Blokowanie numerów telefonów w smartfonie, to jedna z najważniejszych i pożądanych funkcji. Na pewno każdy z Was trafił chociaż na jeden numer telefonu, który chciał zablokować. Czy to jest telefon z pracy, telemarketing, czy może od osoby, która uparcie wybiera Wasz numer telefonu przez pomyłkę. Zdarza się też, że przejmujecie po kimś numer telefonu i otrzymujecie pełno niechcianych połączeń. Najgorszym przypadkiem może być prześladowanie. Dzięki blokowaniu numerów telefonów możecie częściowo pozbyć się problemu.

Większość systemów operacyjnych ma wbudowaną funkcję blokowania numerów telefonów. W systemie Android i iOS znajdziecie je bez problemu. Więc jak można blokować numer telefonu? Spójrzcie poniżej.

Blokowanie numeru telefonu w aplikacji Telefon – Android

Pierwszym sposobem jest włączenie aplikacji Telefon. Musicie znaleźć niechciany numer, który chcecie zablokować. Przytrzymujecie na nim dłużej palec i pojawią się opcje do wyboru.

Screenshot 20230606 140335 jpg

Po tym zabiegu powinno pojawić się menu z dodatkowymi opcjami. Wybieracie Zablokuj/zgłoś spam. Na tym etapie nie blokujecie jeszcze numeru, bo w dalszym kroku możecie skorzystać z samego blokowania numeru lub dodatkowo oznaczyć je jako spam.

Screenshot 20230606 140344 jpg

Co daje zgłoszenie numeru telefoniczne jako spam? Na podstawie wielu zgłoszeń Google wrzuca taki numer do puli numerów telefonów, które „nękają” innych. Gdy taki numer dzwoni do nas wyświetlany jest jako potencjalny spam i już możemy spodziewać się, że jest to telemarketing w gorszej postaci. Numery nie lądują w takim worku na podstawie pojedynczych zgłoszeń. Do tego potrzebna większa grupa odbiorców.

Blokowanie numeru telefonu w aplikacji Wiadomości – Android

Kolejnym sposobem blokowania numeru telefonu jest opcja przez aplikację Wiadomości. Ta opcja też jest przydatna, bo operatorzy komórkowi sprzedają nasze numery różnym firmom, które później wysyłają niechciane oferty. Zdarza się też, że użytkownicy rejestrują swoje numery wszędzie, gdzie popadnie, nie odznaczają pola przy rejestracji w serwisach. Pola, które pozwala na udostępnianie numeru telefonu firmom trzecim. Dlatego też użytkownicy otrzymują oferty pożyczek, rabatów na produktów, których nie potrzebują lub zaproszenia na dziwne pokazy.

Tutaj sytuacja jest podobna do blokowania numeru telefonu przez aplikację Telefon. Przytrzymujemy dłużej wybraną wiadomość i wybieramy opcją zablokuj z górnego menu (trzy kropki po prawej stronie). Od tego momentu wiadomości z zablokowanego numeru nie powinny do Was trafiać. Mi się jednak zdarzyło, że czasami wiadomość przechodziła, ale do folderu spam.

Tutaj nie ma opcji wybierania wiadomości jako spam. System sam to weryfikuje i tylko pyta, od czasu do czasu użytkownika. W systemie może pojawić się informacja o potencjalnej wiadomości spam i wtedy potwierdzacie czy tak jest.

Zgłaszanie spamu w Wiadomościach.

Jest jednak możliwość blokowania i zgłaszania spamu w wiadomościach, za jednym razem. Żeby to zrobić należy wejść w konkretną wiadomość, wybrać opcje menu (trzy kropki w prawym górnym rogu) i zaznaczyć Szczegóły.

Screenshot 20230606 143843 jpg

W dalszej części trzeba zaznaczyć blokowanie i zgłoszenie spamu.

Niby proste zabiegi, ale użytkownicy często szukają funkcji blokowania numeru telefonu w smartfonie. Taka wiedza jest przydatna w wielu momentach.

Blokowanie numeru w iOS odbywa się w podobny sposób, ale niestety nie mam możliwości udostępnienia zrzutów ekranu. Nie posiadam smartfona z systemem iOS, przynajmniej na ten moment.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst