Czy wiesz, że słowo “kwarantanna” pochodzi od włoskiego określenia “quaranta giorni” (łac. quarantena) oznaczającego czterdzieści dni. Na taki okres poddawano odosobnieniu osoby, które w XIV wieku przybywały na tereny dzisiejszych Włoch. Pierwsze kwarantanny były stosowane w celu ochrony nadmorskich miast przed epidemią dżumy.

Zrzut ekranu 2023 07 17 081216

Czy wiesz, że do 2021 roku HIV/AIDS zabił ponad 40 milionów ludzi? Takie interesujące fakty przedstawia równie interesująca interaktywna mapa, która prezentuje najbardziej zabójcze epidemie na ziemi. Zaczyna się od dżumy w okolicach 165 r. n.e., a kończy się na wirusie, o którym wszyscy chcielibyśmy zapomnieć – COVID-19. Warto zapoznać się z tą stroną, bo wygląda bardzo ciekawie.

Zrzut ekranu 2023 07 17 081242

Mapa wykorzystuje tutaj funkcję „Interactive storytelling”. Upraszając, jest to sposób przekazywania informacji w bardziej przystępnej i interesującej formie dla użytkownika. W tym przypadku chodzi o interaktywną mapę połączoną z bardzo ciekawymi faktami. Muszę przyznać, że prezentuje się to dobrze, ale w pewnych okresach, które zaprezentowano na stronie, brakuje mi dokładniejszych map i możliwości interakcji.

To nie zmienia faktu, że mapa jest bardzo interesująca i zabierze Cię w chronologiczną i geograficzną podróż po śmiertelnych epidemiach. Osobiście byłem świadom niektórych faktów, ale wiele osób mogą zaskoczyć pewne informacje. Na przykład to, że przypuszcza się, że pandemia grypy z 1918 r. zabiła więcej ludzi niż pierwsza wojna światowa.

Autor wpisu podaje źródła danych odnośnie rozmiarów każdej epidemii. W niektórych źródłach zawarto bardziej szczegółowe mapy, którymi warto się zainteresować. Dobrym przykładem jest „Czarna śmierć”. W artykule źródłowym znajdziecie bardzo szczegółowe informacje na temat tej pandemii, włączając w to mapę rozprzestrzeniania się choroby.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst