Jak włączyć i wyłączyć instalację z nieznanych źródeł w Androidzie.

Na pewno dużym plusem systemu Android jest możliwość instalacji aplikacji z zewnątrz sklepu Google Play. Oczywiście, niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwa, dlatego taka możliwość jest domyślnie wyłączona w systemie Google. Włączenie jej jest banalnie prosta w każdej wersji systemu. Jednak po ostatnich aktualizacjach, w najnowszej wersji Androida, globalne wyłączenie instalacji z nieznanych źródeł nie jest już tak oczywiste.

Możliwość instalacji z zewnętrznych źródeł można włączyć praktycznie w kilka sekund. Wystarczy posiadać jakikolwiek menedżer plików. Na ten moment większość producentów urządzeń posiada zainstalowane takie narzędzia. Kolejnym krokiem jest pobranie jakiegokolwiek pliku *.apk. Zaznaczyć go do instalacji i wtedy pojawi się możliwość odblokowania instalacji z nieznanych źródeł. Jest to bardzo prosta procedura.

Jednak co w przypadku, gdy chcemy cofnąć takie uprawnienia? Wiele osób może zastanawiać się po co to robić? Otóż, uruchamiając funkcję instalacji z nieznanych źródeł pewne aplikacje wykrywają taki zabieg i odmawiają pracy. Wyłapują, że system ma taką opcję włączoną i traktują podobnie jak zrootowany system. Takich aplikacji jest niewiele, ale jednak można na nie trafić.

Jak wyłączyć instalacje z nieznanych źródeł w systemie Android 10? Tu zaczynają się schody. W tym przypadku nie ma już możliwości globalnego wyłączenia tej funkcji w systemie. Instalacje nieznanych aplikacji można wyłączyć dla poszczególnych pozycji. Co jest trochę dziwne. Uprawnienia takich instalacji można nadawać lub odbierać takim aplikacjom jak mBank, Netflix, Revolut itd. Próbowałem znaleźć informacji nadające sens takiemu rozwiązaniu. Po co opcja możliwości instalacji z nieznanych źródeł w takich aplikacjach? Nie udało mi się zdobyć odpowiedzi.

Co więcej, po wyłączeniu tej funkcji w Menedżerze plików, przez którego instalowałem plik APK pobrany w sieci, pewne aplikacje dalej wykrywały, że funkcja ta jest włączona. Globalne wyłączenie jest niemożliwe, odebranie uprawnień aplikacji nic nie daje. Jaki jest sens tego wszystkiego?

Instalację z nieznanych źródeł znajdziecie w ustawieniach systemu. W zakładce Prywatność/ Zarządzaj/ Aplikacje ze specjalnym dostępem/ Instalowanie nieznanych aplikacji. Tam znajdziecie pełną listę aplikacji, której możecie nadawać i odbierać uprawnienia. Jeśli nie ma konieczności instalacji aplikacji zewnętrznych, to nie róbcie tego. To jest ostateczność, która może doprowadzić to małej irytacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts