Jeśli nie chcesz czytać całego tekstu, to na samym końcu umieszczam linki do wszystkich kursów.
W 2017 roku ogłoszono, że Kotlin oficjalnie jest językiem Androida. Od tamtej pory zainteresowanie ogromnie wzrosło, pomimo tego, że język jest starszy. Jednak Google dając oficjalne błogosławieństwo podniosło rangę środowiska.
Na Google I/O w 2017 roku ogłoszono tę informację, a Kotlin pierwszy raz w Androidzie pojawił się w 2019 roku. Od dłuższego czasu aplikacje Google budowane są właśnie na tym języku. Natomiast biblioteki są bardziej przyjazne programistom, którzy chcą spróbować swoich sił w tworzeniu nowych rozwiązań.
Jedną z zalet Kotlina jest świetna współpraca z językiem programowania Java. Więc osoby, które mają doświadczenie ze starszym językiem mogą płynnie przejść na nowy. Mogą również miksować je ze sobą. Jest to ważne, bo można wykorzystać już napisaną aplikację i dodawać do niej Kotlina. Mogą żyć obok siebie i to jest bardzo ważny aspekt.
Jak się nauczyć Kotlina?
Oczywiście, w tym przypadku najlepszym sposobem na naukę są kursy. To od Ciebie zależy jaki wybierzesz, bo są osoby, które wolą kursy w języku angielskim, a są uczniowie, którzy nie czują się pewnie z takim lektorem.
Zacznijmy jednak od początku i zobaczmy co daje nam Google. Jak nauczyć się Kotlina z gigantem?
Rozpocznij od kursów szkoleniowych – są one skierowane do programistów na wszystkich poziomach, od początkujących do profesjonalistów, którzy pomogą Ci rozwinąć umiejętności Kotlin na Androidzie, od Podstaw Androida w Kotlinie, nowego kursu online dla osób bez doświadczenia w programowaniu, po zaawansowane samouczki, które nauczy Cię, jak korzystać z Coroutines.
Wszystkie strony dokumentacji zawierają fragmenty kodu Kotlin, dzięki czemu możesz łatwo porównać, jak interfejsy API działają w obu językach. Wszystkie przykłady mają wersje Kotlin.
Przeczytaj wskazówki dla programistów i zespołów, które chcą przejść na Kotlin, na stronie developers.android.com/kotlin
Zobacz również:
Kursy programowania – Android
Na poprzednim blogu polecałem kursy na stronie Strefa Kursów i były dobrze przyjęte. Dlatego teraz też z czystym sumieniem mogę wspomnieć o nich.
Fundamenty programowania w języku Kotlin na Strefa Kursów – 119 złotych.
Jest jedna przewaga płatnych kursów nad darmowymi materiałami. Opłacając otrzymujemy certyfikat. Dla niektórych zbędny „papierek”, ale są osoby, które zwracają na to uwagę.
W sieci można znaleźć ciekawe i darmowe kursy, udostępnione przez entuzjastów, którzy lubią się dzielić swoją wiedzą. I razem z darmową dawką od Google można się wiele nauczyć. Ba, można nawet pominąć płatne kursy jeśli ktoś ma chociaż trochę chęci do samodzielnej nauki.
Płatne kursy troszkę zmuszają nas do pracy, mobilizują naszymi wydanymi pieniędzmi, a do tego są stworzone w formie lekcji, które przypominają te ze szkoły. Są bardziej profesjonalnie stworzone. Przynajmniej mocno odstawały jeszcze kilka lat temu. Dziś nawet darmowe kursy stoją na wysokim poziomie.
Darmowe kursy programowania w Kotlinie.
Na starcie chciałbym podzielić się kanałem na Youtube. Użytkownik RevolShen wykonał kawał świetnej roboty i dzieli się nią za darmo. Jak sam zaznaczył kiedyś, jest zdania, że nauka powinna być za darmo i w myśl tej zasady na kanale RevolShen pojawia się mnóstwo materiałów z programowania, nie tylko o Kotlinie.
Kanał RevolShen – za darmo w języku polskim. Mnóstwo materiałów.
Interaktywny kurs Kotlina w języku angielskim. Zanim jednak zrezygnujecie ze względu na język, to weźcie pod uwagę fakt, że jest on tworzony przez twórców Kotlina.
Akademia JetBrains Kotlin – za darmo. Interaktywny w języku angielskim.
Nie mogło zabraknąć również strony Szkoła Androida. Jest to naprawdę duża dawka wiedzy w różnej formie. Autorzy udostępniają materiały wideo i w formie pisemnej. Dają możliwość pobrania również ebooka, co jest naprawdę fajną opcją. Co prawda, nie traktuje tylko o Kotlinie, ale warto zapoznać się z pozycją.
Szkoła Androida – za darmo. Wideo i ebook w języku polskim
Jak widać, mamy do dyspozycji sporą dawkę wiedzy. Dostęp do darmowych materiałów jest ogromny, więc znika finansowa wymówka. Jeśli jednak zdecydujecie się na płatny kurs, to pamiętajcie, że po takim szkoleniu otrzymujecie certyfikat. Jest to duża przewaga nad kursami Youtube.
Wszystkie kursy ze strony:
- Podstaw Androida w Kotlinie – za darmo od Google. Materiały w języku angielskim.
- Jak korzystać z Coroutines – za darmo od Google. Materiały w języku angielskim.
- Wskazówki dla programistów – za darmo od Google. Materiały w języku angielskim.
- Fundamenty programowania w języku Kotlin na Strefa Kursów – 119 złotych.
- Kanał na YT RevolShen – za darmo w języku polskim. Mnóstwo materiałów.
- Akademia JetBrains Kotlin – za darmo. Interaktywny w języku angielskim.
- Szkoła Androida – za darmo. Wideo i ebook w języku polskim
źródło medium i własne.
Przy linku do Strefy Kursów pojawił się link afiliacyjny. Wpis nie jest sponsorowany. Jeśli jednak jakimś cudem zakupisz kurs Kotlina na ich stronie, to ja zdobędę kilka złotówek.