Na pewno dużym plusem systemu Android jest możliwość instalacji aplikacji z zewnątrz sklepu Google Play. Oczywiście, niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwa, dlatego taka możliwość jest domyślnie wyłączona w systemie Google. Włączenie jej jest banalnie prosta w każdej wersji systemu. Jednak po ostatnich aktualizacjach, w najnowszej wersji Androida, globalne wyłączenie instalacji z nieznanych źródeł nie jest już tak oczywiste.

Możliwość instalacji z zewnętrznych źródeł można włączyć praktycznie w kilka sekund. Wystarczy posiadać jakikolwiek menedżer plików. Na ten moment większość producentów urządzeń posiada zainstalowane takie narzędzia. Kolejnym krokiem jest pobranie jakiegokolwiek pliku *.apk. Zaznaczyć go do instalacji i wtedy pojawi się możliwość odblokowania instalacji z nieznanych źródeł. Jest to bardzo prosta procedura.

Jednak co w przypadku, gdy chcemy cofnąć takie uprawnienia? Wiele osób może zastanawiać się po co to robić? Otóż, uruchamiając funkcję instalacji z nieznanych źródeł pewne aplikacje wykrywają taki zabieg i odmawiają pracy. Wyłapują, że system ma taką opcję włączoną i traktują podobnie jak zrootowany system. Takich aplikacji jest niewiele, ale jednak można na nie trafić.

Jak wyłączyć instalacje z nieznanych źródeł w systemie Android 10? Tu zaczynają się schody. W tym przypadku nie ma już możliwości globalnego wyłączenia tej funkcji w systemie. Instalacje nieznanych aplikacji można wyłączyć dla poszczególnych pozycji. Co jest trochę dziwne. Uprawnienia takich instalacji można nadawać lub odbierać takim aplikacjom jak mBank, Netflix, Revolut itd. Próbowałem znaleźć informacji nadające sens takiemu rozwiązaniu. Po co opcja możliwości instalacji z nieznanych źródeł w takich aplikacjach? Nie udało mi się zdobyć odpowiedzi.

Co więcej, po wyłączeniu tej funkcji w Menedżerze plików, przez którego instalowałem plik APK pobrany w sieci, pewne aplikacje dalej wykrywały, że funkcja ta jest włączona. Globalne wyłączenie jest niemożliwe, odebranie uprawnień aplikacji nic nie daje. Jaki jest sens tego wszystkiego?

Instalację z nieznanych źródeł znajdziecie w ustawieniach systemu. W zakładce Prywatność/ Zarządzaj/ Aplikacje ze specjalnym dostępem/ Instalowanie nieznanych aplikacji. Tam znajdziecie pełną listę aplikacji, której możecie nadawać i odbierać uprawnienia. Jeśli nie ma konieczności instalacji aplikacji zewnętrznych, to nie róbcie tego. To jest ostateczność, która może doprowadzić to małej irytacji.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

3 komentarze

  1. Dzień dobry. Ja za to mam pytanie. Chciałbym zainstalować aplikację z nieznznego źródła na telefonie córki który ma ograniczenia administracyjne przez Family link. Jak mogę wydać zgodą na taką operację na telefonie córki?

  2. Dzień dobry.Ten artykuł kompletnie nic nie jest pomocny dla użytkowników Androida 12 np na urządzeniach XIAOMI 11T PRO.Nie można spokojnie zainstalować aplikacji DJI pobranych przez przeglądarkę Google z Ich strony o czym głośno na świecie bo trzeba w Androidzie w ustawieniach dawać dostępy tylko jakie jak nie ma takich opcji.Jak dać w moim przypadku.Wiadomo że proszę Was tylko o pomoc bo Google już pozamiatało sobie dobrą opinię za Androida pod dywan Możecie mi Państwo powiedzieć jak przyznać dostęp takim aplikacjom?Pozdrawiam i trzymam kciuki za Was bo artykuły macie mistrzowskie i źycze samych sukcesów

    • Muzisz pobrać aplikację cx file explorer i przez nią pobrać aplikację dji .MusIsz w nią wejść i wybrać aplikacje i potem wybrać plik apki dji i wybrać i poczekać i już sie instaluje motem możesz usunąć tą cx file explorer.

Skomentuj mój tekst