Tak, dobrze czytacie. Xiaomi zamierza pożegnać się ze swoją autorską nakładką na system Android. Trzeba przyznać, że mieli do niej cierpliwość i tworzyli ją przez ponad 13 lat, bo aż od sierpnia 2010 roku. Jednak wiele osób, jest zdania, że Xiaomi poszło za daleko ze swoim produktem i bardziej psuło tę nakładkę niż rozwijało. Też tak uważam i zastąpienie MIUI nowym rozwiązaniem jest dobrym pomysłem. Mowa tutaj o tajemniczym projekcie HyperOS, który został oficjalnie potwierdzony.

HyperOS zamiast MIUI.

Xiaomi ma pieniądze na rozwój i aktualizację oprogramowania. Jako pierwsi udostępnili aktualizację do Androida 14 dla swoich smartfonów. To pokazuje, że w jakimś stopniu dbają o swoich użytkowników. Mam nadzieję, że nowy system/nakładka nie będzie tablicą reklamową i platformą do wciskania gier i aplikacji. Mam nadzieję, że Xiaomi nauczyło się czegoś od Samsunga i Apple, a szczególnie tego, że ekosystem i dobre oprogramowanie przyciągają użytkowników. Mogę mieć tylko nadzieję, bo o HyperOS nie wiemy za dużo.

Nad tym oprogramowaniem Xiaomi pracuje od 2017 roku, ale jest on na tyle tajemniczy i pilnie strzeżony, że na jego temat niewiele wydostało się z siedziby firmy.

https://twitter.com/leijun/status/1714160177082139013

Kiedy pojawi się HyperOS?

Na temat nowego oprogramowania Xiaomi wiemy niewiele, ale wiemy, kiedy powinien pojawić się na rynku. HyperOS powinien zadebiutować na smartfonach Xiaomi 14, który prawdopodobnie pojawi się w przyszłym miesiącu lub w grudniu. Nadchodzące flagowce mają być wyposażone w najnowsze procesory Snapdragon 8 Gen 3, a te zostaną zaprezentowane jeszcze w tym miesiącu, na konferencji Snapdragon Summit.

Do tej pory myślałem, że będę czekać tylko na prezentację nowych procesorów, w tym na Snapdragon X. Wydawało mi się, że do końca roku niewiele może się już wydarzyć. Jednak informacja o HyperOS zmieniła moje podejście. Moim zdaniem jest na co czekać, bo to może być nowe rozdanie Xiaomi i jeśli zrobią to dobrze, to mogą wygrać bardzo dużo.

Jeśli chodzi o globalną aktualizację na pozostałych smartfonach Xiaomi, to ma ona pojawić się w przyszłym roku. Wtedy też oficjalnie ma nastąpić pożegnanie z MIUI. Pewnie, że Xiaomi nie zostawi użytkowników z niczym. Dalej będzie udostępniać łatki dla MIUI 14 i aktualizacje bezpieczeństwa. Jednak nie można liczyć na to, że pojawi się nowsza wersja tej nakładki. Obecne wydanie jest ostatnim rozdaniem w historii tego oprogramowania.

Czym jest nowe oprogramowanie Xiaomi?

No i tutaj mamy do czynienia z tajemnicą. Co jest bardzo dziwne, bo mowa o Xiaomi. Plotki na temat ich sprzętu i oprogramowania wyciekają co chwilę. Ich biura są niesamowicie dziurawe lub skłonne do wyjawiania kontrolowanych plotek. Jeśli jednak mowa o HyperOS, to mamy pewną pustkę. Nawet nie ma sensu zajmowania się plotkami, bo to jest totalne wróżenie z internetowych fusów.

Nie wiemy, czy Xiaomi skonstruował system od zera, czy będzie to coś pokroju HarmonyOS, a może kolejna nakładka. Jest wiele teorii i wiele możliwości. Nie sądzę, żeby tworzyli system od nowa. Najbardziej prawdopodobne wydają się dwie opcje i chyba nikogo nie zaskoczę prezentując je poniżej:

  1. HyperOS będzie system bazującym na AOSP. Byłoby to dosyć ryzykowne rozwiązanie, bez dostępu do usług Google, w tym do sklepu Play. Więc wydaję mi się, że jest to najmniej prawdopodobny scenariusz.
  2. HyperOS będzie czymś w rodzaju One UI na smartfonach Samsung Galaxy. Oczywiście, MIUI było bardzo zbliżonym oprogramowaniem. Jednak rozwiązanie Samsunga jest czymś więcej niż nakładka, to jest coś w rodzaju ekosystemu, który może konkurować z iOS.

Więc, jeśli miałbym wymyślać scenariusze i obstawiać któryś z nich, to wybrałbym wersję numer dwa. Jest ona dosyć realna i mam nadzieję, że się sprawdzi. Samsungowi przyda się realna konkurencja w kwestii oprogramowania. Do tego mielibyśmy piękny przykład dla innych producentów, że jednak system ma znaczenie i inwestowanie w aplikacje również. Ciągle zastanawiam się, dlaczego większość wielkich graczy lekceważy siłę oprogramowania w smartfonach.

Chciałbym zobaczyć smartfony Xiaomi z dobrym systemem HyperOS. Firma robi bardzo przyzwoite telefony, ale mają one jeden wielki minus, przynajmniej dla mnie. Jest nim właśnie oprogramowanie.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst