Grafika z przekreślonym napisem AdBlock

Ile razy pytaliście na forach lub grupach dyskusyjnych o możliwość blokowania reklam w systemie Android? Ile razy słyszeliście odpowiedź zawierającą jakieś rozszerzenia, aplikacje typu Blokada lub AdAway? Wiele z tych rzeczy i metod sprawdzają się, ale żeby zablokować reklamy w telefonie wystarczy jeden prosty trik. Żeby blokować reklamy w Androidzie nie trzeba używać zewnętrznych aplikacji, dedykowanych przeglądarek lub rootować system.

Jakiś czas temu opisywałem dobry sposób na blokowanie reklam w Androidzie i dalej mogę go polecić, bo jest skuteczny nawet w aplikacjach. Poniższa metoda jest lepsza pod tym względem, że nie wymaga zewnętrznych aplikacji, ale potrafi przepuścić reklamy w niektórych aplikacjach. Jest skuteczna w przeglądarkach i nawet radzi sobie z reklamami wyświetlanymi w przeglądarce Chrome. A dobrze wiemy, że Google wytępił praktycznie każde rozszerzenie mobilne, które miało blokować reklamy.

Grafika pokazująca jak zmienić ustawienia w systemie Android żeby blokować reklamy.

Jeśli masz smartfona z Androidem 9 Pie lub nowszym, to możesz użyć prostego sposobu blokowania reklam – zmienić prywatnego dostawcę DNS, który oferuje usługę blokowania reklam. Nie musisz instalować żadnych aplikacji, a ta metoda zadziała bez problemu. Wystarczy wejść do Ustawienia/Sieć i internet. Tam, na samym dole jest zakładka Prywatny DNS i wpisujecie w polu Nazwa hosta dostawcy prywatnego DNS nazwę wybranego przez siebie dostawcę DNS. W moim przypadku sprawdza się dns.adguard.com i na początek polecam sprawdzić ten adres.

Prywatne DNS blokujące reklamy w systemie Android:

  • dns.quad9.net
  • dns.adguard.con
  • doh.mullvad.net
  • adblock.doh.mullvad.net
  • p2.freedns.controld.com
  • 1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com
  • dns.Cleanbrowsing.com

Wcześniej sprawdzałem bardzo polecany DNS 1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com, ale w moim przypadku przepuszczał za dużo reklam. Warto samemu popróbować, tym bardziej, że nie ingerujecie w system, tylko zmieniacie proste ustawienia.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst