Reklama

Reklama Tracking Image Advertisement Tracking Exactag Tracking Adnxs Tracking

Z serii o Linuksie:

Jaki Linux na początek – takim tekstem można wywołać małą wojnę. Ale spokojnie, nie będzie to wpis, który coś narzuca. Wpis ten jest też na zasadzie open source. Jeśli masz jakąś ciekawą sugestię, to podziel się nią na maila maciej@androidowy.pl i po weryfikacji pojawi się w tym tekście. Także nie jest on zamknięty.

Dzięki takim tekstom chcę stworzyć szeroki poradnik dla początkujących użytkowników.

Od czego zacząć?

Najpierw musisz wiedzieć jakie środowisko graficzne wybrać. Tutaj masz kilka najpopularniejszych opcji do wyboru:

 • GNOME
 • KDE Plasma
 • CINNAMON
 • MATE
 • XFCE
 • LXDE i LXQt

Z plusami i minusami środowisk graficznych Linuksa zapoznacie się pod tym linkiem: www.androidowy.pl/srodowisko-graficzne-linux/909/

Ważny jest również wybór metody aktualizacji danego systemu: fixed czy released (dzięki użytkownikowi).

Proces instalacji jest w miarę prosty. Z czasem pojawi się tutaj poradnik do tego punktu.

Poniżej zapoznacie się z wieloma dystrybucjami, na których miałem możliwość korzystania ja i moi znajomi. Jeśli chciałbyś podzielić się swoim doświadczeniem, pisz śmiało na forum.

Fedora

Model wydawania: semi-rolling (???)
Oparty na: niezależny
Najpopularniejsze środowiska graficzne: praktycznie wszystkie do wyboru, ale domyślnie Gnome

Link do dystrybucji: https://getfedora.org/

Zrzut ekranu z 2022 01 06 16 03 39
Fedora Gnome

Od jakiegoś czasu mój główny system. Dla mnie system prawie idealny i mógłbym go polecić użytkownikom na start. Instalacja prebiega sprawnie. Nie jest to najprostszy instalator, ale jako główny system można spokojnie instalować. Miałbym pewne obawy instalując go obok Windowsa. Nie jest najlepiej opracowany ten system. Warto jednak czytać instrukcje i polecenia na ekranie. Więcej o Fedora z Gnome piszę tutaj.

Pop!_OS

Model wydawania: fixed
Oparty na: Debian, Ubuntu
Najpopularniejsze środowiska graficzne: tylko Gnome

Link do dystrybucji: https://pop.system76.com/

popos

Jeden z najczęściej polecanych systemów gdy mowa o przesiadce z Windowsa na Linuksa. Podpisuję się pod tym. Próg wejścia jest bardzo niski i większość z użytkowników powinno być zadowolonych. System jest ładny i stawia na kilka ciekawych rozwiązań, których nie ma w innych dystrybucjach ze środowiskiem Gnome. Warto przyjrzeć się Pop!_OS

Dzięki nowej „nakładce” Cosmic jest jeszcze przyjemniej i funkcjonalnie. Firma, która na codzień zajmuje się sprzedażą sprzętu z systemami Linuks, wykonuje kawał świetnej roboty. Zapowiedziano również pracę nad nowym niezależnym środowiskiem. Ale biorąc pod uwagę ogrom pracy jaki ich czeka, nie można liczyć, że pojawi się szybko. Jednak warto czekać.

Manjaro

Zrzut ekranu z 2022 01 09 19 36 57
Manjaro XFCE

Model wydawania: rolling
Oparty na: Arch
Najpopularniejsze środowiska graficzne: Budgie, Cinnamon, GNOME, KDE Plasma, LXQt, MATE, XFCE

Link do dystrybucji: manjaro.org/

Bardzo popularna dystrybucja bazująca na Arch Linux.

Manjaro XFCE jest niezwykle udaną dystrybucją i mógłbym polecić ją każdemu użytkownikowi, który szuka lekkiego systemu do starszego sprzętu. Środowisko XFCE nie jest zaawansowane, więc trzeba to wziąć pod uwagę. Jednak jest to główne środowisko Manjaro.

Sprawdzałem również Manjaro KDE, ale w tym przypadku nie mam dobrych wspomnień. Trzeba dużo cierpliwości w przypadku tego połączenia.

W sieci jest wielu ekspertów mówiących o Manjaro KDE jako o systemie out of box, ale nie dajcie się nabrać. Sprawdźcie go najpierw na jakimś zastępczym komputerze.

Mint

Model wydawania: fixed
Oparty na: Ubuntu
Najpopularniejsze środowiska graficzne: Cinnamon, MATE, XFCE.

Link do dystrybucji: linuxmint.com

Bardzo polecana dystrybucja dla początkujących użytkowników. To jest chyba idealny przykład systemu out of the box. Na plus można zaliczyć to, że jest kompatybilny z repozytoriami Ubuntu.

Jeśli miałbym polecić, to w tym przypadku wybrałbym środowisko Cinammon. Wiele osób narzeka na pogarszającą się wydajność w pozostałych środowiskach Mint, ale Cinammon do tej pory jest bardzo cenionym rozwiązaniem.

Ubuntu

Model wydawania: fixed
Oparty na: Debian
Najpopularniejsze środowiska graficzne: Gnome, Unity.

Link do dystrybucji: www.ubuntu.com

Teoretycznie nie powinno się przedstawiać tej dystrybucji. Umieścić w zestawieniu zawsze warto. Ubuntu cenię sobie za prostotę, która nie odciąga od pracy. Należy liczyć się jednak ze zmianą przyzwyczajeń. Gnome 3, a za chwilę Gnome 40 zmusza do zmiany podejścia szczególnie użytkowników Windowsa.

Docenicie jednak system za bezawaryjne i szybkie działanie. Tutaj też można mówić o systemie, który działa „po wyjęciu z pudełka”. Nie zawiera tak bogatej paczki oprogramowania jak Linux Mint, ale jest dobrze.

KDE Neon

Model wydawania: fixed
Oparty na: Ubuntu
Środowisko graficzne: KDE Plasma

Link do dystrybucji: neon.kde.org

Jedna z lepszych dystrybucji wykorzystująca środowisko KDE Plasma. Wysokie oceny w sieci potwierdzają to i od dłuższego czasu KDE Neon gości u mnie na laptopie.

Na starcie nie posiada żadnego zbędnego oprogramowania. Nie znajdziecie tutaj nawet Libre Office i VLC. Dla jednych może to być wadą, dla innych zaletą. Dla mnie plusem, bo sam wybieram oprogramowanie, które ma się znaleźć na komputerze.

Poniżej zrzut ekranu z KDE Neon.

linux1

Wpis ciągle aktualizowany …

W dalszej części pojawią się wpisy na temat:

 • openSUSE
 • deepin
 • Kubuntu
 • Xubuntu
 • Zorin
 • MX Linux
 • Debian
 • Elementary
 • Solus
 • EndeavourOS
Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

3 komentarze

Skomentuj mój tekst