Dziś chciałbym podzielić się bardzo ciekawym i pięknym projektem stworzonym przez Susan Straight – powieściopisarkę i profesor na UC Riverside. Dzięki jej wieloletniej pracy możemy podziwiać mapę, na której umieściła amerykańskie powieści. Powieści rozmieszczono w oparciu o miejsce akcji głównego wątku danej książki. (źródło)

Dla mnie jest to genialna mapa i chciałbym zobaczyć podobną w Polsce. Amerykanka stworzyła mapę z 1001 amerykańskimi powieściami, żeby czytelnicy bliżej poznali historię kraju. USA jest krajem o dużej powierzchni i mapa pokazuje z jakimi różnicami kulturowymi mamy do czynienia. Wystarczy spojrzeć na przekrój książek i od razu można dostrzec różnorodność tamtego kraju.

Chciałbym zobaczyć polski odpowiednik, dzięki któremu mógłbym poznać książki z wybranego regionu. Lubię kupować książki o miejscach, które odwiedzam. Najlepiej robić to na miejscu, w lokalnych księgarniach. Można też szukać w internecie i czasami łatwo jest znaleźć takie książki. Idealnym przykładem jest region Karkonoszy. Dzięki wydawnictwu Wielka Izera można poznać lepiej tamte tereny i historię z nimi związaną.

Swego czasu trafiłem na nakładkę Map Google mająca punkty z książkami, których akcja dzieje się w Kotlinie Jeleniogórskiej. Można prześledzić książki na mapie, na podobnej zasadzie jak w wyżej omawianym przypadku (Literacka Kotlina Jeleniogórska – Moje Mapy Google). Jest to podobny projekt, ale na mapę wrzucono praktycznie każdą dostępną książkę, w której wspomniano dane miejsce.

Zrzut ekranu 2023 06 02 114032

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst