Pierwszy raz o HyperOS mogliśmy przeczytać w 2017 roku. Jednak tamte informacje należało traktować jako średniej wartości plotki, bo po ich ogłoszeniu niewiele się działo. Niewiele słyszeliśmy o najnowszym oprogramowaniu Xiaomi, aż do wczoraj. Wtedy też oficjalnie podano do informacji publicznej, że HyperOS zastąpi nakładkę MIUI. Jest to niemałe zaskoczenie, bo nakładka była tworzona od 2010 roku i już teraz wiemy, że MIUI 14 jest ostatnią odsłoną od Xiaomi.

Czym jest HyperOS.

Na ten moment wiemy niewiele. Wiemy tylko, że może to być coś na wzór oprogramowania Samsung One UI i dla mnie byłaby to dobra wiadomość. Jak czerpać, to od najlepszych. Wiemy dobrze, że Samsung czerpie od Apple, ale robi to dobrze. Uczy się od nich, że oprogramowanie ma dużą moc i przyciąga użytkowników. Xiaomi również chce postawić na ekosystem, ale nie chce budować systemu od zera i to jest dobre podejście. Dobrze, że nie ma sprawdzonych plotek o tym, że Xiaomi chciałoby pójść drogą Huawei i stworzyć coś na wzór HarmonyOS.

Na szczęście Xiaomi nie musi pozbywać się usług Google i nie powinno tego robić. Wystarczy stworzyć odpowiednie rozwiązanie, które będzie lekkie, szybkie i przyjemne dla użytkownika. Samsung pokazał, że można to zrobić i jakiś czas temu przeszli niemało metamorfozę ze swoim systemem. Wystarczy przypomnieć sobie TouchWiz i wszystko będzie jasne. Teraz czekamy na wersję One UI 6 i dopiero ta odsłona pokazuje jakim zainteresowanie cieszy się to oprogramowanie.

Moim zdaniem tutaj mamy podobny scenariusz. Nakładka TouchWiz, tak samo jak MIUI, sprawdzała się do pewnego momentu. Jednak czasy się zmieniły, użytkownicy są bardziej wymagający, nie lubią reklam i szukają czegoś bardziej stabilnego. MIUI musi iść w zapomnienie. Czas postawić na nowe i na aplikacje, które będę integrować się z systemem, a nie reklamami.

Według Android Police ma to być nowe oprogramowanie z architekturą napisaną od nowa. Ja rozumiem to tak, że całe MIUI ląduje do kosza i nie biorą z tego ani grama kodu. Bo chyba nie chodzi o to, że stworzą cały system od początku, to byłoby zbyt ryzykowne. Nie trzeba wymyślać koła na nowo.

Mamy pierwsze zrzuty ekranów.

W sieci zaczęły pojawiać się pierwsze zrzuty ekranów. Jeśli miałbym oceniać HyperOS na podstawie tych grafik, to stwierdziłbym, że wygląda prosto. Zbyt prosto, ale może taki był cel, żeby mocno odchudzić i sprawić wrażenie lekkości. Dodam jeszcze tylko, że przypomina mi HarmonyOS. Ogólnie jest w chińskim stylu, jeśli można się tak wyrazić. Nie jest to nic złego, bo nawet dystrybucje Linuxa z tamtych regionów mają to do siebie, że są cukierkowe.

Kiedy premiera HyperOS?

Tak jak przypuszczaliśmy i informowaliśmy, HyperOS pojawi się wraz z Xiaomi 14 już 26 października 2023 roku. Gigant ogłosił to już oficjalnie. Wtedy też, a dokładnie 24 – 26 października, odbędzie się Snapdragon Summit. Na tej konferencji Qualcomm zaprezentować ma najnowsze procesory Snapdragon X i Snapdragon 8 Gen 3. Najnowszy czipset również pojawi się we wspomnianym flagowcu Xiaomi.

Xiaomi HyperOS data premiery oficjalnie

Nie wiem jak wy, ale ja czekam na ten moment. Jeśli pojawi się więcej informacji, to od razu je zaktualizuję.

Lista smartfonów, które otrzymają aktualizację.

Sprawy nabierają rozpędu i co chwilę otrzymujemy informacje na temat HyperOS. Wczoraj i dziś otrzymaliśmy ciekawe wiadomości. Część z nich trafiły na Twitter, a część rozsiano po sieci. Pojawiła się lista smartfonów, które otrzymają HyperOS w formie aktualizacji. Nie jest to jeszcze oficjalna wiadomość, ale można przyjrzeć się smartfonom Xiaomi, które mogą otrzymać najnowsze oprogramowanie.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst