Na głównej grafice widzicie, że chodzi o system Manjaro ARM. PINE64 ogłosiła, że właśnie ta dystrybucja Linuxa będzie główną aktorką w ich smartfonach.
Zobacz serię tekstów o Linuksie:
- Linux – od czego zacząć.
- Jaki Linux na początek?
- Model wydania – fixed czy release?
- Jakie środowisko graficzne?
- Menedżer pakietów w Linuksie – instalacja programów.
Na początku lutego firma PINE64 ogłosiła koniec programu Community Edition i od tamtej pory czekaliśmy na kolejne wieści. Teraz już wiemy, że chodzi o Manjaro ARM ze środowiskiem graficznym KDE Plasma Mobile. Czy to jest dobra decyzja? Według mnie tak, ale wiele osób może się ze mną nie zgodzić. Wiele osób liczyło na system Ubuntu Touch i z jednej strony nie dziwię się takim roszczeniom. Popularność nazwy mogła przynieść wiele korzyści takiemu zabiegowi. Trzeba jednak zaznaczyć, że Ubuntu Touch od Ubports nie jest związane z Ubuntu od Canonical.
Z kolei Manjaro ARM był naturalnym wyborem przen PINE64, przynajmniej takie jest moje zdanie. Tak mi się wydaje ze względu na powiązanie tej dystrybucji z laptopami oferowanymi przez firmę. PINE64 i Manjaro są silnie połączeni i ich współpraca jest na trochę wyższym poziomie. Tłumaczy to Łukasz Ereciński na stronie PINE64:
Today we are very pleased to announce that the PinePhone will ship with Plasma Mobile on a Manjaro ARM base from this point on. We have a long-standing relationship with Manjaro and KDE Community, and both projects have supported us and our efforts since the dawn of PINE64. I’m not sure if I wrote about this publicly in the past, but the promise that Plasma Mobile held in its early stages was the deciding factor for us to proceed with creating a Linux smartphone in the first place. Needless to say, we have been excited to see the UI environment mature and flourish on our platform over the past 12 months. Manjaro is our core partner, offering support for all our flagship Linux devices, including the ROCKPro64 and the Pinebook Pro. Their work on the PinePhone has been indispensable, and their current OS images are among the best and most fully-featured for the platform. Working with both projects on the PinePhone has been a pleasure and I am convinced that together we will reach new heights in the months to come.
Łukasz Ereciński na stronie PINE64
Manjaro jest głównym partnerem PINE64 i współpracuje na wielu poziomach z nimi. Oferuje wsparcie dla wielu produktów z portfolio firmy. Dlatego twierdzę, że jest to naturalny ruch. Tym bardziej z wykorzystaniem środowiska graficznego KDE Plasma Mobile, które jest bardzo ciekawe. Z KDE Plasma korzystam na laptopie i z wypiekami śledzę zmiany w tym środowisku.
Nowe podejście firmy nie likwiduje możliwości korzystania z innych dystrybucji. Użytkownicy dalej będą mogli skorzystać z innych rozwiązań. Skończyło się jednak dostarczanie smartfonów z różnymi wersjami. PINE64 stawia na jedną konkretną dystrybucję. I moim zdaniem jest to niesamowicie dobre i ważne podejście.
W tym roku możemy być pewni, że rynek pokaże kilka ciekawych rozwiązań. Obok Androida doczekamy się kilka ciekawych rozwiązań w świecie Linuksa. Mamy kilka ciekawych dystrybucji, takich jak opisywane Manjaro i Ubuntu Touch, a za chwilę będziemy świadkami ataku ze strony Huawei. Od dawna wiemy, że ich HarmonyOS pochodzi z rodziny Androida i mowa nawet o jego kopii. Wbrew początkowym zapowiedziom, Huawei nie postawiło na zupełnie nowe rozwiązanie i to mnie wcale nie dziwi. Czekam jednak na kolejne etapy, w których mają postawić na swoje mikrojądro. Być może z tego też nic nie wyjdzie, ale trzymam kciuki za ich projekt. Przestanę trzymać w momencie gdy wycofają się z open source.
Zobacz również:
Philips 27B2U6903 – recenzja świetnego i uniwersalnego monitora