłonecznienia jest ciekawym narzędziem do porównywania klimatu i warunków pogodowych w różnych miejscach na Ziemi. Może też pomóc w planowaniu podróży lub wyborze miejsca zamieszkania. A może po prostu sprawić, że docenicie słońce bardziej, gdy ono świeci.

Taka mapa przyda się także fotografom ulicznym, którzy w swojej pracy często wykorzystują cienie. Dane zawarte na mapie są dokładne. Nie są idealne, bo nie uwzględniają precyzyjnych wysokości budynków lub rodzajów dachów. Jednak, warto zapoznać się z tym projektem, bo jest on bardzo przydatny, nawet jeśli weźmie się pod uwagę to, że dane są tam uśrednione.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst