Jak stworzyć własny sklep internetowy bez dużych nakładów? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą sprzedawać swoje produkty lub usługi online. Na szczęście, obecnie nie trzeba być ekspertem ani wydawać fortuny, żeby to zrobić. Istnieją proste i stosunkowo tanie rozwiązania, które pozwalają na szybkie i łatwe uruchomienie własnej platformy sprzedażowej. W tym artykule przedstawimy kilka kroków, które należy podjąć, aby zacząć swoją przygodę z e-commerce.

Jak założyć sklep internetowy?

Aby stworzyć sklep internetowy, trzeba podjąć kilka kroków i dobrze je zaplanować. Jeśli sklep ma być tworzony przez co najmniej dwie osoby, to można lepiej opracować temat. W grupie można zorganizować sesję kreatywną i wtedy pojawiają się ciekawsze pomysły. Należy na tych krokach dokładnie przeanalizować swoje działania, bo będą one miały wpływ na przyszły biznes, a w niektórych sytuacjach pewne decyzje są bardzo trudne do zmiany.

Analiza potrzeb.

Tutaj spędziłbym najwięcej czasu. Wiele osób może pomijać ten etap, ale jest to błąd. Bez takich fundamentów sklep internetowy nie ma prawa zaistnieć w sieci i w świadomości potencjalnych klientów. Musicie przeanalizować wszystkie najważniejsze rzeczy, zbadać potrzeby klientów, ale również swoje.

Skupcie się nie tylko na produktach oferujecie, ale przede wszystkim na odbiorcach. Czego oni szukają i czego oczekują. Wiem, każdy dobry produkt powinien sam się sprzedawać, ale rzeczywistość jest inna niż powie piękny cytat sprzedażowy. Po co świetny produkt lub usługa, jeśli potencjalni klienci nie dowiedzą się o nich lub będą kiepsko zaprezentowane.

Skupcie się na grupie docelowej, bo inaczej dociera się do nastolatków, a inaczej będziecie kierować swoje działania do seniorów. Na tym etapie trzeba będzie pomyśleć już o schemacie sklepu internetowego, o jego układzie, funkcjach, które mają znaleźć się na stronie. Warto śledzić trendy pod tym kątem, bo rynek jest bardzo dynamiczny.

Wybór platformy e-commerce.

Tutaj dopiero dochodzimy do spraw technicznych. Po „nudnych” analizach przychodzi czas wyboru platformy sprzedażowej. Usługi e-commerce różnią się ceną, funkcjonalnością i poziomem trudności wdrożenia. Na rynku królują trzy najpopularniejsze drogi zakładania sklepu internetowego:

 • Platformy Open Source, takie jak: WordPress z wtyczką WooCommerce lub PrestaShop. Platformy te są darmowe, ale wymagają umiejętności programowania lub zatrudnienia programisty. Można też wypróbować Magento.
 • Platformy SaaS, takie jak Shoper, Shoplo lub Shopify. Platformy te są płatne, ale zapewniają gotowy sklep z podstawowymi funkcjami.
 • Platformy dedykowane, które są tworzone na indywidualne zamówienie. Są one najdroższe, ale zapewniają pełną kontrolę nad sklepem.

Moim zdaniem pierwsza opcja skierowana jest dla mniejszych sklepów i systemów, przynajmniej, jeśli chodzi o WordPress. Magento daje już większe pole manewru. Jeśli kiedykolwiek miałeś styczność z tworzeniem stron, to możesz spróbować swoich sił w tym temacie. Tylko pamiętaj, że jest to kilka poziomów wyżej, bo trzeba pomyśleć jeszcze o płatnościach.

Tworzenie sklepu internetowego, to nie stawianie prostego bloga. Dlatego też dobrą opcją są platformy SaaS. Tutaj dostajecie gotowy produkt w formie abonamentu. Nazwałbym to taki Spotify w świecie e-commerce. Za abonament dostajecie dobrą platformę do sprzedaży. Jednak przyjrzycie się dokładnie tym narzędziom, bo każda firma może oferować inne opcje na starcie. Warto też zwrócić na płatne moduły i wsparcie klienta (czyli nasze).

Ostatnią opcją jest dedykowany sklep internetowy. Jest to najdroższa opcja i zarezerwowana dla firm, które mają duży budżet. Jeśli chcecie wejść na rynek niskim kosztem, to odpuśćcie sobie tę drogę. Przynajmniej na razie. Najpierw zaróbcie pierwsze pieniądze.

Wybór platformy e-commerce zależy od wielu czynników, takich jak:

 • Rozmiar i złożoność sklepu.
 • Budżet.
 • Poziom umiejętności technicznych.
 • Wymagania od strony technicznej.

Dobór hostingu i domeny.

Jeśli doszedłeś do tego etapu, to nie powinieneś mieć problemu ze zrozumieniem tych pojęć. Jednak przypomnę na wszelki wypadek. Hosting to miejsce, gdzie przechowywana jest dana strona. Domena to adres internetowy sklepu. W skrócie wygląda to tak: hosting jest magazynem naszego sklepu, a domena adresem tego magazynu.

W przypadku platform SaaS nie powinniście zajmować się hostingiem, bo często jest on wliczony w cenę abonamentu. Zwróćcie tylko uwagę na jedną rzecz, a mianowicie na wydajność. Zdarza się tak, że w najtańszych opcjach sklepy internetowe są gorzej zoptymalizowane i dopiero wyższy abonament daje przewagę. Warto przetestować różne rozwiązania.

Hosting ma znaczenie w momencie stawiania sklepu internetowego przez nas samych. Tutaj również zalecam czytanie rankingów lub sprawdzenie samodzielnie najlepszej opcji. Jeśli decydujesz się na dedykowany sklep internetowy, który będzie tworzony przez specjalistów, to oni na pewno doradzą Ci wybór najlepszego hostingu.

Konfiguracja sklepu.

Kolejnym krokiem będzie wprowadzenie produktów i usług do sklepu internetowego. Tutaj warto wrócić do pierwszego punktu, w którym ustalaliście schemat sklepu, układ kategorii itp. Należy zwrócić uwagę na nazwy, bo będą one miały wpływ na widoczność w wyszukiwarce. Tutaj warto skupić się na SEO i od samego początku dbać o takie elementy. Im wcześniej to zrobicie, tym lepiej dla waszej widoczności.

Nie zapominajcie o dobrej jakości zdjęć, które Google również bierze pod uwagę. Jednak nie samym SEO sklep żyje. Musi on na siebie zarabiać i musicie skupić się na dobrych modułach płatności. Nikt nie chce mieć problemów z płatnościami w sklepie. Właściciel ich nie lubi, bo to stwarza problemy i prowadzi do skarg. Klienci nienawidzą jak coś nie działa i to powoduje, że porzucają koszyki.

Prowadzenie promocji.

Jeśli mamy wszystko gotowe, to czas zająć się promocją. Pamiętaj tylko, że ten etap powinieneś rozpocząć w momencie, kiedy masz 100% pewność, że wszystko działa i nie masz błędów w sklepie. Na nic dobra promocja, jeśli klienci nie będą kupować, bo w sklepie internetowym są poważne uchybienia. Sprawdź ceny, literówki, opcje dostawy i dostępność produktów.

Wtedy dopiero powinieneś zająć się działaniami promocyjnymi. Jedną z najpopularniejszych opcji są kampanie Google Ads. Jest to płatne rozwiązanie, ale bardzo skuteczne. Odpowiednio skonfigurowane kampania potrafią zdziałać cuda. Warto jednak poczytać o takiej metodzie promocji, żeby nie przepalać pieniędzy. Powinniście skupić się na odpowiednich słowach kluczowych i swoich oczekiwaniach.

Równolegle nie można zapominać o innych działaniach, takich jak: pozycjonowanie w wyszukiwarce Google, udzielanie się w mediach społecznościowych (np. Facebook) czy nawet próby współpracy z blogerami.

Podsumowanie.

Jeśli chcesz sprzedać swoje produkty lub usługi przez internet, musisz stworzyć sklep internetowy. To nie jest proste zadanie, ale dzięki nowoczesnym rozwiązaniom i platformom e-commerce możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą specjalistów.

Oto kilka kroków, o których powinieneś pamiętać i zrobić:

 • Zdefiniuj cel i odbiorców swojego sklepu internetowego. Zastanów się, co chcesz sprzedawać, komu i jak.
 • Wybierz platformę e-commerce, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi. Istnieje wiele opcji, od darmowych i prostych do płatnych i zaawansowanych.
 • Zarejestruj domenę i hosting (jeśli nie korzystasz z SaaS) dla swojego sklepu internetowego. To ważne, aby Twój sklep był łatwo dostępny i bezpieczny dla użytkowników.
 • Skonfiguruj swój sklep internetowy według własnego gustu i preferencji. Dodaj produkty, opisy, zdjęcia, ceny, metody płatności i dostawy.
 • Przetestuj swój sklep internetowy przed uruchomieniem. Sprawdź, czy wszystko działa poprawnie i czy nie ma błędów lub problemów technicznych.
 • Wypromuj swój sklep internetowy w internecie i poza nim. Wykorzystaj social media, reklamy online, e-mail marketing, SEO i inne narzędzia marketingowe.
Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane
Skomentuj mój tekst