Najpierw trzeba zacząć od zapoznania się z definicją „sklepu” F-Droid, bo na nim bazuje większość aplikacji FOSS (free and open-source software – wolne i otwarte oprogramowanie). Oczywiście, niektóre z nich znajdziecie również w sklepie Google Play, ale w większości czasu będziemy poruszać się właśnie w F-Droid.

Co to jest F-Droid?

Mógłbym napisać, że wiele osób prosiło o takie zestawienie, ale tak nie jest. Robię to dla siebie i być może komuś przyda się taka lista. Jest ona pomocna dla osób, które interesują się krokiem w stronę DeGoogle. Popieram ten kierunek, ale nie radzę tego robić pochopnie. Warto najpierw zapoznać się z zamiennikami aplikacji, które was interesują. Powoli stawiać pierwsze kroki i przechodzić do oprogramowania, które szanuje waszą prywatność. Najgorszym podejściem jest rzucenie się w przepaść aplikacji FOSS. Nie tak łatwo zedrzeć plastry Google, Amazon, Facebook lub Microsoft.

Wpis może być aktualizowany i mogą w nim pojawiać się nowe aplikacje, ale raczej będę starać się wrzucać je do nowych materiałów i nawiązywać do tego.

Jeśli już mowa o F-Droid, to warto i wręcz należy wspomnieć o innych klientach F-Droid. Warto, bo niektóre aplikacje są bardziej funkcjonalne i ładniejsze. Dlatego zapoznajcie się jeszcze z takimi aplikacjami jak:

Foxy Droid

G-Droid

Droid-ify

Aurora Droid

Poczta

K-9 Mail

Prosty i skuteczny klient poczty na Androida. Niebawem zmieni się w Thunderbird dla Androida.

FairEmail

Nie jest to najładniejszy klient pocztowy, ale warto zapoznać się z tą aplikacją. Rozbudowany z wieloma przydatnymi funkcjami. Spodoba się osobom, które chcą totalnie spersonalizować klienta pod siebie.

ProtonMail

Bardzo bezpieczna poczta i chyba najbardziej polecana przez wszystkich. Do tego ostatnio wprowadzono przyjazny kalendarz. Bezpieczeństwo i prywatność to ogromne zalety tego rozwiązania, ale na tym się kończą plusy, przynajmniej dla mnie. Pojemność w przypadku darmowego konta wynosi 500MB, rozumiem to. Jednak w moim przypadku taka darmowa wersja i tak odpada, bo nie daje możliwość konfiguracji z Thunderbird. Niestety, do tego wymagane jest konto Pro i aplikacja Proton Mail Bridge. Warto jednak przejść na konto proffesional, bo oprócz 5GB (trochę mało) miejsca w chmurze otrzymujecie możliwość konfiguracji adresu pocztowego swojej domeny. Takie konto kosztuje 6,25 euro miesięcznie (płatność za rok z góry).

Tutanota

Równie ciekawa poczta co Proton Mail. Jednak w tym przypadku rozważałby wersję darmową prędzej niż w przypadku Proton, bo tutaj oferują większą powierzchnię dysku (1GB). Najbogatsza wersja płatna kosztuje 4 euro miesięcznie (rok z góry) lub bez zobowiązania rocznego – 4,8 euro miesięcznie. Tutaj otrzymujemy 10GB pojemności, a jeśli chcecie otrzymać dodatkowe 10GB musicie dopłacić 2,4 euro. Wtedy wychodzi podobnie co konkurencyjny Proton Mail. Można zrobić to jednak inaczej i wyjdzie lepiej niż przy Proton Mail. Wybrać wersję płatną (dodanie własnej domeny możliwe) z pojemnością 1GB za 12 euro za rok (1 euro miesięcznie) i do tego dokupić za 24 euro na rok dodatkowe 10GB. Wtedy za 3 euro miesięcznie wyjdzie fajna konfiguracja.

Nextcloud

To trochę inne rozwiązanie od powyższych, ale dające większą prywatność i niezależność. Nexcloud, to oprogramowanie open source, które możecie zainstalować na maszynie z Linuksem Raspberry Pi lub niepotrzebnym komputerze. Jest to o tyle gorsze rozwiązanie, że sprzęt musi być cały czas podpięty do sieci. Możecie skorzystać też z hostingów i w wybranej firmie, na wirtualnej maszynie, zainstalować Nexcloud. To wypada bardzo drogo. Lepiej zakupić tani sprzęt i pobawić się. Macie wtedy pocztę, kalendarz, chmurę. Wszystko swoje i prywatne. Bez udziału firm trzecich. Jednak wymaga to wiedzy i umiejętności. Sami musicie się chronić i wiedzieć jak operować portami w routerze.

Multimedia

VLC

Tego odtwarzacza nie trzeba przedstawiać.

Metro Music Player

Dla mnie najładniejszy odtwarzacz muzyczny. Wiem, że większość osób korzysta teraz tylko ze Spotify i Youtube Music. Sam mam abonament w tym drugim. Jednak mam również swoją dyskografię, na własność, którą odtwarzam w tej aplikacji. Mniej internetu, mniej baterii, ładniejszy wygląd. Czego chcieć więcej?

Komunikacja – wiadomości

Signal

Jeden z najlepszych komunikatorów na rynku. Chodzi mi o to, że jest to jedna z najlepszych alternatyw dla Messengera, Whatsapp i Telegrama. Akurat z tym ostatnim mam niewiele do czynienia, bo większość znajomych siedzi w Messenger i Signal. Wysoki poziom prywatności i bezpieczeństwa, a do tego większość potrzebnych funkcji.

Session

Jeszcze bardziej prywatny Signal? tak, to możliwe. Session to tzw. fork Signala, który nie wymaga podawania numeru telefonu i w ten sposób użytkownik staje się całkowicie anonimowy. Po zainstalowaniu przyznawany jest identyfikator Session, który jest w pełni zaszyfrowany. Cały komunikator działa w zdecentralizowanej sieci. Więcej o nim możecie przeczytać tutaj: https://getsession.org/lightpaper/pdf

QKSMS

Chyba najlepsza aplikacja do wiadomości SMS. Tutaj pojawia się opcja płatna, która pozwala na synchronizowanie wiadomości. Opłata jest za pracę programisty i może być jednorazowa. Około 30 złotych jednorazowej opłaty za taką aplikację to chyba sprawiedliwa cena. Ale sami oceńcie.

Facebook lub inne sieci społecznościowe

NoFB Event Scraper

Zdarzyło wam się, że przegapiliście jakieś wydarzenie w okolicy bo nie mieliście konta na FB? Świat stanął na głowie i większość wydarzeń kulturalnych ogłaszana jest tylko w tym miejscu. Tutaj z pomocą przychodzi aplikacja, która pozwala na przeglądanie tego wszystkiego bez śledzenia użytkownika i co najważniejsze, bez zakładania konta na FB.

SlimSocial for Facebook

Jedna z nielicznych tutaj aplikacji, która dostępna jest tylko w Google Play. To otwarty klient Facebooka. Osobiście polecam ograniczenie korzystania z Facebooka, ale ta aplikacja w zupełności wystarczy osobom, które zaglądają do niego sporadycznie. W sumie działa podobnie jak wersja przez przeglądarką na smartfonie. Z tą różnicą, że działa tu również czat i nie ma reklam!

Friendica

Zdecentralizowany portal społecznościowy. Mogę napisać, że w Polsce praktycznie nie istnieje. Są tylko dwa serwery. Jeden to dla znajomych zakładających serwer, a drugi dla osób z poglądami proeuropejskimi. Nic więcej.

Mastodon

Kolejna, ale bardziej rozbudowana zdecentralizowana sieć społecznościowa. Doczekała się już kilku bardzo dobrych aplikacji (np. Tusk). Wymaga przestawienia sobie wizji jak powinna wyglądać sieć społecznościowa. Niestety, ale Facebook wbił nam do głowy pewien obraz i wielu użytkowników ma problem z przejściem na coś podobnego do Mastodon.

Infinity (Reddit)

Aplikacja do obsługi sieci Reddit. Sam korzystam i moim zdaniem jest lepsza od oficjalnego klienta. Szkoda, że nie ma nic podobnego na komputery.

Z Twittera korzystam rzadko, więc sprawdza mi się Fritter, ale nie jestem biegły w tej sieci społecznościowej, więc nie wiem czy nie brakuje mu jakiś bardziej zaawansowanych funkcji.

Codzienne

Geometric Weather

Bardzo przyjazna dla oka aplikacja pogodowa. Zdecydowanie ładniejsza od większości popularnych rozwiązań, w tym płatnych.

Bezpieczeństwo – hasła

Bitwarden

Dla mnie najlepsza aplikacja do zarządzania hasłami w systemie. Można korzystać na PC i w Androidzie. Są rozszerzenia do każdej przeglądarki. Dzięki temu migracja na inne rozwiązania nie stanowi problemu. Jest to jednak z najlepszych aplikacji na świecie.

KeePassDX

Poprzednio korzystałem właśnie z tego narzędzie. Kolejny dobry bank na hasła.

Mapy – nawigacja

Organic Maps

Szybka, ładna i bardzo prosta nawigacja. Spełnia proste zadania.

OsmAnd

Najelpsza darmowa aplikacja open source z mapami.

GMaps WV

Dla tych co nie mogą pozbyć się Map Google. Aplikacja bez logowania i skryptów śledzących. Jednak mocno ograniczona.

Notatki

Tasks.org

W Google Play znajdziecie tysiące aplikacji do zarządzania zadaniami. Jednak Tasks.org jest jedną z ładniejszych i co najważniejsze darmowych. Otwarta i darmowa aplikacja, która jest w dodatku bardzo ładna. Jedyna aplikacja, która zajmuje u mnie miejsce na głównym pulpicie w formie widgetu.

Joplin

Świetna aplikacja do notatek. Na plus zaliczam wersję na Androida i Linuksa.

Standard Notes

Bardzo ładnie wyglądający program do pisania i robienia notatek. Niestety, brak języka polskiego w menu.

Simplenote

Kolejna darmowa i świetna aplikacja do robienia notatek. Moja ulubiona przez dłuższy czas.

Jeśli jednak szukacie jakiegoś rozwiązania, które jest minimalistyczne i poprawia produktywność, to polecam te proste i skuteczne aplikacje do pisania.

Kalendarz

Simple Calendar

Chyba najlepszy kalendarz na Androida. Jest też opcja premium za 1,99 zł.

Etar

Kolejny kalendarz. Nie tak ładny jak Simple Calendar, ale równie skuteczny.

Tutaj również sprawdzi się Nextcloud.

Zarządzanie plikami/systemem

Material Files

To taki Norton Commander lub, jak ktoś woli, Total Commander na Androida.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

4 komentarze

Skomentuj mój tekst