Co to jest HarmonyOS?

Nowy system Huawei, który miał zadebiutować na pierwszych smartfonach w przyszłym roku. Stało się inaczej i już dziś można sprawdzić go na wybranych modelach:

  • Huawei P40
  • Huawei P40 Pro
  • Huawei Mate 30
  • Huawei Mate 30 Pro
  • Huawei MatePad Pro

Tak się prezentuje.

https://www.youtube.com/watch?v=_7y8jxV-CWM&feature=youtu.be

HarmonyOS zapowiedziano w tamtym roku. Teraz jednak HarmonyOS 2.0 Beta trafia na wyżej wymienione urządzenia. Idea systemu jest świetna. Jest to projekt open source i ma być kompatybilny z różnymi urządzeniami. Huawei chce zunifikowanego systemu i ma nadzieję, że HarmonyOS będzie idealnie działać zarówno na telewizorach, opaskach, zegarkach, tabletach i każdym sprzęcie smart. Firma planuje również ekspansję na ekosystemy samochodowe. W związku z tym z ogromną ilością urządzeń firmę czeka mnóstwo ciężkiej pracy.

HarmonyOS i OpenHarmonyKiedy i gdzie?

W pierwszej kolejności HarmonyOS będzie trafiać na sprzęty z procesorami: Kirin 9000, Kirin 990 5G, Kirin 990, Kirin 985, Kirin 980, Kirin 820, Kirin 810 i Kirin 710.

Prawdopodobnie w dniu jutrzejszym Huawei udostępni SDK Harmony OS 2.0. Już dziś można zajrzeć na stronę projektu OpenHarmony. Trzeba wziąć pod uwagę, że w tej chwili obsługuje tylko urządzenia z pamięcią 128 KB – 128 MB RAM. Dalszy harmonogram dla OpenHarmony wygląda następująco:

  • od kwietnia 2021 obsługa urządzeń do 4 GB RAM,
  • do końca 2021 roku obsługa urządzeń powyżej 4 GB RAM.
harmonyos

Podoba mi się cały koncept systemu, który dostosowuje aplikacje pod konkretne urządzenie. Niewątpliwie tak to powinno wyglądać od dawna, ale zobaczymy czy system poradzi sobie z tym problemem. Założenie jest proste. Aplikacje mają być komfortowo obsługiwane na każdym typie sprzętu, od smartfona po telewizor. O tym przekonamy się niedługo, bo telewizory mają niebawem otrzymać pierwszą wersję systemu HarmonyOS.

Ważnym aspektem jest jeszcze, że Huawei obiecuje wsparcie AI dla nowego oprogramowania. W pewnych sytuacjach obsługa dotykiem lub pilotem będzie mało wygodna i w takich sytuacjach ma wkraczać sztuczna inteligencja. To brzmi futurystycznie, ale chodzi tutaj raczej o obsługę głosową, wbudowanego asystenta itp.

Poza Chinami HarmonyOS jest systemem anonimowym, ale tam korzysta z niego wiele firm. Na koniec Huawei wymienia największych graczy, ale mi tylko jedna nazwa coś mówi: China UnionPay, IFlytek, Yoku Video i JD.com. Z czasem system nabierze rozpędu i moim zdaniem nawet brak usług Google nie przeszkodzi mu w odniesieniu sukcesu.

Systemy mobilne w 2021 roku.

W przyszłym roku zobaczymy kilka ciekawych nowości. HarmonyOS będzie jedną z nich. Warto jednak czekać na rozwój innych systemów mobilnych. Na rynku zobaczymy walkę pomiędzy gigantami, takimi jak Google, Apple, Microsoft i Huawei. Nie zapomnijmy jednak o rozwijających się dystrybucjach Linuxa. Nie będę zaklinać rzeczywistości i wmawiać, że Ubuntu Touch lub Manjaro na smartfony powalczą z Androidem. Do tego daleka droga i wydaję mi się, że poważne efekty zobaczymy dopiero za kilka lat.

telefon z ubuntu

Istotne jest jednak to, że takie dystrybucje szybko się rozwijają i co chwilę będziemy o nich słyszeć. Już teraz w sieci można zobaczyć potężną grupę zapaleńców, którzy kupują ubogie smartfony. „Tylko” po to, by móc wspierać projekty.

Mowa tutaj oczywiście o Pinephone, którego można zamówić na stronie Pine64 lub dzięki zbiórkom internetowym. Niektóre dystrybucje są w powijakach, ale pamiętam też jak to było z dystrybucjami Androida. Na początku były bardzo ubogie w funkcje i niekiedy nie można było nawet dzwonić. To nie zrażało użytkowników, którzy rozwijali projekty. Wiemy co stało się później – Cyanogenmod i LineageOS.

Fuchsia OS.

Na koniec mamy Fuchsia OS p system pisany na nowo, który ma duże wsparcie ze strony Google. Ostatnio zaproszono zainteresowanych do współpracy, a to pokazało, że gigant nie opuścił projektu.

Widać, że w przyszłym roku mamy na co czekać. Moim zdaniem nie tylko warto przyglądać się urządzeniom, bo oprogramowanie również ma wiele do zaoferowania. Ba, dobry sprzęt z kiepskim softem jest nie do użytku. Z kolei na słabym sprzęcie z dobrym systemem można pracować latami.

W sieci można znaleźć wiele innych ciekawych dystrybucji, ale to już temat na inny wpis.

Na blogu mogą pojawiać się linki partnerskie. Dzięki Tobie mogę być niezależny. To nic nie kosztuje. Dziękuję!

Dołącz do klubu Androidowy!
Jest nas 500+

* wymagane

Autor na blogu technologicznym Androidowy.pl Od ponad 13 lat w branży technologicznej. Technologia ma być praktyczna.

Skomentuj mój tekst